BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Nejnovější články

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - březen a duben 2018

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - březen a duben 2018

20. 03. 2018 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 6188x

V integrovaném systému pěstování ovoce se využívají ekologicky a ekonomicky přijatelná opatření, která pozitivně usměrňují produkci a kvalitu ovoce, se zaměřením na omezení negativních vlivů na životní prostředí a minimalizaci obsahu cizorodých látek v plodech. Významným předpokladem pro uplatnění integrované produkce je výběr vhodných stanovišť, odrůd a technologických pěstitelských postupů.

Náklady na pesticidní ochranu brambor a porovnání se zahraničím

Náklady na pesticidní ochranu brambor a porovnání se zahraničím

19. 03. 2018 Ing. Milan Čížek, Ph.D.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod Management Zobrazeno 3993x

V roce 2013 jste měli možnost číst v Agromanuálu článek na podobné téma. Od té doby se však mnoho věcí změnilo. Rostou ceny vstupů do zemědělské výroby, jako jsou ceny osiv a sadby, minerálních hnojiv, prostředků chemické ochrany rostlin, elektrické energie, pohonných hmot apod.

Proseeds
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - březen a duben 2018

Aktuální přehled ochrany polních plodin - březen a duben 2018

15. 03. 2018 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 5563x

Výskyty chorob bází stébel, zejména na ozimé pšenici a ozimém ječmeni, zjišťujeme na konci odnožování, kdy se na listových pochvách objevují nespecifické nahnědlé skvrny. V převážné míře se může jednat o poškození způsobené sněžnou plísňovitostí obilnin (plíseň sněžná, Monographella nivalis), houbami rodu Fusarium spp., Rhizoctonia sp., Cochliobolus sp. a místy i o stéblolam pšenice (Oculimacula yallundae).

Citlivost odrůd hrachu k abiotickému a biotickému stresu

Citlivost odrůd hrachu k abiotickému a biotickému stresu

14. 03. 2018 Ing. Radmila Dostálová, Mgr. Eliška Ondráčková; Agritec Plant Research, s.r.o. Šumperk Osivo a sadba Zobrazeno 3861x

Hrách setý je dlouhodobě nejpěstovanějším druhem z čeledi Fabacea jak v České republice, tak i v EU, jeho plochy tvoří více než 80 % všech ploch luskovin. Výnosy hrachu se dlouhodobě pohybují mezi 2,5–3,0 t/ha, což zdaleka neodpovídá jeho výnosovému potenciálu.

Fungicid Efilor<sup>®</sup>: Nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

Fungicid Efilor®: Nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

13. 03. 2018 Ing. Marek Šmika; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 2757x

S nástupem intenzivního hospodaření, vyššího tlaku na osevní postupy a minimalizačního zpracování půdy se zároveň vytváří vhodné podmínky a prostředí pro rozšiřování chorob v porostech ozimé řepky. V případě pozdního zjištění signalizace, nedodržení agrotechnických postupů a výběru špatného přípravku na ochranu rostlin mohou ztráty dosáhnout až 50 %. V opačném případě pak může zemědělec počítat s nárůstem výnosu o 5 až 15 %.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2016/17

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2016/17

12. 03. 2018 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 2089x

Výskyt škodlivých organizmů a reakce odrůd na napadení jsou zásadně ovlivněny průběhem počasí během celého vegetačního období. Ročník 2016/17 byl ve srovnání s předchozími ročníky charakteristický značnými výkyvy v průběhu teplot a srážek během celé vegetace. Rostliny se tak kromě vlivu patogenních organizmů musely vyrovnat i s celou řadou nepříznivých vlivů způsobených abiotickými faktory.

Tilmor - zajistěte porostům řepky zdravý růst

Tilmor - zajistěte porostům řepky zdravý růst

10. 03. 2018 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 2258x

Řepka stále patří mezi perspektivní plodiny pěstované v České republice. K efektivnímu a ziskovému pěstování je zapotřebí důsledně respektovat celou řadu agrotechnických zásad, mezi které neodmyslitelně patří vhodný výběr osiva řepky a správně provedená ochrana rostlin.

Odolnost odrůd pšenice proti virovým chorobám (BYDV a WDV)

Odolnost odrůd pšenice proti virovým chorobám (BYDV a WDV)

09. 03. 2018 Ing. Jana Chrpová, CSc., Mgr. Jana Palicová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 2373x

Obilné viry, virus žluté zakrslost ječmene (BYDV) a virus zakrslosti pšenice (WDV), představují na území ČR opakovaně ohrožení porostů.

