Chemap Agro s.r.o.

Tocata® Super - houby patří do lesa, ne na pole

15. 03. 2017 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 448x

Každý z pěstitelů se setkává s výskytem houbových chorob. Jsou ročníky, kdy je tlak silný, hlavně při optimálních podmínkách pro rozvoj, jako jsou teplo, vlhko a časté srážky, ale na druhé straně jsou ročníky, kdy je tlak menší až téměř žádný. Dovedete si představit, že by se na vašem poli nevyskytovaly žádné houbové choroby? Pokud ano, pro vás představujeme fungicidní novinku sezóny 2017 - Tocata® Super.

Agronutrition

Hlavní přednosti přípravku Tocata® Super:

  • jistota skvělé účinnosti díky zcela nové kombinaci účinných látek,
  • výborná přilnavost, pokryvnost a penetrace účinných látek díky DC formulaci,
  • univerzální přípravek do T1–T3,
  • kurativní a protektivní působení na braničnatky, rzi a skvrnitosti,
  • dobrý účinek na stéblolam.

Jde o kombinaci na trhu dobře známých a léty ověřených účinných látek epoxiconazole a prochloraz, s protektivním, kurativním a eradikativním účinkem proti většině houbových chorob v pšenici a ječmeni.

Fungicid Tocata® Super je výjimečný svou inovativní DC formulací (dispergovatelný koncentrát). Zcela nový typ formulace umožňuje snížení obsahu účinných látek při zachování účinnosti a navíc zajistí:

  • lepší ulpění účinných látek na povrchu rostliny,
  • vyšší odolnost proti smytí deštěm,
  • vyšší příjem a distribuci epoxiconazolu pro lepší kurativní účinnost.

Právě lepší pokryvnost a penetrace účinné látky je klíčem k úspěchu při fungicidní ochraně, což nám potvrzuje i graf 1 z pokusů, který ukazuje, že příjem účinných látek v přípravku Tocata® Super je o 36 % vyšší než v případě generického epoxiconazolu.

Fungicid Tocata® Super byl testován (graf 2) v roce 2016 na několika nezávislých výzkumných stanicích napříč Českou republikou (Kluky, Kujavy, Hněvčeves, Ivanovice na Hané, Kroměříž). Braničnatka pšeničná je jednou z nejčastějších a nejškodlivějších chorob pšenice. Na lokalitě Kluky jsme vyhodnocovali pokus nejen kvalitativně, ale i za pomoci dronu, který nasnímal jednotlivé varianty infračervenou kamerou. Rozdíly mezi neošetřenou variantou a variantou s fungicidem Tocata® Super jsou markantní. Dávka 2,0 l/ha navýšila výnos o 2,1 t/ha oproti neošetřené kontrole. Snížená dávka vykazovala velmi dobré výsledky s účinností i při silném napadení braničnatkami, což se také projevilo zvýšením výnosu oproti kontrole a konkurenčním přípravkům.

Graf 1: Porovnání příjmu účinné látky epoxiconazole
Graf 1: Porovnání příjmu účinné látky epoxiconazole

Graf 2: Porovnání vlivu fungicidního ošetření porostu ozimé pšenice na výnos zrna a hodnocení účinnosti porostu infračervenou kamerou (2016)
Graf 2: Porovnání vlivu fungicidního ošetření porostu ozimé pšenice na výnos zrna a hodnocení účinnosti porostu infračervenou kamerou (2016)

Doporučení k aplikaci:

Proti stéblolamu se doporučuje aplikace Tocata® Super ve fázi BBCH 30–32 v dávce 2 l/ha, nejpozději při prvních příznacích choroby. V systému jednoho ošetření je doporučená dávka rovněž 2 l/ha. V systému dvou ošetření je doporučená snížená dávka 1,75 l/ha ve fázi BBCH 30–37 (začátek sloupkování až objevení se praporcového listu) a následně je nutné udělat aplikaci druhého fungicidu v období do 25 dní (Osiris® 1,5–1,75 l/ha).

Přípravek má výbornou tank-mix kompatibilitu s herbicidy (Ataman®, Biathlon® 4D), regulátory růstu (Cycocel® 750 SL, Medax® Max), s listovými hnojivy a s DAMem 390 (max. 50 l v 300 l vody).

Obr. 1: Zdravotní stav porostu pšenice ozimé (22. 6. 2016, ZS Kluky)
Obr. 1: Zdravotní stav porostu pšenice ozimé (22. 6. 2016, ZS Kluky)

Související články

Průzkum napadení ozimé řepky hlízenkou obecnou v roce 2017

20. 07. 2017 Ing. Milena Bernardová; ZS Kluky Choroby Zobrazeno 102x

První zkušenosti s mořidlem Systiva v ozimé pšenici

14. 07. 2017 Ing. Matúš Czakó, Ing. Stanislav Malík; BASF Choroby Zobrazeno 123x

Plíseň dostane na banjo. Forte.

27. 06. 2017 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Choroby Zobrazeno 337x

Proč byste měli vyzkoušet nový fungicid

25. 06. 2017 Ing. Renata Salavová; Syngenta Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 387x

Fuzariózy obilnin (růžovění klasů obilnin)

23. 06. 2017 Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 437x

Další články v kategorii Choroby

detail