BASF
BASF
BASF

AGRA

Nejnovější články

První poznatky z ověřování přípravku Vortigern 70 ve chmelařství

První poznatky z ověřování přípravku Vortigern 70 ve chmelařství

17. 12. 2011 Jaroslav Štranc, Přemysl Štranc, Daniel Štranc Hnojení Zobrazeno 6531x

Chmel náleží mezi naše nejintenzivnější plodiny. Jeho pěstování se vyznačuje jak velkou potřebou lidské práce, tak vysokou náročností na materiálové, zejména však investiční vstupy. V porovnání s ostatními plodinami často klesá atraktivnost a rentabilita jeho produkce. Proto jsou hledány způsoby jak pěstování této významné plodiny zefektivnit. Jednou z cest je aplikace pomocných látek, které v životě rostlin často plní multifunkční úlohu.

Pokusy s hnojením chmelnic v roce 2011

Pokusy s hnojením chmelnic v roce 2011

17. 12. 2011 Přemysl Štranc, Jaroslav Štranc, Daniel Štranc, Miroslav Krupička Hnojení Zobrazeno 8386x

Ve chmelové kultuře jsou pěstovány pouze samičí chmelové rostliny. Ty se vyznačují značně velkým potenciálem produkovat generativní orgány. V konsekvenci s krátkodenním charakterem chmele se květní pupeny, květenství a posléze i hlávky intenzivně vytvářejí především až po letním slunovratu, při zkracující se délce fotoperiody.

Proseeds
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Výskyt viróz v porostech ozimých obilnin na podzim 2011

Výskyt viróz v porostech ozimých obilnin na podzim 2011

03. 12. 2011 Ing. Jan Bílovský, Dr. Ludvík Tvarůžek; Agrotest fyto, s.r.o. Kroměříž Choroby Zobrazeno 8408x

Na uplynulý měsíc listopad nebude hned tak zapomenuto, patrně nejenom v České republice získá přízvisko „nejsušší v dějinách měření“. Věta z denního tisku: „Letos v listopadu naměřili v nejstarší meteorologické stanici v České republice, v pražském Klementinu, jen neměřitelné množství srážek.“ zní skoro jako slovní hříčka. Avšak netoliko na severu Moravy a ve Slezsku bude v listopadu úhrn srážek do 1 mm.

Nutričně nejkvalitnější řepka roku 2011 - Jumper a Labrador

Nutričně nejkvalitnější řepka roku 2011 - Jumper a Labrador

28. 11. 2011 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 5856x

Odborná komise během slavnostního vyhlášení na vyhodnocovacím semináři Systému výroby řepky, který se konal, 24. listopadu 2011 v Hluku, udělila ocenění „Nutričně nejkvalitnější řepka roku 2011“ dvěma odrůdám řepky olejky - Labrador a novince Jumper.

Acloman – zákaz uvádění na trh a používání

Acloman – zákaz uvádění na trh a používání

01. 11. 2011 Ing. Pavel Talich; Agromanuál Management Zobrazeno 6660x

Státní rostlinolékařská správa nařizuje podle § 76 odst. 2 písm. e) bod 1 zákona a v souladu s § 76 odst. 1 písm. f) zákona všem fyzickým a právnickým osobám zákaz uvádění na trh a používání přípravku na ochranu rostlin ACLOMAN, reg. č. 4445-0D, číslo šarže BX AG-11G-RPO201-S, datum výroby: 07-2011, balení: 1 litrová HDPE láhev.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - Co udělat před zimou

Aktuální přehled ochrany polních plodin - Co udělat před zimou

27. 10. 2011 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 8892x

Při mírném a teplém podzimu roste trávník i v listopadu. Sečeme ho proto i v tomto období a nasečenou trávu neponecháme na ploše, ale shrabujeme spolu se spadaným listím. Na holých větvích mnohdy objevíme poškození, která je třeba odstranit. Nejčastěji jsou to zarostlé úvazky, zbytky a rány po odlomených větvích, mumifikované plody či zámotky škůdců.

