BASF
BASF
BASF

AGRA

Ochrana rostlin a pěstování

Flexity® a Priaxor® - úspěch na dohled

Flexity® a Priaxor® - úspěch na dohled

04. 03. 2021 Ing. Stanislav Malík, Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Choroby Zobrazeno 2286x

V minulém roce firma BASF úspěšně zavedla nový fungicid s účinnou látkou metrafenon – Flexity®. Metrafenon je fungicidní látka se systémovým působením ze skupiny tzv. benzofenonů (fungicidní skupina B6). Z této skupiny je metrafenon jedinou účinnou látkou, která se v našich podmínkách používá v ochraně obilnin proti houbovým chorobám, je tedy velmi vhodná jako základ antirezistení strategie.

Choroby bramboru (6): Houbové choroby bramboru I.

Choroby bramboru (6): Houbové choroby bramboru I.

03. 03. 2021 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 9549x

V porostu bramboru se běžně vyskytuje vločkovitost hlíz bramboru (starším názvem kořenomorka bramborová). Původcem choroby je polyfágní houba Thanatephorus cucumeris, (nepohlavní stadium se nazývá Rhizoctonia solani).

Proseeds
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Prognóza výskytu mšic na jaře 2021

Prognóza výskytu mšic na jaře 2021

02. 03. 2021 Ing. Svatopluk Rychlý; Ústřední kontrolní a zkušební ústav Opava Brno Škůdci Zobrazeno 2644x

Mšice jsou, co do počtu druhů, velice rozsáhlou skupinou hmyzu. Kromě toho vynikají mimořádnou rozmnožovací schopností, a to i proto, že se během vegetační sezony množí pouze partenogeneticky, tedy bez oplodnění a navíc, samičky rovnou rodí živé larvy.

Odrůdy hrachu polního, sóje a lupiny úzkolisté pro jarní zásev 2021

Odrůdy hrachu polního, sóje a lupiny úzkolisté pro jarní zásev 2021

01. 03. 2021 Ing. Tomáš Mezlík; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 2494x

Každoročně se mění a rozšiřuje odrůdová skladba odrůd, jejichž osivo je nabízeno pěstitelům a jinak tomu není ani u luskovin. Usnadnit orientaci uživatelům v širokém sortimentu nabízených odrůd má mimo jiné publikovaný Přehled odrůd lupiny úzkolisté a Seznam doporučených odrůd hrachu a sóje, které ÚKZÚZ vydává ve spolupráci s Komisí pro doporučování odrůd hrachu polního a sóje.

Kukuřice Dekalb - stabilní výnos a kvalita silážní hmoty

Kukuřice Dekalb - stabilní výnos a kvalita silážní hmoty

01. 03. 2021 Ing. Marie Požárová; Bayer s.r.o., Praha Osivo a sadba Zobrazeno 2328x

Hledáte pro svá pole tu správnou kukuřici? Takovou, která nezklame i v sezonách méně nakloněných pěstování kukuřice? Jistě, každá sezona nebývá tak štědrá na množství srážek a vůbec průběh počasí, jako ta loňská. Co si ceníte nejvíce na vašich oblíbených hybridech? Dovolím si odhadnout vaši odpověď: „stabilita výnosu a kvality“. A právě tímto směrem se ubírá šlechtění kukuřic značky Dekalb.

Aktuální situace v kůrovcové kalamitě v ročníku 2019/20

Aktuální situace v kůrovcové kalamitě v ročníku 2019/20

27. 02. 2021 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc. a kol. Škůdci Zobrazeno 2355x

První zaznamenaná kůrovcová kalamita byla ve středoevropském regionu, v německém pohoří Harz, v 15. století. Na našem území je zaznamenána první kalamita z Jeseníků po nezpracovaných polomech ve 20. letech 19. století, ovšem z dnešního pohledu byla tato kalamita „nevýznamná“, celkem byl napaden necelý půl miliónu m3 smrkového dříví.

Korvetto proti plevelům řepky na jaře

Korvetto proti plevelům řepky na jaře

27. 02. 2021 Ing. Lubomír Jůza; Corteva Agriscience Plevele Zobrazeno 3380x

Naprostá většina ploch řepky byla již ošetřena v počátku vegetace loni v létě. Pokud byl použit Metazamix s Belkarem, tak už nebude zapotřebí nějaký další zásah. V případě, že se po tradiční základní ochraně přeci jen objeví nějaké dvouděložné plevele, lze si pomoci na jaře nedávno registrovaným širokospektrálním herbicidem Korvetto.

Biologická ochrana a výživa v polní produkci a zelenině

Biologická ochrana a výživa v polní produkci a zelenině

26. 02. 2021 Ing. Martin Bagar, Ph.D.; BIOCONT LABORATORY, spol. s r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 4618x

BIOCONT LABORATORY je česká společnost, která se zabývá prostředky biologické ochrany a výživy rostlin a věnuje se rozvoji ekologických a alternativních metod pěstování. Jsme aktivní ve všech kulturách, tj. vinicích, sadech, polní produkci, zelenině i sklenících. V našem portfoliu je okolo stovky produktů používaných k biologické ochraně a výživě rostlin.

