BASF
BASF
BASF

AGRA

Nejnovější články

Význam precizního zemědělství v EU

Význam precizního zemědělství v EU

03. 07. 2017 Ing. Petr Štěpánek; Agromanuál Precizní zemědělství Zobrazeno 5796x

Společnost Yara otevřela 23. května 2017 dveře svého globálního agronomického výzkumného a vývojového centra více než 70 odborníkům, zemědělcům, zástupcům průmyslu a členům institucí EU a vlád členských států. Všichni účastníci se zúčastnili workshopu zaměřeného na hlavní úkoly precizního zemědělství.

Předsklizňová příprava problematických porostů řepky bude pro sklizeň zásadní

Předsklizňová příprava problematických porostů řepky bude pro sklizeň zásadní

01. 07. 2017 RNDr. Ondřej Skala; Syngenta Czech s.r.o. Sklizeň Zobrazeno 3254x

Přesně před rokem jsme si říkali, že se jednalo jednoznačně o nejdelší období kvetení řepky, co pamatujeme. Letošní rok ale ten loňský v tomto parametru mnohde překoná. Sklizňové patro tak bude tvořeno heterogenně dozrávajícími šešulemi.

Proseeds
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Prospěšnost použití biologicky aktivních látek v produkci chmele

Prospěšnost použití biologicky aktivních látek v produkci chmele

30. 06. 2017 Ing. Pavel Procházka Ph.D. a kol. Stimulace Zobrazeno 3326x

Jednou z nejvýznamnějších podmínek při pěstování chmele v ČR je množství srážek a jejich distribuce v průběhu vegetačního období. Tato skutečnost nabývá na významu zejména proto, že podstatná část ploch chmele je soustředěna do Žatecké oblasti, která se nachází ve srážkovém stínu Krušných hor a Doupovských vrchů.

Úzkořádková technologie pěstování kukuřice na siláž

Úzkořádková technologie pěstování kukuřice na siláž

28. 06. 2017 Doc. Ing. Vladimír Smutný, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně, Ing. Antonín Šedek; P & L, spol. s r. o. Technologie pěstování Zobrazeno 10533x

Kukuřice na siláž je plodinou, která se v posledních letech stala nejen klasickým konzervovaným objemným krmivem pro skot, ale i biomasou využívanou jako hlavní zdroj energie pro bioplynové stanice. Proto je v zájmu pěstitelů dosahovat co nejvyšších výnosů v požadované kvalitě. K realizaci těchto cílů napomáhají také výzkumné aktivity, které se zaměřují na možnost efektivněji organizovat porost.

Plíseň dostane na banjo. Forte.

Plíseň dostane na banjo. Forte.

27. 06. 2017 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Choroby Zobrazeno 2874x

Banjo Forte je speciálně vyvinutý fungicid proti plísni bramborové. Obsahuje originální kombinaci dvou osvědčených účinných látek s rozdílným mechanizmem účinku. Spolehlivě zabrání přenosu infekce z listů do hlízy. Je použitelný po celou sezónu, navíc za příznivou cenu.

Bázlivec kukuřičný v roce 2016 a doporučená ochrana

Bázlivec kukuřičný v roce 2016 a doporučená ochrana

26. 06. 2017 Ing. Pavel Kolařík, Ing. Karla Kolaříková, Doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc.; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 2925x

Bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera) již není v České republice řazen mezi karanténní škůdce. V oblastech celé Moravy a východní poloviny Čech je jeho výskyt tradiční s velmi vysokou zjištěnou početností. Na celé řadě pěstitelských lokalit se již musí pamatovat s ochranou pro minimalizaci jeho škodlivosti.

Proč byste měli vyzkoušet nový fungicid

Proč byste měli vyzkoušet nový fungicid

25. 06. 2017 Ing. Renata Salavová; Syngenta Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 2670x

Pokud jste pěstitelem brambor, víte, že bez fungicidů proti plísni bramboru se neobejdete. Aby fungicidní ochrana byla účinná, musí se s ošetřením začít včas a sled ochrany proti plísni bramboru nepřerušit po celou dobu vegetace.

Fuzariózy obilnin (růžovění klasů obilnin)

Fuzariózy obilnin (růžovění klasů obilnin)

23. 06. 2017 Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 6878x

Houby rodu Fusarium jsou často se vyskytující původci onemocnění nejen obilnin, patří mezi tzv. fakultativní (příležitostné) patogeny. Častěji napadají oslabené rostliny, ale mohou být i primárními původci onemocnění i neoslabených rostlin.

