Chemap Agro s.r.o.

Rez karafiátová

Latinský název: Uromyces dianthi, Puccinia arenariae
Agronutrition

Hostitelské rostliny

Karafiáty

Popis

Rez Uromyces dianthi parazituje především na velkokvětých, skleníkových (amerických) karafiátech. Největší škody způsobuje na řízcích. Napadat může i mydlici nebo šáter. Na listech vznikají zpočátku žluté skvrny, na kterých (na vrchní i spodní straně) se tvoří kupky (puchýřky) letních a později zimních výtrusů, překryté pokožkou. Pokožka se po dozrání výtrusů trhá a výtrusy se ve formě hnědavého prášku uvolňují. Skvrny se často tvoří i na stoncích.

Na hvozdíku (karafiátu) bradatém parazituje rez Puccinia arenariae, která tvoří kupky výtrusů jen na spodní straně listů a kupky jsou uspořádány do koncentrických kruhů. Tato rez postupuje od nejstarších listů směrem nahoru. Silněji napadené listy zasychají a opadávají.

Chemická ochrana

Ošetřovat je třeba preventivně, nejpozději při výskytu prvních příznaků. Rostliny musí být ošetřeny důkladně a to i ze spodní strany listů. V případě výskytu choroby se doporučuje ošetření opakovat v intervalech 1 až 2 týdny.

Fungicidy

ANTRE 70 WG  Koupit přípravek  |  DITHANE DG NEO-TEC  Koupit přípravek  |  DITHANE M 45    |  NOVOZIR MN 80 NEW    |  POLYRAM WG  Koupit přípravek  | 
rez karafiátová (foto Jaroslav Rod)

rez karafiátová (foto Jaroslav Rod)

DuPont CZ s.r.o.
Sumi Agro s.r.o.
AgromanaualShop.cz Roundup
DuPont CZ s.r.o.

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

detail