Sladovny chtějí více Overture

Sladovny chtějí více Overture

25. 02. 2021 Ing. Stanislav Doležal; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1344x

Odrůda sladovnického ječmene Overture získává stále větší oblibu u nás i na Slovensku. Je to především díky její výborné sladovnické kvalitě a širokému uplatnění na domácím i zahraničním trhu. Díky tomu je velmi snadné najít v blízkosti podniku sladovnu, která Overture vykupuje.

Zvláštnosti pěstitelského ročníku 2019/20

Zvláštnosti pěstitelského ročníku 2019/20

22. 02. 2021 Ing. Antonín Šandera; Agro 2000, s. r. o. Ochrana obecně Zobrazeno 1776x

V ročníku 2019/20 (platí i pro aktuálně založené porosty 2020/21) se projevil termín a technologie setí jako významný faktor ovlivňující četnost a intenzitu erozních událostí ale i míru škodlivosti některých škůdců a náklady na jejich regulaci.

Nabídka kukuřice RAGT pro rok 2021

Nabídka kukuřice RAGT pro rok 2021

20. 02. 2021 Ing. Karel Neckář, Ph.D.; VP AGRO, spol. s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1539x

Společnost RAGT patří dlouhodobě k předním šlechtitelům kukuřice v Evropě. Tým šlechtitelů pomocí moderních šlechtitelských metod vyvíjí stále nové výkonné a stabilních hybridy. Úspěšnost jejich usilovné práce lze hodnotit několika pohledy. Bezesporu ten nejdůležitější je vlastní výkonnost hybridů ve zkušebních pokusech, a hlavně na běžných pěstitelských plochách.

Novinky v zrnovém segmentu značky DEKAB

Novinky v zrnovém segmentu značky DEKAB

20. 02. 2021 Ing. Marie Požárová; Bayer s.r.o., Praha Osivo a sadba Zobrazeno 2168x

Vážení pěstitelé zrnové kukuřice, ráda by jsem vám v tomto článku představila nové hybridy, které firma Bayer přináší v letošním roce na trh. Jak jste si již zvykli, Dekalb vybírá každý rok k provoznímu použití to nejlepší ze svého šlechtění. Výběr hybridů se soustředí na vlastnosti rostliny, které vedou ke stabilně vysokým výnosům v různých ročnících.

Choroby a škůdci břečťanu

Choroby a škůdci břečťanu

19. 02. 2021 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Ochrana obecně Zobrazeno 12339x

V současné době se u nás můžete setkat s břečťanem velmi často, v lesích, parcích, na zahradách, na budovách i za okny v květináčích. Původně se břečťan popínavý (Hedera helix L., Araliaceae) vyskytoval v Evropě, jihozápadní Asii a v severní části Afriky, dnes je rozšířený na celé severní polokouli, zavlečen byl i do Austrálie a Jižní Ameriky.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2021

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2021

16. 02. 2021 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 4239x

Nejpozději během předjarního řezu musíme ze stromů odstranit i mumifikované zbytky plodů jádrovin a peckovin napadených moniliniovou hnilobou plodů, dále odstranit letorosty, případně konce letorostů u jabloní a angreštu napadených padlím.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2021

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2021

15. 02. 2021 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2765x

Rostliny ozimé řepky v závislosti na odrůdě, růstovém a vývojovém stavu a stupni otužení snášejí mrazy -15 až -20 °C, pod sněhovou pokrývkou i větší. Většina listové plochy sice odumírá již při teplotách -7 až -15 °C, ale kořenový systém dobře vyvinutých rostlin a krycí listy vegetačního vrcholu snesou i nižší teploty vzduchu.

Ochrana proti živočišným škůdcům v sadech v roce 2020

Ochrana proti živočišným škůdcům v sadech v roce 2020

14. 02. 2021 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; BIOCONT, spol. s r.o. Škůdci Zobrazeno 2463x

Blížící se konec roku je příležitostí ke zhodnocení právě uplynulé sezony. Jaký byl letošní rok v sadech z pohledu ochrany proti škůdcům a čím se lišil od let předchozích? Především jsme se dočkali většího množství srážek a nižších teplot v rozhodujících obdobích, což se například projevilo na nižší aktivitě obaleče jablečného i dalších druhů, jejichž vývoj vyžaduje teplé počasí.