Cestování první třídou

Cestování první třídou

23. 06. 2017 Ing. Vladimír Sys, Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 1815x

SDH inhibitory způsobily na západoevropském trhu revoluci v ochraně obilnin. Kombinace tebuconazolu a bixafenu v přípravku Mandarin nasadila laťku ještě výš, než 1. třída v největším dopravním letounu Airbus A380. Je Mandarin skutečně takový trhák?

Foliární aplikace síry a její vliv na výnos a kvalitu zrna

Foliární aplikace síry a její vliv na výnos a kvalitu zrna

22. 06. 2017 Ing. Ladislav Černý, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Hnojení Zobrazeno 4501x

Nedostatek síry ve spadu v podobě kyselých dešťů je skutečností. Síra chybí u všech plodin. Základem výživy je dostatek síry v půdě a to v podobě síranové nebo elementární. Nejčastější doplnění síry je hnojením DASA (síran amonný + LAD). Síranový iont je v půdě pohyblivý jako nitrát. Velmi snadno se promývá do hlubších vrstev, kde je pro mělce kořenící obilniny špatně dostupný.

Řepkový med je (zatím) bez rizika

Řepkový med je (zatím) bez rizika

20. 06. 2017 Ing. Dalibor Titěra, CSc.; Výzkumný ústav včelařský, s.r.o. Dol Ochrana obecně Zobrazeno 3940x

Jak rozkvete řepka, objeví se obavy: neobsahuje ten dobrý řepkový med nějaké zbytky chemických přípravků na ochranu rostlin? Existuje více různých typů látek a přípravků, které mohou být před květem nebo při květu do řepky aplikovány. Může se jednat o insekticidy proti hmyzu, fungicidy proti plísním nebo o tekutou výživu rostlin.

Nepolehlé porosty a zdravé makovice zajistí Tilmor

Nepolehlé porosty a zdravé makovice zajistí Tilmor

19. 06. 2017 Ing. Petr Ort, Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 1842x

Vzhledem k tomu, že mák je plodina, která je u nás ve srovnání s okolními evropskými státy mimořádně hojně pěstována, je běžné, že nová řešení ochrany této plodiny jsou výsledkem zkoušení nových přípravků v našich podmínkách. Práce specialistů na ochranu máku je z tohoto pohledu naprosto klíčová.

Listová výživa a stimulace kukuřice

Listová výživa a stimulace kukuřice

18. 06. 2017 Ing. Lucie Dundálková; CHEMAP AGRO s.r.o. Listová hnojiva Zobrazeno 2941x

V roce 2016 sice poklesla osevní plocha kukuřice na zrno na 79 303 ha (v roce 2015 to bylo 93 575 ha), zato osevní plocha kukuřice pěstované na siláž a na zeleno vzrostla o 10 000 ha na 241 500 ha. Kukuřice se tak, díky svému širokému využití, postupně stává po pšenici a ječmeni druhou nejvýznamnější obilninou našeho zemědělství. Proto se naše společnost zaměřila na vývoj nových listových hnojiv a stimulátorů určených přímo do kukuřice.

Slunce, které ochraňuje

Slunce, které ochraňuje

17. 06. 2017 Ing. Vladimír Sys, Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 2545x

Azolové fungicidy jsou díky svým vlastnostem, jako je široký záběr napříč spektrem patogenů, systémový účinek nebo kurativní schopnost, nepostradatelnou součástí fungicidní ochrany rostlin. Jejich nenahraditelnost potvrzují i zkušenosti s přípravkem Soleil.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červen a červenec 2017

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červen a červenec 2017

16. 06. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 6511x

Podle potřeby pokračujte (v případě, že jste plně nepokryli primární infekci) v ošetření proti strupovitosti a padlí jabloně. Červenec je rozhodujícím obdobím k zabránění výskytu padlí na jabloních v příštím roce. Rovněž sledujte dle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným a při zvýšeném výskytu sad ošetřete.

Nimbus<sup>®</sup> Gold - inovace v preemergentní herbicidní ochraně řepky ozimé

Nimbus® Gold - inovace v preemergentní herbicidní ochraně řepky ozimé

15. 06. 2017 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Plevele Zobrazeno 2404x

Společnost BASF v roce 2011 zavedla inovaci v preemergentním herbicidním segmentu ochrany řepky ozimé Butisan® Duo. Inovace spočívala v zavedení zcela nové účinné látky dimethenamidu-P. Tento oblíbený herbicid jste si zvykli používat v kombinaci s účinnou látkou clomazone a tak byl i obchodní balík prodáván.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červen a červenec 2017

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červen a červenec 2017

15. 06. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2796x

Sledujte podle signalizace výskyt plísně bramboru a lokálně i hnědé skvrnitosti listů bramboru. Cílem fungicidní ochrany proti plísni bramboru je oddálení infekce natě, omezení šíření choroby v porostu a zabránění infekce hlíz. Aby byla aplikace fungicidů proti plísni bramboru účinná, musí být zahájena včas (preventivně) a fungicidní clona musí být udržovaná bez přerušení po celou dobu vegetace.

