BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Ochrana rostlin a pěstování

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2013

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2013

25. 02. 2013 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 9651x

Kadeřavost listů broskvoně(Taphrina deformans)je asi hospodářsky nejvýznamější chorobou broskvoní. Při vlhčím a chladnějším průběhu jara v rizikových lokalitách (zvláště ve vyšších polohách) nelze vyloučit poškození plodů švestek puchrovitostí švestek (Taphrina pruni).Při odpočtech přezimujících stadií škůdců (únor, březen) zjišťujeme, že se jejich výskyty liší podle lokality a intenzity pěstování daného sadu.

Výskyt chorob a škůdců ovocných dřevin a révy v roce 2012

Výskyt chorob a škůdců ovocných dřevin a révy v roce 2012

08. 02. 2013 Ing. Petr Ackermann, CSc.; Ekovín, o.s. Choroby Zobrazeno 20258x

Výskyt chorob a škůdců je ovlivňován především průběhem počasí. Významný vliv mají také charakter lokality a porostu, vnímavost či atraktivnost hostitele nebo jeho částí a přítomnost zdrojů šíření. Vzhledem ke změnám ohrožení porostů musí pěstitel průběžně sledovat vhodnost podmínek pro šíření škodlivých organizmů, vyhodnocovat aktuální stav ohrožení porostů a sledovat skutečný výskyt chorob a škůdců ve výsadbách.

Limagrain
Energen

Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů

Témata popsaná v nadpisu se nám kumulovala v telefonických rozhovorech minulých dní. Dominantní bylo poškození kroupami v širokém a nerovnoměrném pásu od Kolína po Opavu, k tomu přicházelo téma lokálního zamokření, regionálních přísušků a občas i nevypláchnutých postřikovačů po herbicidu. Z důvodu velkého počtu dotazů jsme se rozhodli aktualizovat principy regenerace pro plodiny a momenty jichž se to aktuálně týká.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor 2013

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor 2013

29. 01. 2013 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 16608x

Předjaří a časné jaro je nevhodnější období na prohlídku a případné ošetření ovocných (i okrasných) výsadeb proti přezimujícím škůdcům. Většina škůdců přezimuje ve výsadbách v různých vývojových stádiích přímo na stromech, většinou na kůře a ve štěrbinách kůry plodonosného dřeva, v úžlabinách pupenů, v paždí větví, apod.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor 2013

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor 2013

04. 01. 2013 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 8014x

Schopnost obilnin odolávat nepříznivým podmínkám zimy je umožněna schopností rostlin přizpůsobit se projevům klimatu a denním povětrnostním podmínkám. Vnější faktory zimy jsou nezbytnou podmínkou k vyvolání pochodů přizpůsobení rostlin. Je-li však intenzita vnějších faktorů příliš silná nebo když působí příliš dlouho, dochází k poškození a úhynu rostlin.

Sledování hmyzích škůdců polních plodin a jejich prahy škodlivosti

Sledování hmyzích škůdců polních plodin a jejich prahy škodlivosti

03. 01. 2013 Doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o. Troubsko Škůdci Zobrazeno 15272x

Hodnocení výskytu hmyzích škůdců v polních plodinách a posuzování jejich početnosti je velmi důležité pro seriózní rozhodování pro použití chemických přípravků k ochraně pěstované plodiny.

Nejkvalitnější české řepky znají své vítěze

Nejkvalitnější české řepky znají své vítěze

26. 11. 2012 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 6371x

V České republice byl odstartován tříletý projekt na podporu řepkového oleje „Řepkový olej – olej nad zlato“, který se zaměří na vysvětlování výhod řepkového oleje pro potravinářské účely spotřebitelům.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2012

Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2012

15. 09. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 8751x

Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Herbicidní ochrana je prováděna, až na malé výjimky, na všech plochách pěstování a při současné úrovni agrotechniky a všech vstupů nelze toto opatření v žádném případě vynechat.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2012

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2012

24. 08. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 18097x

U jádrovin můžeme moniliniovou hnilobu a řadu dalších skládkových chorob omezit, pokud provedeme pozdní ošetření před sklizní přípravkem Flint Plus nebo pozdní ošetření proti strupovitosti některým z registrovaných přípravků s kratší ochrannou lhůtou. Termín ošetření se řídí podle délky ochranné lhůty použitého fungicidu. Zdravotní stav plodů a skladovatelnost zlepšuje přidání listových vápenatých hnojiv.

