BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Výživa a stimulace

Význam půdní organické hmoty pro úrodnost půd

Význam půdní organické hmoty pro úrodnost půd

16. 11. 2022 Prof. Ing. Tomáš Lošák, Ph.D. a kol. Hnojení Zobrazeno 2172x

O půdě, jako neobnovitelném přírodním zdroji, se v poslední době hovoří čím dál častěji, a to v nejrůznějších souvislostech. Aktuálně je to zejména otázka produkce dostatečného množství kvalitních a cenově dostupných potravin, což se stává narůstajícím globálním problémem ve více směrech (nedostatek či významné zdražování vstupů, resp. inflace obecně, zemědělské sucho, válka na Ukrajině…).

Hnojenie ozimnej pšenice na jeseň

Hnojenie ozimnej pšenice na jeseň

28. 10. 2022 Prof. Ing. Ladislav Ducsay, Dr.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Hnojení Zobrazeno 2334x

Pri súčasných, turbulentných podmienkach poľnohospodárskej prvovýroby, najmä ekonomickej povahy, vystupuje do popredia otázka racionalizácie dávok živín s dôrazom na ich maximálnu efektivitu. Bez akýchkoľvek pochybností je možné konštatovať, že problematika vlahového deficitu je v posledných rokoch najdiskutovanejšou témou poľnohospodárskej praxe, no samozrejme i príslušnej vedeckej komunity.

Proseeds
Energen

Plodiny, úhly pohledu a regenerace po mrazech

Ve druhé polovině dubna 2024 prochází porosty nízkými teplotami. Některým porostům teploty okolo 8 °C spíše prospějí, jiné budou pravděpodobně poškozené nočními mrazíky. Obecně by takovýto průběh teplot nebyl k tomuto datu nijak výjimečný, ale vzhledem k vývoji porostů, které jsou o měsíc napřed, to může být problém.

Malá velká nanohnojiva

Malá velká nanohnojiva

21. 09. 2022 Ing. Ondřej Sedlář, Ph.D. a kol. Hnojení Zobrazeno 1351x

Na tvrzení, že na velikosti záleží, se kromě každého rybáře či provozovatele vozidla typu SUV shodnou také všichni, kdo se zabývají nanomateriály. V případě nanomateriálů však platí, že menší je lepší. Nanohnojiva tedy mají ambici být lepší než hnojiva. Důvodů, proč by tomu tak mělo být, je víc. Stejně tak, jako nezodpovězených otázek.

Limagrain

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.

Novum Czech slaví 10 let spolupráce se společností Agritecno

Novum Czech slaví 10 let spolupráce se společností Agritecno

12. 09. 2022 Ing. Daniel Trefil; Novum Czech s.r.o. Stimulace Zobrazeno 1181x

Úspěšná kooperace mezi firmou Novum Czech s.r.o. a předním výrobcem biostimulátorů růstu a listových hnojiv – španělskou společností Agritecno trvá již deset let. V průběhu této doby se podařilo zaregistrovat a následně zavést na český trh 18 přípravků, které se staly nedílnou součástí agronomické praxe.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Listová výživa pro rychlou dodávku živin

Listová výživa pro rychlou dodávku živin

11. 09. 2022 Ing. Vít Chmel, MBA; ICL Innovative Ag Solutions Česká republika a Slovensko Výživa a stimulace Zobrazeno 2567x

Během běžného sezonního vývoje prochází většina plodin fázemi vysokých nároků na živiny. Typickými příklady takových fází je rychlý růst rostlin po vyklíčení u jednoletých plodin, odnožování a tvorba zrna u obilnin, intenzivní prodlužování výhonků na jaře u trvalých plodin či fáze kvetení a tvorby plodů u ovoce a zeleniny. Často se tyto kritické vývojové fáze časově kryjí se situacemi, které brání řádnému fungování kořenů (např.

Podzimní výživa v nízkých dávkách s vysokým účinkem

Podzimní výživa v nízkých dávkách s vysokým účinkem

03. 09. 2022 Ing. Martin Bohuněk; BioAktiv CZ Listová hnojiva Zobrazeno 3696x

Moderní výživa není jen o živinách, ale především o jejich využitelnosti a o tom, co se od výživy očekává - ekonomický zisk. Listová aplikace živin a účinných látek je možnost, jak jedním zásahem zvýšit efektivitu základní výživy, ochrany, regulace a jak využít velké investice, které do porostu v podobě materiálu a práce investujete.