Se silou plamene

Se silou plamene

08. 03. 2018 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 2040x

Změna je život, říká se. A platí to nejen pro život, ale i pro náš obor. Zúžení osevních postupů a rozšiřující se bezorebné zpracování půdy vede k proměně plevelného spektra. Na mnoha místech se tak začíná řešit potřeba efektivní ochrany proti zástupcům z rodu sveřepů.

Capalo<sup>®</sup> - ideální řešení pro první fungicidní ošetření obilnin

Capalo® - ideální řešení pro první fungicidní ošetření obilnin

07. 03. 2018 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 2992x

Mírná zima přispívá k příznivému rozvoji houbových patogenů. V závislosti na lokalitě a odrůdě se nejčastěji v pšenici a ječmeni může objevit výskyt padlí travního. Napadení báze stébel můžeme pozorovat i na lehčích půdách, kde byl na podzim silný výskyt srážek. Ochrana má význam, když pozorujeme alespoň na jedné odnoži nebo hlavním stéblu napadení.

Biologie a možnosti regulace sveřepu jalového

Biologie a možnosti regulace sveřepu jalového

06. 03. 2018 Ing. Pavlína Košnarová, Ph.D., Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Ing. Veronika Valičková, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 3356x

Současný způsob hospodaření na orné půdě s vysokým zastoupením ozimých obilnin a uplatňováním minimalizace při zpracování půdy vyhovuje většině trávovitých plevelů. Vzhledem k tomu, že mají velkou schopnost se přizpůsobovat podmínkám prostředí a jsou velmi konkurenceschopné, jejich zastoupení na našich polích v posledních letech významně stoupá.

Medax<sup>®</sup> Max - nejflexibilnější morforegulátor na trhu

Medax® Max - nejflexibilnější morforegulátor na trhu

05. 03. 2018 Ing. Pavel Šácha; BASF Choroby Zobrazeno 3282x

V loňském roce byl zahájen prodej nejnovějšího morforegulátoru obilnin společnosti BASF - přípravku Medax® Max. V současné době je na trhu řada přípravků pro morforegulaci obilnin v období sloupkování. V čem je ale Medax® Max výjimečný, je kombinace dvou osvědčených účinných látek: prohexadione-Ca a trinaxapac-ethyl.

Stav letošních porostů řepky a první jarní doporučení

Stav letošních porostů řepky a první jarní doporučení

03. 03. 2018 Ing. David Bečka, Ph.D., Prof. Jan Vašák, CSc., Ing. Pavel Cihlář, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Technologie pěstování Zobrazeno 6011x

Podzim 2017 se v mnohém lišil od podzimu 2016. Pokud podzim 2016 charakterizujeme jako problematický z pohledu špatného a nerovnoměrného vzcházení, vysokého tlaku škůdců (dřepčíci, pilatka, mšice aj.), ale i chorob (virózy), pak podzim 2017 můžeme označit za ideální z pohledu vzcházení a nízkého výskytu škůdců.

Projevy současných systémů hospodaření v pedopatologii

Projevy současných systémů hospodaření v pedopatologii

02. 03. 2018 Doc. Ing. Eduard Pokorný, Ph.D., Ing. Jan Bílovský, Jitka Podešvová; Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o. Technologie pěstování Zobrazeno 4971x

Na půdu se dnes díváme jako na dynamicky vyvážený, otevřený i uzavřený systém. Co si pod tím představit?

Úzkolistá lupina je raná a netrpí antraknózou

Úzkolistá lupina je raná a netrpí antraknózou

01. 03. 2018 Ing. Marek Podrábský; SEED SERVICE s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 7940x

Lupiny jsou díky vysoké koncentraci živin zajímavým jádrovým zdrojem bílkovin a energie. Jejich boby dokážou bez problémů nahradit sójové šroty, což může řešit problémy v chovech přežvýkavců, které nemohou krmit dovezené sójové šroty s obsahem GMO. V ČR se pěstují dva druhy lupin, jejichž boby sice mají podobné využití, ale ony samotné se liší agroekologickými nároky i délkou vegetace.

Systémy integrované ochrany rostlin - Měření redoxních potenciálů a pH

Systémy integrované ochrany rostlin - Měření redoxních potenciálů a pH

28. 02. 2018 Doc. Ing. Dr. Jaroslav Benada, CSc.; Kroměříž Choroby Zobrazeno 2174x

Byly používány běžně prodávané platinové a standardní srovnávací nasycené kalomelové elektrody (národní podnik Laboratorní potřeby, Monokrystaly Crytur Turnov a jiné v průběhu let). Později pro speciální měření redoxního potenciálu byly vyrobeny i malé jehlové elektrody z Pt drátu o průměru cca 0,5 mm.