1. Life Sciences Film Festival 2011

1. Life Sciences Film Festival 2011

24. 10. 2011 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Management Zobrazeno 7227x

Jedinečnou možností seznámení se s netradičními pohledy na oblast filmů o životním prostředí měli v polovině října všichni zájemci na české zemědělské univerzitě. Záběr tohoto festivalu byl velmi široký, tak jako problematika do které zasahuje - bylo tak nabídnuto množství snímků s problematikou zemědělství, ochrany životního prostředí, hospodaření v lese a myslivosti.

České názvy účinných látek

České názvy účinných látek

03. 10. 2011 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 7810x

Mnoho pracovníků v ochraně rostlin si v poslední době povšimlo změny názvů účinných látek, které se objevují v různých sdělovacích prostředcích. Tato změna názvosloví byla provedena na základě prováděcího nařízení Komise (EU) č. 540/2011, kterým se provádí nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009, kde je uveden seznam schválených účinných látek.

Bayer CropScience - další impulsy k růstu

Bayer CropScience - další impulsy k růstu

01. 10. 2011 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Management Zobrazeno 7474x

Společnost Bayer CropScience představila během výroční konference konané dne 15.9. 2011 v centrále společnosti v německém Monheimu novou strategii růstu. Ta je založena na čtyřech základních pilířích: změna portfolia, obchodní řetězec, rozvoj divize BioScience a inovaci. Do roku 2015 se předpokládá zdvojnásobení investic do výzkumu v divizi BioScience.

Rostlinolékařská péče v ČR - Quo vadis?

Rostlinolékařská péče v ČR - Quo vadis?

30. 09. 2011 Ing. Vladimír Řehák, CSc.; Česká společnost rostlinolékařská Praha Legislativa Zobrazeno 7615x

Zákonem č. 147/1996 Sb. o rostlinolékařské péči byla zřízena Státní rostlinolékařská správa jako odborný a správní orgán na úseku rostlinolékařské péče. Současně bylo určeno její poslání s vymezením povinností a naplňováním odborných činností.

Stav porostů řepek v polovině září 2011

Stav porostů řepek v polovině září 2011

26. 09. 2011 Ing. Milena Bernardová, Dr. Ludvík Tvarůžek, Ing. Jan Bílovský a pozorovatelé MSD Ochrana obecně Zobrazeno 8981x

V polovině září byl v rámci služby MSD (Monitoring - signalizace - doporučení) vyhodnocen stav porostů řepek v celé České republice - celkem se jednalo o 157 porostů na území 39 okresů.

Bzunka ječná a zelenuška žlutopásá

Bzunka ječná a zelenuška žlutopásá

25. 09. 2011 Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Škůdci Zobrazeno 10328x

Živočišnými škůdci jsou obilniny poškozovány nepravidelně a většinou se hospodářsky významný výskyt objevuje jen na některých porostech. Významné ztráty způsobené škůdci plošně v rámci celé ČR jsou ojedinělé. O to větší škody mohou způsobit jednotlivým pěstitelům, pokud se zcela nečekaně objeví ve velkém množství na jeho pozemcích.

Skládkové choroby brambor

Skládkové choroby brambor

20. 09. 2011 Ing. Ervín Hausvater,CSc., Ing. Petr Doležal, Ph.D.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r Skladování Zobrazeno 36696x

Hlízy bramboru jsou živou částí rostlin s vysokým obsahem vody, a proto při skladování snadno podléhají chorobám. Zároveň však, jako každý živý organizmus, mají obranné mechanizmy, které zabraňují infekci původci těchto chorob.

Jak dodržet optimální kapkové spektrum?

Jak dodržet optimální kapkové spektrum?

