BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Propulse i Tilmor při fungicidní ochraně máku

22. 04. 2018 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 2654x

Mák je plodina typická pro Českou republiku, která je jedním z nejvýznamnějších producentů. Zároveň je mák jako plodina extrémně citlivý na téměř všechny vstupy. Registrace nových přípravků k ochraně proti jakýmkoli patogenům je náročná, vzhledem k výjimečnosti pěstování v rámci Evropy, tudíž není plně podporována.

Proseeds

I přes tuto skutečnost Bayer systematicky pracuje na registracích, které pomohou pěstitelům proti škodlivým činitelům. V letošním roce se podařily hned dvě nové registrace – fungicidu Propulse a biologického přípravku Contans. Z roku předchozího si dovolím připomenout rozšíření registrace fungicidu Tilmor.

Proč použít Propulse?

  • široký aplikační interval,
  • dlouhodobá ochrana proti listovým skvrnitostem a chorobám tobolek,
  • preventivní, kurativní a eradikativní působení,
  • antistresové působení pro vitalitu rostlin.

obr

Propulse - rozšířená registrace

Fungicid Propulse je již znám pěstitelům ozimé řepky. V letošním roce se dočkal rozšíření registrace do máku, slunečnice a kukuřice.

Choroby máku

Mezi závažné choroby máku patří helmintosporióza, která provází rostlinu máku po celou vegetaci od padání klíčních rostlin až po choroby tobolek. Na listech se choroba projevuje hnědošedými ohraničenými skvrnami a v tobolkách způsobuje srůsty a shluky semen. Následkem je snížení výnosu. Podmínkou pro rozvoj choroby je nedodržování optimálního osevního postupu, vlhkost, utuženost půdy. Důležitou roli v boji proti chorobě hraje zdravé osivo.

Mezi další významné choroby patří plíseň máku a hlízenka obecná.

Jak aplikovat Propulse

Fungicid Propulse je registrován proti helmintosporióze máku v dávce 1,0l/ha. Výhodou registrace je i široký aplikační interval BBCH 16 – 65. Propulse není pouze fungicidní produkt, ale působí pozitivně i na vitalitu rostlin a posiluje rostliny ve stresových podmínkách. Propulse aplikujeme jednou za sezonu.

Výsledky pokusů

V roce 2017 byl Propulse zařazen do pokusů na Výzkumné stanici v Červeném Újezdu. Choroby se objevily až na konci června v období zvýšených srážek. Na stanovišti se vyskytovala plíseň maková, hlízenka obecná a helmintosporióza. V závěru období se vyskytla i čerň na tobolkách. Graf 1 ukazuje vliv solo a opakovaného ošetření. Z grafu je viditelný nárůst výnosu i návratnosti investice lineárně dle ošetření.

Graf 1: Výsledky fungicidních pokusů v máku (2017)

Varianta

Před setím

Výška 20 cm

Počátek květu

Nízký tlak chorob

Ekonomická varianta

Contans

 

Tilmor

Nízký tlak chorob

Contans

 

Propulse

Vlhký rok

Silný tlak chorob

Prémiová varianta

Contans

Tilmor

Propulse

Suchý rok bez stresu

Contans

Prosaro

Propulse

Graf 1: Výsledky fungicidních pokusů v máku (2017)
Graf 1: Výsledky fungicidních pokusů v máku (2017)

Fungicidní možnosti

Společnost Bayer nabízí svým zákazníkům 3 možnosti fungicidního ošetření máku:

  • Tilmor zaregistrovaný k ochraně máku v loňském roce. Tilmor se aplikuje v dávce 1,0 l/ha v širokém aplikačním intervalu BBCH 21–69. Tilmor je zaregistrovaný proti padlí makovému a na regulaci růstu.
  • Prosaro je zaregistrované proti širokému spektru chorob - alternáriová skvrnitost, hlízenka obecná, plíseň máku a helmintosporióza v dávce 0,75–1,0 l/ha ve fázi listové růžice až do kvetení.
  • Propulse se širokou registrací nyní do máku, řepky, slunečnice a kukuřice.

Související články

Uplatňování systému integrované ochrany rostlin v souvislosti se změnou legislativy (54): Regulace reziduí pesticidů v zelenině a v ovoci VIII. - Rezidua fungicidů v brukvovité zelenině

16. 06. 2024 Ing. Tereza Horská, Ph.D., prof. Ing. RNDr. František Kocourek, CSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 86x

Rostliny používají „trojského koně“ v boji proti útokům plísní

14. 06. 2024 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 339x

Balíček Slape® Trio a Stemper®: Nová ekonomicky výhodná nabídka

12. 06. 2024 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 190x

Prognóza výskytu stéblolamu na obilninách a způsoby ochrany

11. 06. 2024 Mgr. Jana Palicová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 351x

Pevná konstanta pro zdraví a energii obilnin

11. 06. 2024 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 187x

Další články v kategorii Choroby

detail