Zakládání porostu máku a regulace plevelů

Zakládání porostu máku a regulace plevelů

27. 02. 2018 Ing. Pavel Cihlář, Ph.D, Ing. Jaroslav Tomášek, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Ing. Jiří Havel, CSc.; OSEVA vývoj a výzkum s.r.o., Opava Plevele Zobrazeno 5570x

Mák byl v roce 2017 v České republice pěstován na ploše cca 32,6 tis. ha, což je zhruba stejná výměra jako v roce 2015 (tab. 1). Vegetační rok 2017 nebyl z pohledu máku na řadě míst optimální.

Jak předcházet riziku škod hraboše polního v polních plodinách

Jak předcházet riziku škod hraboše polního v polních plodinách

26. 02. 2018 Ing. Milan Zapletal, CSc., Ing. Dagmar Obdržálková; Česká společnost rostlinolékařská, Brno Škůdci Zobrazeno 3947x

Čas od času je třeba připomínat, že hraboš polní (Microtus arvalis) je nejrozšířenější a nejhojnější hlodavec jako škůdce v zemědělství, ale také nejrizikovější druh pro člověka a životní prostředí.

Novinky v oblasti přesného setí od firmy Kinze

Novinky v oblasti přesného setí od firmy Kinze

25. 02. 2018 Ing. Antonín Šedek; P & L, spol. s r. o., Biskupice u Luhačovic Mechanizace Zobrazeno 2679x

Každoročně přední výrobci zemědělské techniky přicházejí s novinkami. Pozadu nezůstává ani lídr v oblasti přesného setí společnost KINZE. Reaguje na potřeby moderního zemědělství s ohledem na životní prostředí.

Ako porozumieť javom fialového zafarbenia a nerovnomerného rastu mladej kukurice

Ako porozumieť javom fialového zafarbenia a nerovnomerného rastu mladej kukurice

24. 02. 2018 Ing. Marek Jakubec; Pioneer Hi-Bred Slovensko Technologie pěstování Zobrazeno 4913x

Pri vzchádzaní kukurice nie je nijako nezvyčajné, keď majú mladé rastliny fialkastý odtieň alebo nerovnomerný skorý rast. Niektorým pestovateľom kukurice takéto javy spôsobujú starosti. No vždy keď sa fialová farba stratí - zvyčajne po fáze šiesteho listu - zmiznú aj obavy pestovateľov.

Hnojení jarního ječmene

Hnojení jarního ječmene

23. 02. 2018 Ing. Jindřich Černý, Ph.D.; Prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c.; Ing. Martin Kulhánek, Ph.D.; Ing. Ondřej Sedlář, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze v Praze Hnojení Zobrazeno 12098x

Jarní ječmen vyžaduje téměř stejné množství živin jako ozimá pšenice, ale jeho osvojovací schopnosti a jsou výrazně nižší. To platí zejména v počátečních fázích růstu. Později, při vytváření zrna, již některé živiny zase doplnit nemůžeme. Při plánování potřeby hnojení proto musíme být u této plodiny pečlivější, tak abychom zajistili dostatečnou výživu v průběhu celé vegetace.

Odrůdová skladba luskovin pro jarní zásev 2018

Odrůdová skladba luskovin pro jarní zásev 2018

20. 02. 2018 Ing. Tomáš Mezlík; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 2170x

Odrůdová skladba luskovin se pravidelně rozšiřuje o nové perspektivní odrůdy, které úspěšně prošly registračními zkouškami užitné hodnoty ÚKZÚZ. Jejich vlastnosti jsou dále ověřovány i po registraci v pokusech prováděných na zkušebních stanicích ÚKZÚZ a zkušebních místech spolupracujících organizací. Výsledky těchto zkoušek přináší nezávislé a objektivní informace o vlastnostech těchto odrůd získaných v půdně-klimatických podmínkách ČR.

Praxe a genetická výbava slunečnic jdou na ruku

Praxe a genetická výbava slunečnic jdou na ruku

19. 02. 2018 Ing. Jiří Matuš; Limagrain Česká republika Osivo a sadba Zobrazeno 1990x

Není nad to, když se spolu potkávají trendy v agronomické praxi a genetické vlastnosti hybridů. To je případ hybridů LG 54.78 a LG 50.665 CLP.

20 let úspěšného pěstování hybridů slunečnice Agrofinal

20 let úspěšného pěstování hybridů slunečnice Agrofinal

18. 02. 2018 Milan Spurný; Agrofinal s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1625x

Stalo se již pravidlem, že každým rokem přichází společnost Agrofinal, která již 20 let úspěšně zastupuje na českém trhu francouzskou osivářskou společnost Euralis, s novinkami slunečnice, které významně obohacují nabídku v České republice. Nejinak tomu je pro jaro 2018.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2018

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2018

17. 02. 2018 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3644x

Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.

1 .. 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 .. 114
detail