BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Moniliová hniloba jádrovin

Latinský název: Monilinia fructigena
Slovenský název: Monilínia malvicová
Německý název: Monilia-Fäule, Polsterschimel, Fruchtfäule an Kern-u.Steinobst
Anglický název: Brown rot of fruit
Limagrain

Hostitelské rostliny

Jádroviny

Popis

Slupka i dužnina plodů měkne a hnědne. Na hnědých skvrnách se většinou vytvářejí soustředné kruhy špinavě bílých polštářků, které jsou tvořeny fruktifikačními orgány houby. Napadené plody většinou opadávají, ale mohou i mumifikované zůstat viset na stromech. V případě, že se choroba objeví ve skladovaném ovoci, je pro ní typická suchá hniloba, kdy plody jsou kožovité, nezcvrklé, černé, lesklé, bez soustředných kruhů. V ojedinělých případech mohou být napadeny i větvičky a výjimečně i květy.

Choroba napadá jabloně (především odrůdy Kids Orange, Ontario, Šampion aj.), hrušně, kdouloně, ale velmi často i lísku obecnou (postupné hnědnutí a opad plodů).

Životní cyklus

Patogen přezimují v napadených plodech, řidčeji na větévkách. Vyjímečně jsou zdrojem infekce opadané napadené plody, většinou se jedná o infekci z mumifikovaných plodů, které zůstávají na stromech.

K napadení většinou dochází za teplého (opt. 20–22 °C) a vlhkého počasí.

Nepřímá ochrana

Dodržovat preventivní opatření spočívající v odstranění napadených plodů a nedovolit jejich přezimování. Omezit působení živočišných škůdců a jejich poranění jako možných vstupních bran infekce.

Chemická ochrana

I když proti této chorobě není speciální ochrana, je proti ní účinná většina přípravků používaných proti strupovitosti.

U velmi náchylných odrůd je možné před sklizní použít přípravek Euparen Multi, který má krátkou ochrannou lhůtu (7 dnů).
Moniliová hniloba na jablku

Moniliová hniloba na jablku

moniliová hniloba jádrovin - hruška  (foto Jaroslav Rod)

moniliová hniloba jádrovin - hruška (foto Jaroslav Rod)

detail