BASF
BASF
BASF

AGRA

Nejnovější články

TechAgro 2018 - dokonalejší postřikovače

TechAgro 2018 - dokonalejší postřikovače

20. 06. 2018 Ing. Petr Harašta, Ph.D.; Brno Mechanizace Zobrazeno 2846x

V oblasti zemědělských strojů pro ochranu rostlin se na letošním ročníku opět představila řada typů samojízdných, návěsných i nesených postřikovačů. O nich, o nových technologiích i dalších komponentech představených na TECHAGRU si přečtěte v tomto příspěvku.

Prípravky Galleko, alebo keď nám počasie nepraje

Prípravky Galleko, alebo keď nám počasie nepraje

19. 06. 2018 Mgr. Martin Šotik; Galleko Stimulace Zobrazeno 2273x

V minulých článkoch sme zvykli hovoriť o jednotlivých prípravkoch Galleko a ich pozitívnych účinkoch a ekonomických prínosoch pri pestovaní jednotlivých druhov plodín. Aktuálne je našim spoločným menovateľom problém, s ktorým sa momentálne potykajú poľnohospodári ako v Čechách, tak aj na Slovensku, a tým problémom je nedostatok zrážok - sucho.

Proseeds
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Volba přípravků k postemergentnímu ošetření kukuřice proti plevelům

Volba přípravků k postemergentnímu ošetření kukuřice proti plevelům

15. 06. 2018 Ing. Bohumil Štěrba; DuPont CZ s.r.o. Plevele Zobrazeno 2445x

Kukuřice potřebuje zpravidla jedno až maximálně dvě herbicidní ošetření. Agronom musí vzít v úvahu při volbě přípravků a termínu aplikace více faktorů (průběh počasí v dané lokalitě, omezení přípravku v OP II. stupně, cenu ošetření, selektivitu přípravku a další). V praxi dnes začíná převažovat CPOST nad PRE termínem. Pro aplikaci přípravků v POST termínu (4.–6.

Nektarodárné biopásy

Nektarodárné biopásy

14. 06. 2018 Ing. Anna Šrámková; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 14259x

Nektarodárné biopásy jsou tzv. agroenvironmentálně-klimatickým opatřením, které mohou čeští zemědělci využívat od roku 2015 s dotací 15 091 Kč na hektar porostu podle kurzu v tomto roce. Nektarodárné biopásy jsou příležitostí, jak zhodnotit části pozemků, kde se nevyplácí investovat do intenzivní produkce.

Buriny v sóji a ich regulácia

Buriny v sóji a ich regulácia

13. 06. 2018 Ing. Peter Mižík; Agrofert, o. z. Agrochémia Plevele Zobrazeno 8633x

Sója je plodina, ktorá má na začiatku vegetačného obdobia slabšiu konkurenčnú schopnosť až do zapojenia porastu, čo trvá aj dva mesiace, pri chladnejšom počasí aj viac. Od sejby do zapojenia porastu majú buriny dostatok času a priestoru na rast. Správne načasovanie herbicídnej ochrany je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré sa podieľajú na dobrej úrode.

Význam agrotechnických faktorů při pěstování ozimé pšenice v systému bez živočišné výroby

Význam agrotechnických faktorů při pěstování ozimé pšenice v systému bez živočišné výroby

11. 06. 2018 Doc. Ing. Vladimír Smutný, Ph.D., Ing. Petr Vrtílek, Ing. Tamara Dryšlová, Ph.D., Ing. Lubomír Neudert, Ph.D., Prof. Ing. Jan Křen, CSc.; Mendelova univerzita v Brně Technologie pěstování Zobrazeno 7809x

Ozimá pšenice (Triticum aestivum L.) je dlouhodobě nejpěstovanější obilninou na orné půdě v České republice. Její osevní plochy se pohybují na úrovni 780 tis. ha (2015–2017), z čehož vyplývá, že jde o jednu z nejvýznamnější tržních komodit, která významně ovlivňuje ekonomiku zemědělských podniků, především těch, které hospodaří bez živočišné výroby.