Jak na ochranu proti makovicovým škůdcům v roce 2017

Jak na ochranu proti makovicovým škůdcům v roce 2017

13. 06. 2017 Ing. Pavel Kolařík, Doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc., Ing. Karla Kolaříková; Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko Škůdci Zobrazeno 2071x

V roce 2016 bylo v České republice dle ČSÚ oseto 35 543 ha mákem setým, což v porovnání s minulým rokem představuje nárůst ploch o 8,9 %. Nejvíce je mák zastoupen ve Středočeském kraji (6362,61 ha), kraji Vysočina (5371,6 ha) a Olomouckém kraji (4637,45 ha). V teplejších regionech (Jihomoravský kraj) se vyskytuje celá řada hmyzích škůdců, kteří způsobují problémy při jeho pěstování.

Odrůdy ozimé řepky pro nový zásev

Odrůdy ozimé řepky pro nový zásev

12. 06. 2017 Ing. David Bečka, Ph.D. a kol. Osivo a sadba Zobrazeno 4292x

Kvalitní odrůda je významnou součástí pěstitelské mozaiky a je důležité podle ní korigovat pěstitelskou technologii. Například aplikace azolových regulátorů u polotrpasličích odrůd na podzim, ani na jaře není účelná. Stejně tak u polotrpaslíků musíme počítat s pozvolnějším jarním startem a podle toho načasovat hnojení a insekticidní postřiky.

Co nového v řepkách od Syngenty?

Co nového v řepkách od Syngenty?

11. 06. 2017 Ing. Dana Brožová; Syngenta Czech s.r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 1420x

Novinky v portfoliu osiv řepek přinášíme každý rok. Letos tomu nebude jinak, a proto vás sluníčkem zahřeje SY Florida a „vykoukne“ na vás SY Alibaba.

Sheriff - nově registrovaná odrůda ozimé pšenice

Sheriff - nově registrovaná odrůda ozimé pšenice

10. 06. 2017 Ing. Václav Blažek, CSc.; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 4053x

Velmi vysokým výnosovým potenciálem, výborným zdravotním stavem a vysokou odolností vůči poléhání je charakterizována nově registrovaná odrůda ozimé pšenice Sheriff. Je určena pro krmné užití a lze ji pěstovat i s nižšími vstupy.

Ochrana sóji v roce 2016

Ochrana sóji v roce 2016

09. 06. 2017 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D a kol Ochrana obecně Zobrazeno 5416x

Přestože je sója v našich podmínkách, dosud značně okrajovou plodinou, zaznamenáváme při jejím zvyšujícím se zastoupení v osevních sledech (zejména u některých zemědělských podniků) častější výskyt některých škodlivých organismů.

LG Imposanto - Nově registrovaná pekařská pšenice

LG Imposanto - Nově registrovaná pekařská pšenice

09. 06. 2017 Ing. Václav Blažek, CSc.; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 3345x

Kvalitní pekařská jakost A, vysoký výnos zrna, vysoká odolnost vůči chorobám a velmi dobrá zimovzdornost jsou charakteristické vlastnosti nové odrůdy ozimé pšenice LG Imposanto.

Toreador s adrenalinem v každé buňce

Toreador s adrenalinem v každé buňce

08. 06. 2017 Ing. Milena Mařáková; Limagrain Osivo a sadba Zobrazeno 2062x

Nabídka výkonných odrůd řepky ozimé na českém trhu je bohatá. Dominují hybridy, což přesně kopíruje poptávku a nároky pěstitelů. V dlouhodobém srovnání výnosů jsou právě hybridy spolehlivější zárukou zisku, plastičtější termínem výsevu i nárokem na pěstitelské podmínky. Zkrátka disponují mnoha nadstavbovými přednostmi, které jsou výsledkem heterózního efektu.

Po ošetření porostu přípravkem práce s postřikovačem pokračuje

Po ošetření porostu přípravkem práce s postřikovačem pokračuje

07. 06. 2017 Ing. Petr Harašta, Ph.D.; Brno Mechanizace Zobrazeno 3787x

Po aplikaci přípravků, by měl vždy následovat jeden z posledních kroků, a tím je očista postřikovače po aplikaci. Správná očista po ukončení aplikace by měla být prováděna pravidelně, důkladně, a také v souladu s požadavky na bezpečnost obsluhy a ochranu životního prostředí.

1 .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 .. 114
detail