Caussade novinky kukuřičných hybridů pro rok 2021

Caussade novinky kukuřičných hybridů pro rok 2021

14. 02. 2021 Bc. Iveta Sojková; Caussade Osiva, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1927x

Pro jarní sezónu 2021 připravila společnost Caussade řadu novinek v širokém spektru ranosti. Po zkušenostech z minulých let jsme rozšířili nabídku silážních hybridů o vzrůstné materiály s vysokou stravitelností, tolerancí k suchu a výrazným staygreen efektem. Už více než 10 let věnujeme pozornost reakci našich hybridů na přísušek v různých stádiích vegetace.

Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2020

Nálety mšic do sacích pastí Johnson-Taylor v roce 2020

13. 02. 2021 Ing. David Fryč; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Opava Škůdci Zobrazeno 1764x

Mšice jsou drobný savý hmyz, který bývá často považován za vysoce škodlivý v zemědělství, zahradnictví i lesnictví. Škody jsou způsobeny přímým sáním na rostlinách. Nejčastěji jde o listy, ale význam mají i pro plody, květenství a kořeny. Významnější jsou ovšem nepřímé škody, způsobené přenosem rostlinných virů.

Poškození polních plodin v roce 2020

Poškození polních plodin v roce 2020

12. 02. 2021 Ing. Vít Bittner; MARIBOHILLESHÖG ApS, ČR Ochrana obecně Zobrazeno 1776x

V minulých letech jsme hodnotili průběh vegetace polních plodin v kontextu velkého sucha, vysokých teplot, silného slunečního záření a nedostatku vláhy pro rostliny. Politikové a další osoby volali „po zadržování vody v krajině“.

Choroby pivoňky

Choroby pivoňky

10. 02. 2021 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 7681x

Pivoňky (Paeonia) se přirozeně vyskytují v oblastech jižní Evropy, od Portugalska až po Albánii, v Malé Asii a Arménii a na sever zasahující až k Alpám. V 19. století byla z Asie do Evropy dovezena pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora Pall.), která ve své domovině - Číně byla známa již před rokem 540. Pivoňky jsou považovány za symbol jara, bohatství a štěstí.

Jak zvýšit ekonomiku produkce mléka

Jak zvýšit ekonomiku produkce mléka

10. 02. 2021 Ing. Pavel Kožený; Pioneer Osivo a sadba Zobrazeno 1672x

Za poslední čtvrt století prošel chov dojnic velkými změnami. Užitkovost narostla mnohdy až do extrémních hodnot. V této situaci se snažíme přemýšlet, jak tyto hodnoty ještě posunout a zároveň udržet ekonomiku produkce mléka. Pracujeme s genetikou zvířat, se stájovou technologií, zvyšuje se take podíl IT technologií a hlavně se snažíme produkovat velmi kvalitní objemná krmiva.

Ochrana hlavních plodin ve vegetačním roce 2019/20 v Čechách a výhled do jara 2021

Ochrana hlavních plodin ve vegetačním roce 2019/20 v Čechách a výhled do jara 2021

09. 02. 2021 Ing. Milena Bernardová; Zkušební stanice Kluky Ochrana obecně Zobrazeno 1968x

Ročník 2019/20 přinesl po deseti letech změnu, a nelze ho jednoduše označit, tak jako několik předchozích, jako teplý a suchý. Naopak se vystřídalo v průběhu posledního roku několik výrazných etap.

Choroby bramboru 5: Plíseň bramboru

Choroby bramboru 5: Plíseň bramboru

05. 02. 2021 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3191x

Nejzávažnější chorobou brambor je plíseň bramboru, celosvětově rozšířená choroba vyskytující se ve všech pěstitelských oblastech bramboru. Původcem choroby je Phytophthora infestans. Dříve byl tento patogen řazen do hub (říše Fungi), dnes patří do skupiny „houbám podobným organizmů“ (říše Chromista). Patogen napadá jak nadzemní části rostlin, tak i hlízy. Za příznivých podmínek, zejména ve vlhkých letech, dochází k velmi rychlému šíření choroby.

Výskyt chorob máku na zkušební stanici v Chrlicích u Brna v roce 2020

Výskyt chorob máku na zkušební stanici v Chrlicích u Brna v roce 2020

03. 02. 2021 Ing. Irena Bačová; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 2653x

V letošním roce se na zkušební stanici ÚKZÚZ v Chrlicích ve vysoké míře vyskytovalo mnoho původců chorob, které vedly k nouzovému dozrávání rostlin máku. I když se to nezdálo, letošní charakter počasí byl z dlouhodobého normálu víceméně typický pro střední Evropu.

Rostoucí význam ozimých jednoděložných plevelů na zemědělské půdě

Rostoucí význam ozimých jednoděložných plevelů na zemědělské půdě

26. 01. 2021 Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., Ing. Jan Štrobach, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Praha-Ruzyně Plevele Zobrazeno 2561x

Cílem regulace plevelů na orné půdě je postupně snížit zaplevelenost, co nejvíce eliminovat konkurenci plevelů vůči kulturním rostlinám při zachování diverzity plevelných druhů v agroekosystému.

1 .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 .. 78
detail