Adjuvanty

Adjuvanty

20. 08. 2012 Ing. Jaromír Janků, Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Ochrana obecně Zobrazeno 13035x

Adjuvanty jsou látky, které se používají nejenom v zemědělství, ale i v jiných odvětvích např. průmyslu. Jedná se o sloučeniny, které jsou součástí formulace herbicidu nebo se k nim přidávají do postřikové jíchy jako tank-mix.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2012

Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září 2012

15. 08. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 7172x

Vhledem k jejímu časnému setí je řepka vystavena konkurenci plevelů již při vzcházení a dlouhá doba růstu a „redukce“ olistění rostlin přes zimní období, poskytují prostor a čas pro rozvoj plevelů i v zimním období. Jedná se hlavně o vzrůstné plevele, tj. heřmánkovec přímořský, svízel přítulu, pýr plazivý a v podzimním období také výdrol obilnin.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2012

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září 2012

15. 08. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 11939x

Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů moniliovou hnilobou (Monilinia laxa) nejen na peckovinách, ale v některých oblastech se může na citlivých odrůdách projevovat škodlivost Monilinia fructigena ve větší míře i na jádrovinách.

Zásady regulace plevelů v ozimé řepce

Zásady regulace plevelů v ozimé řepce

10. 08. 2012 Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 12696x

Sortiment herbicidů registrovaných do řepky je poměrně úzký, přičemž nově zaváděné herbicidy jsou obvykle pouze směsí již používaných účinných látek, případně se jedná o generické přípravky, eventuelně o přípravky, které obsahují účinné látky, které u nás dosud registrovány nebyly, nicméně celosvětově se již dlouhou dobu používají.

Choroby čiroku

Choroby čiroku

06. 08. 2012 RNDr. Aleš Kuthan, CSc.; VP AGRO, spol. s r. o. Choroby Zobrazeno 9190x

Na našich polích se v posledních letech stále častěji setkáváme s dosud, pro mnohé zemědělce, novou plodinou - čirokem. Kromě pěstování na zrno do krmných směsí pro ptactvo, se na větších výměrách pěstuje jako energetická plodina, zejména do bioplynových stanic.

Výskyt chorôb a škodcov repky ozimnej v sezóne 2011/2012 a možnosti ochrany

Výskyt chorôb a škodcov repky ozimnej v sezóne 2011/2012 a možnosti ochrany

30. 07. 2012 Ing. Peter Bokor, PhD., Ján Tancik, PhD.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Ochrana obecně Zobrazeno 10020x

Ozimná repka v tomto roku odkvitla pomerne rýchlo, kvitnutie trvalo 3–4 týždne, čo je oproti minulým rokom o 1–2 týždne kratšie. V čase písania tohto príspevku (polovica mája) sú už väčšinou porasty repky ozimnej odkvitnuté, v rastovej fáze dozrievania. Zdravotný stav porastov je v tomto období dobrý, bez výraznejšieho výskytu chorôb.

Ridomil Gold MZ Pepite a jeho problémy ve škrobárenském průmyslu

Ridomil Gold MZ Pepite a jeho problémy ve škrobárenském průmyslu

26. 07. 2012 Ing. Martin Štrba; Syngenta Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 5926x

Za účelem objasnění problematiky redukce počtu použitelných přípravků při pěstování škrobárenských brambor jsme navštívili Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě a oslovili Ing. Ervína Hausvatera, CSc., aby nám objasnil změny v použití přípravků v škrobárenských bramborách.

Podzimní regulace plevelů v řepce

Podzimní regulace plevelů v řepce

26. 07. 2012 Ing. Antonín Vaculík, Ph.D.; AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby s.r.o. Šumperk Plevele Zobrazeno 10702x

Vzhledem k rozšiřování ploch ozimých plodin dochází k nárůstu podílu ozimů v osevních postupech. Tento trend pochopitelně zvětšuje prostor pro rozšiřování ozimých nebo přezimujících plevelů. Jde nejen o „nejzávažnější“ plevele v řepce, jako jsou svízel přítula, heřmánkovité plevele a pcháč oset, ale i mnohé další, včetně tzv. plevelů spodního patra, jako jsou hluchavky, violky, rozrazily, brukvovité plevele a mnohé další.

Najvýznamnejšie choroby slnečnice ročnej a možnosti ochrany

Najvýznamnejšie choroby slnečnice ročnej a možnosti ochrany

25. 07. 2012 Ing. Peter Bokor, PhD.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Choroby Zobrazeno 12130x

Poľnohospodári, ktorí sa v minulom roku rozhodli pre pestovanie slnečnice mohli byť spokojní. Porasty slnečnice ročnej boli počas celej vegetačnej doby v dobrom kondičnom stave. V porovnaní s predchádzajúcim rokom bolo predpokladané zvýšenie úrod o 69 tisíc ton, čo predstavuje nárast o 45,9 %. Rovnako aj predpokladané tržby za úrodu slnečnice sa ukazujú byť tiež dobré.