Využijte dusík chytře

Využijte dusík chytře

01. 09. 2022 Ing. Marek Světlík, Ph.D.; BASF Výživa a stimulace Zobrazeno 1402x

Cena dusíkatých hnojiv se zvýšila trojnásobně ve srovnání s loňským rokem a vzhledem k vysokým cenám zemního plynu se nedá očekávat ani výrazný pokles cen N hnojiv v blízké době. Jedním ze způsobů, jak snížit náklady na hnojení, je maximální využití dusíku obsaženého v kejdě nebo v digestátu, využitím inhibitoru nitrifikace Vizura®.

Vliv intenzity využívání a úrovně hnojení TTP na obsah a kvalitu humusu

Vliv intenzity využívání a úrovně hnojení TTP na obsah a kvalitu humusu

25. 08. 2022 Bc. Jana Plisková; Mendelova univerzita v Brně, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Výživa a stimulace Zobrazeno 1467x

Travní porosty (TP) a trvalé travní porosty (TTP) jsou v krajině a agrosystémech považovány za velmi cenné hospodářské prvky. Jejich význam spočívá jak v samotném obhospodařování půdy a zajištění produkce píce, tak i v plnění dalších mimoprodukčních funkcí.

Vplyv hnojív obohatených lignitom na kvantitatívne a kvalitatívne parametre zrna pšenice ozimnej

Vplyv hnojív obohatených lignitom na kvantitatívne a kvalitatívne parametre zrna pšenice ozimnej

19. 08. 2022 Prof. Ing. Ladislav Ducsay, Dr., Ing. Mária Vicianová, PhD., Prof. Ing. Otto Ložek, CSc.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Hnojení Zobrazeno 1197x

Medzi najdôležitejšie intenzifikačné a racionalizačné zásahy pri pestovaní obilnín patrí výživa a hnojenie. Vo výžive pšenice má osobitné postavenie dusík, ktorý je popri agroekologických podmienkach prostredia limitujúcim faktorom úrody za predpokladu, že aj ostatné živiny sú optimalizované.

Historický přehled vývoje metodik pro intenzivní hnojení orných půd draslíkem vypracovaných VÚRV (1)

Historický přehled vývoje metodik pro intenzivní hnojení orných půd draslíkem vypracovaných VÚRV (1)

04. 08. 2022 RNDr. Václav Macháček, DrSc., Ing. Eva Kunzová, CSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Praha-Ruzyně Hnojení Zobrazeno 1275x

Hlavním posláním intenzivního hnojení draslíkem je zvýšení hladiny draslíku v půdě a následná jeho stabilizace po delší období. Rostlina využívá pro svoji výživu hlavně draslík z půdní zásoby. Z tohoto důvodu metodiky výživy rostlin draslíkem byly zaměřeny k plnění této funkce.

Možnosti snížení hnojení ozimů dusíkem při zachování výnosu

Možnosti snížení hnojení ozimů dusíkem při zachování výnosu

02. 08. 2022 Ing. Martin Bagar, Ph.D.; BIOCONT Laboratory, spol. s r.o. Hnojení Zobrazeno 6833x

Mikrobiální půdní prostředky umožnují zlepšit výživu rostlin a při vhodném použití lze snižovat dávky živin při zachování výnosové hladiny. Na příkladu řepky ozimé je níže v článku uvedeno, jak lze pomocí prostředku FREE N100® snížit dávku dusíku o 40 kg/ha a tím zlepšit ekonomiku pěstování.

Nový právní předpis pro pěstitele máku setého a konopí

Nový právní předpis pro pěstitele máku setého a konopí

01. 08. 2022 Ing. Vít Langmaier; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 1271x

Ve Sbírce zákonů byla tohoto června publikována vyhláška č. 187/2022 Sb., kterou se mění původní vyhláška č. 151/2005 Sb., kterou se stanoví vzory formulářů pro hlášení osob pěstujících mák setý nebo konopí a způsob a vyplňování a nakládání s uvedenými formuláři.