Praktický pohled na ochranu včel v intenzivním zemědělství po novele vyhlášky

Praktický pohled na ochranu včel v intenzivním zemědělství po novele vyhlášky

08. 06. 2018 Ing. Václav Jirka; Jaroměř Legislativa Zobrazeno 4443x

Na úvod je potřebné si připomenout, že ČR patří k nejzavčelenějším zemím na světě, je zde cca 600 000 včelstev a více než 50 000 chovatelů, takže nějaká včelstva najdete do 5 km od naprosté většiny zemědělských pozemků u nás. Za druhé berme v potaz, že více než 90 % chovatelů jsou zájmoví včelaři - amatéři, mezi nimiž se najdou i tací, kteří svá včelstva nikam nenahlásí. Více než na legislativu je tedy třeba se také spoléhat na selský rozum.

Listové skvrnitosti na pšenici a ochrana proti nim

Listové skvrnitosti na pšenici a ochrana proti nim

07. 06. 2018 Mgr. Jana Palicová, Ph.D., Ing. Jana Chrpová, CSc., Mgr. Jana Brožová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 3597x

Listové skvrnitosti na pšenici jsou, stejně jako ostatní houbové choroby obilnin, v posledních letech stále aktuální v důsledku nedostatečného střídání plodin, nezaorávání posklizňových zbytků (bezorebné technologie) a vzniku rezistence vůči fungicidům.

Fungování formulovaných listových hnojiv YaraVita - Suspense nebo chelát na list?

Fungování formulovaných listových hnojiv YaraVita - Suspense nebo chelát na list?

06. 06. 2018 Ing. Tomáš Sláma; YARA Agri Czech Republic, s.r.o. Hnojení Zobrazeno 3106x

Na trhu se objevuje celá škála listových hnojiv v různých formách. Z fyzikálního hlediska jde o suspenze nebo pravé roztoky, po chemické stránce to jsou hlavně cheláty, sírany, a také oxidy příp. hydroxidy. Mezi jednotlivými formami listových hnojiv mohou být pochopitelně rozdíly jak v rychlosti příjmu, tak množství přijatých živin a rovněž délce trvání účinku takového hnojiva.

Výživa a hnojení ječmene křemíkem

Výživa a hnojení ječmene křemíkem

05. 06. 2018 Prof. Dr. Ing. Luděk Hřivna, Ing. Roman Maco, Ing. Veronika Zigmundová; Mendelova univerzita v Brně Hnojení Zobrazeno 4110x

Křemík patří z pohledu výživy polních plodin mezi užitečné prvky. Tvoří hlavní složku zemské kůry. Zde se nachází v silikátových minerálech, které se chemickým i fyzikálním zvětráváním postupně rozpadají, což vede k uvolnění křemíku a jeho transformaci do jílovitých minerálů, případně může být absorbován kořeny rostlin.

Nimbus® Gold - inovace v preemergentní herbicidní ochraně řepky ozimé

Nimbus® Gold - inovace v preemergentní herbicidní ochraně řepky ozimé

04. 06. 2018 Ing. Marek Šmika; BASF spol. s r.o. Plevele Zobrazeno 2166x

Přípravek Nimbus® Gold představuje nástupce vynikajícího řešení Butisan® Duo (metazachlor+ dimethenamid-P), který si zemědělci v České republice zvykli kombinovat s clomazone. Nimbus® Gold je určený pro preemergentní ošetření řepky a jeho inovace spočívá v kombinaci všech výše uvedených účinných látek - metazachlor, dimethenamid-P a clomazone v moderní ZC formulaci (kombinace suspenze a kapsulí účinných látek).

Dvojice hybridů pro dobrý osevní plán

Dvojice hybridů pro dobrý osevní plán

03. 06. 2018 Ing. Jiří Matuš; Limagrain Česká republika Osivo a sadba Zobrazeno 1524x

Dobrý osevní plán pozemků s řepkou se zakládá na kvalitním hybridu. Málokdo si dovolí spolehnout se pouze na jeden. Dvojice nebo trojice hybridů, které se navzájem dobře doplní, je výhodou.

