Chemap Agro s.r.o.

Jak zvýšit rentabilitu pěstování?

21. 10. 2016 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech Plevele Zobrazeno 780x

Herbicid pro podzimní ošetření pšenic SumiMax se v průběhu několika sezón vyšvihnul na spolehlivého a cenově nenáročného pomocníka mnoha agronomů. Na prahu osmé sezóny je zkušeností s ním na rozdávání, a proto bychom se o ně rádi podělili.

Agronutrition

Ceny obilovin, ale třeba i mléka, rozhodně nepatří k nejvyšším za několik uplynulých let. Asi každého z prvovýroby budou zajímat možnosti jak uspořit náklady. Jednou z možných variant je správná volba účinného a přitom ekonomicky výhodného herbicidního ošetření ozimé pšenice. Herbicidem SumiMax s ojedinělou účinnou látkou flumioxazin dokážete výrazně snížit náklady na ošetření, a přitom nic neošidíte ani nezanedbáte.

SumiMax dostává pod kontrolu široké spektrum dvouděložných i jednoděložných plevelů. Jedná se o půdní herbicid, který účinkuje nejlépe v době vzcházení plevelných rostlin nebo ve fázi jejich děložních listů. To platí jak pro dvouděložné plevele, tak pro chundelku metlici. Správné načasování jeho aplikace tedy spadá do termínů PRE nebo častěji CPOST (pšenice takzvaně píchá). Klíčovou pro efektivní aplikaci je růstové stádium plevelů nikoliv pšenice. Při sólo použití proveďte postřik do fáze pravých listů plevelů, při kombinaci např. s Gleanem lze aplikační okno trochu rozšířit. Sulfonylmočovina představuje dobrého partnera zejména na plochách, které jsou zakládány po řepce. SumiMax sice zvládne pokořit vzcházející řepku, pokud ale seťovou přípravu přežije s pravými listy, uplatní se zmiňovaná sulfonylmočovina. Mezi nesporné výhody flumioxazinu patří jeho velice malá pohyblivost v půdním profilu. Neproplavuje se a ochranný, pro plevele neprostupný film na povrchu půdy, je proto stabilní. Tato vlastnost stojí i za velmi příznivým ekotoxikologickým profilem - jednoduše řečeno, SumiMax nemá omezení. Působení pozitivně ovlivňuje půdní vlhkost, sluneční svit a samozřejmě správná příprava půdy. Velkou hrudovitost nemají žádné půdní herbicidy v oblibě.

Během používání SumiMaxu se vyplatí mít na paměti několik správných zásad. Místo bezhlavého stříkání za jakýchkoliv podmínek dbejte na průběh počasí. Postřikem okamžitě po dešti, na rosou zmáčené nebo jinovatkou pokryté porosty velmi pravděpodobně vytvoříte na listech drobné nekrotické skvrny. Ty sice nemají negativní vliv na kondici porostu nebo dokonce na výnos, ale raději počkejte, až porost oschne. To platí dvojnásob při TM s insekticidy proti přenašečům viróz, se kterými má mnoho agronomů pozitivní zkušenosti.

Mezi nesporné a praxí oceňované výhody SumiMaxu patří mimo jiné jeho nízká dávka 60 g/ha skutečně nevytvoří logistický problém ve skladu, ani na poli u postřikovače. V neposlední řadě můžeme k pozitivům připočíst náklad na ošetření. Doporučená cena 520 Kč/ha dokazuje, že SumiMax je trefou do černého. Věříme, že se v letošním roce stane vaším dobrým pomocníkem při ochraně ozimé pšenice. Kromě boje proti plevelům vám SumiMax tradičně pomůže uhasit i žízeň.

SumiMax reklama

Související články

Regulace plevelů v kukuřici - současný stav a výhled do budoucna

25. 04. 2017 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 181x

Regulace zásoby semen plevelů v ornici

21. 04. 2017 Prof. Ing. Václav Kohout, DrSc., RNDr. Dana Kohoutová, CSc.; Praha Plevele Zobrazeno 224x

Technologie Mustang 4×4
Nový účinný způsob odplevelení ozimých a jarních obilnin

18. 04. 2017 Ing. Petr Portych; Dow AgroSciences Plevele Zobrazeno 113x

Osvědčené herbicidy pro ochranu obilnin na jaře

18. 04. 2017 Ing. Josef Suchánek; Bayer CropScience Plevele Zobrazeno 87x

Clearfield® Plus - nový HT standard v pěstování slunečnice

13. 04. 2017 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Plevele Zobrazeno 73x

Další články v kategorii Plevele

DuPont CZ s.r.o.
Sumi Agro s.r.o.
AG NOVACHEM s.r.o.
DuPont CZ s.r.o.

Kalendář akcí

Prohlédnout vše

Upozornění

Veškeré údaje uvedené na webu www.agromanual.cz jsou pouze informativní, při použití přípravků se řiďte etiketou přípravku.

detail