Využijte drahá hnojiva efektivně

Využijte drahá hnojiva efektivně

01. 08. 2022 Ing. Martin Bohuněk; BioAktiv CZ Hnojení Zobrazeno 10234x

Aktuální situace v zemědělství testuje naše schopnosti v podnikání, pěstování a chovu. V takové turbulentní době je třeba znát své řemeslo a umět včas reagovat na zásadní změny, jako jsou ceny hnojiv a komodit, nebo legislativní změny.

Polní vzcházivosti řepky i výnosy lze zvýšit stimulací osiva

Polní vzcházivosti řepky i výnosy lze zvýšit stimulací osiva

13. 07. 2022 Ing. Hana Honsová, Ph.D. a kol. Stimulace Zobrazeno 1428x

Výnosy řepky v České republice se v současnosti nedaří podstatně zvyšovat. Jednu z možností, jak situaci zlepšit představuje vysévání vysoce kvalitního osiva, které vzejde i za stresových podmínek, tj. za sucha nebo mokra. Rychlé a vyrovnané vzcházení a dosažení optimální hustoty porostu silných rostlin je základním předpokladem pro dobré přezimování a dosažení vysokého výnosu.

Stimulace kukuřice v podmínkách okresu Praha-západ

Stimulace kukuřice v podmínkách okresu Praha-západ

08. 07. 2022 Ing. Jaroslav Tomášek, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Stimulace Zobrazeno 985x

Na Výzkumné stanici ČZU v Červeném Újezdu byly testovány dva hybridy kukuřice - KWS Figaro (FAO 250) a CEZEA Čejč Silvinio (FAO 220). Dlouhodobě jsou zde zkoušeny postupy stimulující rostliny kukuřice. Jedná se částečně o biologické stimulátory, listová hnojiva s kombinací moderních NPK hnojiv. S ohledem na klimatickou změnu byly v minulých letech zkoušeny i hybridy čiroku zrnového, posléze jsme se zaměřili na silážní hybridy.

Mikrobiální biostimulanty a výživa rostlin?

Mikrobiální biostimulanty a výživa rostlin?

28. 06. 2022 Doc. Ing. Martin Kulhánek, Ph.D. a kol. Stimulace Zobrazeno 2286x

Sci-fi nebo realita? Přirozené mikrobiální biostimulanty existovaly již v době, kdy se na planetě objevily první cévnaté rostliny. V mnohých studiích bylo za poslední staletí popsáno tisíce příkladů spolupráce různých druhů a kmenů mikroorganizmů s rostlinami. Nabízí se tak celkem jednoduchá otázka: „Proč již nejsou mikroorganizmy ve výživě rostlin využívány masově, stejně jako např. minerální hnojiva?

Reakce brambor pro výrobu škrobu na aplikace hnojiva Lyckeby koncentrát

Reakce brambor pro výrobu škrobu na aplikace hnojiva Lyckeby koncentrát

23. 06. 2022 Ing. Martin Doubek; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Hnojení Zobrazeno 1786x

Pěstování brambor v České republice má dlouholetou tradici. V roce 2021 byly brambory pro výrobu škrobu pěstovány na ploše 5 577 hektarů a jsou státem podporovány jako citlivá plodina. Agrotechnika brambor je z hlediska organizace a používané mechanizace složitá a ekonomicky nákladná plodina.

Huminové látky v listových hnojivech Lovochemie

Huminové látky v listových hnojivech Lovochemie

18. 06. 2022 Ing. Marek Kocánek; Lovochemie, a.s. Hnojení Zobrazeno 1520x

Ve výživě rostlin patří využití listových hnojiv k významným faktorům, které příznivě ovlivňují růst rostlin a utváření výnosu. To značně platí u jarních plodin jako jsou jarní obilniny či mák. Tyto plodiny jsou většinou vysévány brzy na jaře. V průběhu jejich vzcházení a růstu však bývá značně variabilní průběh počasí. S tím souvisí souhrnné působení stresových faktorů, které je důležité eliminovat cílenou aplikací listových hnojiv.

Novela zákona o hnojivech a dopad do praxe

Novela zákona o hnojivech a dopad do praxe

17. 06. 2022 Ing. Olga Venerová; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Hnojení Zobrazeno 1713x

Dne 13. srpna 2021 vyšel ve Sbírce zákonů pod č. 299/2021 Sb., zákon, kterým se mění zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech), ve znění pozdějších předpisů.