Herbicidní strategie do kukuřice od společnosti AgroProtec

Herbicidní strategie do kukuřice od společnosti AgroProtec

02. 06. 2018 Ing. Jiří Kabeš; AgroProtec Plevele Zobrazeno 1993x

Přestože dobře znáte spektrum plevelů na svých polích, ne vždy se daří nastavit herbicidní ochranu kukuřice tak, abyste byli vy, ale hlavně kukuřice, spokojeni se zvoleným herbicidním řešením. V současné době se při výběru nejvhodnějšího přípravku a termínu ošetření velmi promítá omezení aplikace konkrétních přípravků s ohledem na svažitosti pozemků, ochranná pásma vod a další omezení.

Když fungicid není pouze fungicidem

Když fungicid není pouze fungicidem

02. 06. 2018 Ing. Vladimír Sys, Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 1927x

Letošní rok bude vyžadovat z hlediska investic do rostlinné produkce větší pozornost. Faktorů, které tlačí cenu komodit nechtěným směrem, je kromě posílené koruny více. Hlavní otázka nadcházející sezóny zní: šetřit či nešetřit? To je oč tu běží.

Správná aplikace - významný aspekt pro účinnou ochranu rostlin

Správná aplikace - významný aspekt pro účinnou ochranu rostlin

01. 06. 2018 Ing. Petr Harašta, Ph.D.; Brno Mechanizace Zobrazeno 4406x

Dokonalá účinnost přípravků je významně závislá na kvalitě jejich aplikace. Nejen použití vhodného přípravku, ale také správný postup při jednotlivých operacích je zárukou efektivity a bezpečnosti zásahu. Důraz by měl být kladen také na ohleduplnost k životnímu prostředí.

Vychází nová hvězda - Elatus™ Era

Vychází nová hvězda - Elatus™ Era

28. 05. 2018 Ing. Eva Kabylová, Syngenta Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 1615x

Společnost Syngenta uvádí dlouho očekávanou novinku do obilnin - fungicid Elatus™ Era. Je to revoluční přípravek s novou účinnou látkou Solatenol™, která svou účinností překvapuje pěstitele po celém světě. V loňském roce byl uveden ve Francii, Německu a Británii s fenomenálním úspěchem. Nezavislé instituce a poradci z těchto zemí se shodují, že účinnost přípravku Elatus™ Era je mimořádná.

Novinky v pěstitelské technologii jarního sladovnického ječmene

Novinky v pěstitelské technologii jarního sladovnického ječmene

25. 05. 2018 Ing. Ladislav Černý, Ph.D., Prof. Ing. Jan Vašák, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Listová hnojiva Zobrazeno 4597x

Poloprovozní pokusy ve sladovnickém ječmenu v roce 2017 navazovaly na předešlé ročníky 2014 až 2016. Varianty vycházejí z intenzifikačních prvků ověřených v maloparcelkových pokusech.

Výskyt rzí na pšenici a prognóza jejich rozšíření

Výskyt rzí na pšenici a prognóza jejich rozšíření

24. 05. 2018 Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D., Ing. Pavel Bartoš, DrSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 3871x

Jakým způsobem se bude vyvíjet napadení houbovými chorobami v následující vegetační sezoně je každoročně se opakující otázka pro pěstitele obilnin. Odpověď na ni není snadná, neboť hlavní faktory ovlivňující výskyt zejména listových chorob přicházejí až během vegetace.