Škůdce kukuřičných polí - zavíječ kukuřičný

Škůdce kukuřičných polí - zavíječ kukuřičný

23. 07. 2012 Ing. Pavel Kolařík, Doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 13740x

Zavíječ kukuřičný se v kukuřičných polích stal již zcela běžně se vyskytujícím hmyzím škůdcem, se kterým je nutno počítat v každé pěstitelské sezoně. Způsobuje velmi významné hospodářské škody, které se odrážejí jak na kvantitě, tak i kvalitě sklizeného produktu.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2012

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2012

03. 07. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 15678x

Podle potřeby pokračujte (v případě, že jste plně nepokryli primární infekci) v ošetření proti strupovitosti (Venturia inaequalis) a padlí jabloňovému (Podosphaera leucotricha). Na meruňkách sledujte výskyt choroby hnědnutí listů meruňky (Gnomonia erythrostoma). Na broskvoních a nektarinkách se v teplých letech škodlivě projevuje padlí broskvoně (Podosphaera pannosa), nejen na listech, ale hlavně světlými skvrnami na osluněné straně plodů.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2012

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2012

02. 07. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 7042x

Při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru (Phytophtora infestans) a někde i hnědé skvrnitosti listů (Alternaria porri f. sp. solani) ve všech porostech. U sadbových porostů brambor sledujte nálety vektorů viróz (mšic) a porosty včas ošetřete přípravky.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - květen a červen 2012

Aktuální přehled ochrany polních plodin - květen a červen 2012

15. 05. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 11097x

Proveďte kontrolu zdravotního stavu porostů ozimých obilnin nejpozději ve fázi 50–51 BBCH (začátek metání) a zkontrolujte aktuální napadení porostů chorobami a škůdci. Ze škůdců sledujte podle signalizace zejména vajíčka a larvy kohoutků, mšice a v oblastech, kde se škodlivě projevují larvy bejlomorky sedlové a plodomorek - pšeničné a plevové, také výskyty těchto škůdců.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - květen a červen 2012

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - květen a červen 2012

15. 05. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 17116x

Na ovocných stromech, zvláště na citlivých odrůdách jádrovin, v tomto období zejména škodí padlí jabloňové a strupovitost jádrovin. Ze škůdců mohou při přemnožení působit škody obaleči pupenoví - na koncích letorostů sbalené listy; svilušky a různé druhy mšic. Mladé plůdky jabloní po odkvětu poškozují pilatka jablečná a zobonoska ovocná. Na hrušních může také škodit rez hrušňová a místy i mera skvrnitá a mera hrušňová.

Omezení použití přípravků

Omezení použití přípravků

23. 04. 2012 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Ochrana obecně Zobrazeno 24177x

Kompletní přehled omezení použití přípravků na ochranu rostlin s ohledem na dodržování ochranných vzdáleností k vodním zdrojům a zasažení necílových organizmů.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - duben a květen 2012

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - duben a květen 2012

15. 04. 2012 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 24355x

Na ovocných stromech, zvláště na citlivých odrůdách jádrovin, v tomto období zejména škodí padlí jabloňové a strupovitost jádrovin. Ze škůdců se vyskytují zejména obaleči pupenoví způsobující na koncích letorostů sbalené listy; svilušky a různé druhy mšic. Mladé plůdky jabloní po odkvětu poškozují pilatka jablečná a zobonoska ovocná. Mera skvrnitá je u nás hlavním škůdcem intenzivních výsadeb hrušní.

Kvalitní fungicidní a insekticidní ochrana porostů řepky - Acanto a Avaunt 15 EC

Kvalitní fungicidní a insekticidní ochrana porostů řepky - Acanto a Avaunt 15 EC

05. 04. 2012 Ing. Michaela Hospodková; DuPont CZ s.r.o. Choroby Zobrazeno 6973x

Fungicid Acanto je kvalitní a osvědčený přípravek proti všem hlavním chorobám obilnin (braničnatky, rzi, DTR, hnědá skvrnitost ječmene a rynchosporiová skvrnitost ječmene), řepky (hlízenka obecná a černání šešulí) a máku (plíseň maková a helmintosporióza máku).

1 .. 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78
detail