Listová výživa kukuřice a máku s ohledem na zlepšení využití dusíku

Listová výživa kukuřice a máku s ohledem na zlepšení využití dusíku

03. 06. 2022 Ing. Lucie Dundálková; CHEMAP AGRO s.r.o. Hnojení Zobrazeno 1421x

V letošním roce bude, s ohledem na cenu dusíkatých hnojiv, klíčová podpora příjmu dusíku v rostlinách. Primárně lze rostlinám pomoci podporou růstu kořenů pomocí aplikace stimulačních látek a přípravků obsahujících fosfor.

Rizikové látky v půdě a rostlinách na příkladu kadmia při pěstování máku setého

Rizikové látky v půdě a rostlinách na příkladu kadmia při pěstování máku setého

31. 05. 2022 Prof. Ing. Tomáš Lošák, Ph.D. a kol. Hnojení Zobrazeno 1493x

Každá půda se vyznačuje tzv. pozaďovou hodnotou rizikových prvků (těžkých kovů), včetně kadmia, která vyjadřuje jejich přirozený obsah. V důsledku antropogenní činnosti (doprava, průmysl aj.) se obsah těchto rizikových prvků v prostředí může zvyšovat nad úroveň těchto pozaďových hodnot. Mák se řadí k plodinám, které jsou, v porovnání s jinými rostlinami, schopny ve zvýšené míře kumulovat kadmium (Cd) ve svých pletivech a zejména v semeni.

UPL celosvětovým lídrem v segmentu biologických řešení

UPL celosvětovým lídrem v segmentu biologických řešení

28. 05. 2022 Ing. Petr Kabelka; UPL Czech s.r.o. Stimulace Zobrazeno 1366x

Společnosti UPL není v globálním měřítku rozhodně žádným zanedbatelným hráčem ani nováčkem, naopak, drží hned několik prvenství v odvětví a rovnou v těch zásadních. Jedním z nich je např. globální vedoucí pozice v udržitelných řešeních pro zěmědělství, ale i přední příčka v globálním měřítku v kategorii biostimulátorů.

Pravidla pro používání přípravků a jejich aplikaci

Pravidla pro používání přípravků a jejich aplikaci

18. 05. 2022 Ing. Petr Harašta, Ph.D.; Česká společnost rostlinolékařská, Brno Legislativa Zobrazeno 2422x

Nejen použití vhodného přípravku nebo moderních technologií nebo techniky, ale zejména správný postup jednotlivých kroků při používání přípravků na ochranu rostlin a aplikační techniky je zárukou efektivity, a hlavně bezpečnosti pro naše zdraví a životní prostředí.

Program pro výpočet možné nejnižší dávky P-hnojiva pro zajištění půdní úrodnosti

Program pro výpočet možné nejnižší dávky P-hnojiva pro zajištění půdní úrodnosti

22. 04. 2022 RNDr. Václav Macháček, DrSc., Ing. Eva Kunzová, CSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Praha-Ruzyně Hnojení Zobrazeno 2472x

Obsah fosforu v půdě, jako jedna ze součástí půdní úrodnosti, se sleduje pomocí agrochemického zkoušení zemědělských půd (AZZP). Také slouží ke stanovení tzv. přístupného fosforu (Ppř) metodou podle Mehlicha III. Výsledky se hodnotí časovým zpracováním výsledků z cyklu 5 let a i pomocí bilančního vyhodnocení.

Přípravky na bázi rostlinných hormonů určené k jarní regeneraci ozimých plodin

Přípravky na bázi rostlinných hormonů určené k jarní regeneraci ozimých plodin

31. 03. 2022 Ing. Lucie Dundálková; Chemap Agro Stimulace Zobrazeno 1597x

Porosty ozimých plodin potřebují mít na jaře dostatečné množství živin a vody, aby mohly buď regenerovat po zimě, nebo co nejrychleji nastartovat svůj metabolizmus a začít asimilovat látky důležité pro další vývoj porostů. Aby mohly rostliny čerpat dostatečné množství živin, musí mít vyvinutý kořenový systém, nejlépe již z podzimu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12
detail