Možnosti využití biostimulátorů pro stabilizaci výnosů obilnin

Možnosti využití biostimulátorů pro stabilizaci výnosů obilnin

18. 05. 2018 Ing. Alena Bezdíčková, Ph.D.; Ditana s.r.o. Velká Bystřice Ochrana obecně Zobrazeno 2831x

Zemědělství je ovlivněno celou řadou faktorů, z nichž nejvýznamnějším je vliv počasí. V posledních letech jsme svědky nejrůznějších extrémních situací v počasí a i do budoucna musíme podle meteorologických odborníků počítat se stále častějšími extrémními výkyvy.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - květen a červen 2018

Aktuální přehled ochrany polních plodin - květen a červen 2018

17. 05. 2018 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 4161x

Proveďte kontrolu zdravotního stavu porostů obilnin nejpozději ve fázi BBCH 50–51 (začátek metání) a zkontrolujte aktuální napadení porostů chorobami a škůdci. Ze škůdců sledujte podle signalizace zejména vajíčka a larvy kohoutků, mšice a v oblastech, kde se škodlivě projevují larvy bejlomorky sedlové a plodomorek (plodomorky pšeničné a plevové), také výskyty těchto škůdců. Aktuální je to zejména tam, kde se obilniny pěstují 2 a více let po sobě.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - květen a červen 2018

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - květen a červen 2018

16. 05. 2018 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 4592x

Na ovocných stromech, zvláště na citlivých odrůdách jádrovin, v tomto období škodí zejména padlí jabloně (Podosphaera leucotricha) a strupovitost jabloně a hrušně (Venturia inaequalisV. pyrina). Ze škůdců mohou při přemnožení působit škody obaleči pupenoví - na koncích letorostů sbalené listy, svilušky a různé druhy mšic.

Kvalitní fungicid nejen do řepky s vysokou ekonomickou návratností

Kvalitní fungicid nejen do řepky s vysokou ekonomickou návratností

16. 05. 2018 Ing. Michaela Hospodková; DuPont CZ s.r.o., foto: B. Štěrba Choroby Zobrazeno 1952x

Porosty řepek jsou po zimě ve velmi dobé kondici. Ovšem letošní nástup jara byl poměrně teplý a bohatý na srážky, což nahrává rozvoji houbových chorob. Proto je nutné věnovat pozornost výběru správného fungicidního ošetření porostů řepky, aby se i nadále zajistil co nejvyšší výnos porostů, ovšem za rozumnou cenu.

Galleko® prípravky a ich prínos pri pestovaní maku

Galleko® prípravky a ich prínos pri pestovaní maku

15. 05. 2018 Mgr. Martin Šotik; Galleko Stimulace Zobrazeno 2736x

Mak siaty patrí medzi olejniny, ktoré majú historickú tradíciu pestovania na našom území. V minulosti sme patrili medzi popredných pestovateľov tejto plodiny v rámci celej Európy a Česká republika si toto prvenstvo drží aj naďalej.

Fungicidní ochrana jarních obilnin proti chorobám

Fungicidní ochrana jarních obilnin proti chorobám

15. 05. 2018 Ing. Michaela Hospodková; DuPont CZ s.r.o. Choroby Zobrazeno 2408x

Aby letošní rok dopadl v pěstování hlavně jarních ječmenů co nejlépe, na to bude mít zásadní vliv nejen průběh počasí, ale i technologie pěstování včetně kvalitní fungicidní ochrany. Nabídka fungicidních přípravků do jařin od společností Dow AgroSciences a DuPont CZ je v této sezoně opravdu široká a vhodná pro každou oblast republiky, ať už se jedná o intenztivní oblasti s pěstováním sladovnického ...

Na hlízenku s bitevní lodí

Na hlízenku s bitevní lodí

15. 05. 2018 Ing. Jakub Řezanina, Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 1413x

Yamato, bitevní loď, kterou japonské císařské námořnictvo pojmenovalo po staré významné provincii. Důležitost oblasti kolem města Sakurai dokládá fakt, že někdejší název Japonska zněl Yamato. Na tradici a velikost odkazovala loď, která vytvořila vlastní třídu. Spolu se sesterskou lodí Musashi se stala největší a nejlépe vyzbrojenou bitevní lodí na světě. Mezi stejný kalibr, jak ukázaly uplynulé sezóny, se zařadil fungicid Yamato.

1 .. 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 .. 114
detail