BASF
BASF
BASF

AGRA

Malinovník plstnatý

Latinský název: Byturus tomentosus
Slovenský název: Malinár plstnatý
Německý název: Himbeerkäfer
Anglický název: Raspberry Beetle
Limagrain

Zařazení

Třída: Hmyz - Insecta
Řád: Brouci - Coleoptera
Čeleď: Malinovníkovití - Byturidae

Hostitelské rostliny

Maliník, ostružiník

Škodlivost

Brouci jsou schopni zcela zničit mnoho květů a některé poškodit tak, že vytvářejí znetvořená a drobná plodenství.

Plody napadené larvami jsou až o polovinu menší, bývají znetvořené a snadno zahnívají (zejména za vlhčího počasí).

Hospodářský význam

Nejvýznamnější škůdce malin a ostružin. Především škodí larvy, které při přemnožení jsou schopné zničit až třetinu i více plodů. Ty mohou být sekundárně napadeny houbovými patogeny, kteří způsobují hniloby.

Popis

Dospělec 3,8–4,3 mm dlouhý brouk se slabě protáhlým, mírně klenutým tělem, které je šedočerné, šedě nebo šedožlutě pýřité. Hlava krátká, tykadla tvořena 11 články a trojčlennou paličkou. Krovky jsou hustěji tečkované než štít. Štít je méně široký a jeho boční okraj není zdvižený. Tykadla a nohy žluté až žlutohnědé. Samice nepatrně větší než samci.

Vajíčka vřetenovitá, dlouhá 1,3–1,7 mm, široká 0,5–0,7 mm, zpočátku bílá a slabě lesklá, později tmavší a matná.

Larvy válcovité, dozadu mírně zúžené, bílé až smetanové barvy, později s tmavšími příčnými pruhy na tělo. Tělo slabě zakřivené. Hlava příčná a do hněda zbarvená. Tykadla čtyřčlenná. Předohruď má na hřbetě široký a dlouhý štítek.

Bílá kukla dosahuje délky 3,4–4,1 mm.

Životní cyklus

Dospělci se objevují koncem dubna na květech různých druhů rostlin, kde se živí pylem a okusují tyčinky a pestíky. V době kvetení maliníku a ostružiníku (květen) se na ně stěhují, neboť larvy se vyvíjejí pouze v plodech těchto druhů.

K páření dochází ve 2. pol. května, následně samičky kladou po jediném vajíčku na květ, buď na nitku nebo prašník tyčinek či pestík. Samička naklade průměrně 30–40 vajíček, maximálně až 120, z nichž se za 8–10 dnů líhnou larvy.

Larvy se vyvíjejí pomalu a ještě v září se mohou nacházet uvnitř plodů. V 2. pol. července až září dospívají, opouštějí plody a přemísťují se do půdy. V 1. roce se kuklí pouze část larev, ostatní přetrvávají v diapauze až do podzimu příštího roku, kdy se teprve kuklí. V obou případech se líhnou na podzim, ale z půdy vylézají až na jaře příštího roku.

Ekologie

Mezi přirozené nepřátele patří např. ptáci, zlatoočky, z brouků slunéčka a střevlíkovití.

Škodlivost

V ČR nejsou prahy škodlivosti známy.

V zahraničí je za prahovou hodnotu u ručně sklízených malin na přímý konzum považováno více než 5–10 brouků/lapák/ týden v období před květem, u mechanicky sklízených plodů na průmyslové zpracování v průměru 15–20 brouků/lapák.

Nepřímá ochrana

Je založena na podpoře přirozených nepřátel, predátorů, parazitoidů.

Chemická ochrana

Ošetření se provádí pouze ve večerních hodinách, mimo období letu včel.

Insekticidy

CALYPSO 480 SC  Koupit přípravek  |  SPINTOR  Koupit přípravek  | 
detail