15. 09. 2011 Ing. Ivan Olšan; AGRIO MZS s.r.o. Mechanizace Zobrazeno 8507x

Počítač Comfort-Terminal umožňuje regulaci dávky, navigaci podle GPS, automatické vypínání záběrových sekcí podle GPS, automatické vyrovnávání ramen atd. Zatím ne příliš známou, přesto velmi prospěšnou funkcí počítače Comfort-Terminal je přepínání různých velikostí trysek za jízdy postřikovače -SELEJET.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září a říjen

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září a říjen

15. 09. 2011 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 10052x

Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů slivoní moniliovou hnilobou (Monilinia laxa). U jádrovin můžeme moniliovou hnilobu (Monilia fructigena) a řadu dalších skládkových chorob omezit, pokud provedeme pozdní ošetření proti strupovitosti před sklizní některým z registrovaných přípravků. Kadeřavost listů broskvoně (Taphrina deformans) patří u nás k všeobecně známé hospodářsky významné chorobě broskvoní.

Gramin - nový graminicid na českém trhu

Gramin - nový graminicid na českém trhu

10. 09. 2011 Ing. Ivan Došlík; F&N Agro Česká republika spol. s r.o. Plevele Zobrazeno 11601x

Jednoděložné plevele způsobují v řadě plodin významné hospodářské škody. Jde jak o jednoleté plevele (ježatka, oves hluchý, jílky, lipnice, béry, chundelka metlice), tak i vytrvalé plevele (pýr plazivý) v plodinách jako je cukrovka, brambor, hrách, slunečnice a řepka. Velkým problémem při zakládání porostů řepky ozimé je také masivní výskyt výdrolu obilnin.

Úspěšné přezimování řepky s Caryxem

Úspěšné přezimování řepky s Caryxem

09. 09. 2011 Ing. Markéta Říhová; BASF spol. s r.o. Technologie pěstování Zobrazeno 8997x

Caryx je nový inovativní fungicid s morforegulačním účinkem, který pomůže vašim porostům řepky dobře překlenout zimní období a zaručuje vitální nástup porostů v předjaří. Podzimní aplikace je významným intenzifikačním opatřením v pěstitelské technologii, které dlouhodobě přináší výnosový efekt cca 10 % navíc oproti neošetřené kontrole.

Efektivně proti plevelům ozimých obilnin

Efektivně proti plevelům ozimých obilnin

09. 09. 2011 Ing. Lubomír Jůza; Dow AgroSciences Plevele Zobrazeno 9742x

Plevele v ozimých obilninách je možné hubit v širokém časovém rozmezí, v době od zasetí až po jarní termíny, kdy se opět rozběhne vegetace. Vše má své výhody i nevýhody. Zlatou střední cestou je dělená ochrana, kdy se nejškodlivějších a nejobtížnějších plevelů zbavíme za rozumnou cenu již na podzim a zbývající plevele můžeme dohubit až podle aktuálního stavu na jaře.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - září a říjen

Aktuální přehled ochrany polních plodin - září a říjen

08. 09. 2011 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 11060x

Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Úspěšné potlačení plevelů v obilninách při současné dostupnosti široké palety vysoce selektivních, dobře účinných herbicidů, je hlavně závislé na respektování doporučených dávek, kombinací přípravků a termínech aplikace. Deštivější průběh počasí při kvetení i dozrávání obilnin zvýšil i napadení klasů fuzariózami (růžovění klasů pšenice).

Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září

Aktuální přehled ochrany polních plodin - srpen a září

15. 08. 2011 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 10447x

Ve všech zapojených porostech, zejména při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru a někde i hnědé skvrnitosti listů. Nepodceňujte ošetření proti pozdnímu napadení 2. generací mandelinky bramborové , abyste co nejvíce redukovali počet přezimujících brouků.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - srpen a září

15. 08. 2011 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 14466x

Při deštivém období se zvyšuje riziko poškození dozrávajících plodů moniliovou hnilobou (Monilinia laxa) nejen na peckovinách, ale v některých oblastech se může projevovat škodlivost Monilinia fructigena ve větší míře i na jádrovinách.

Rezistence chundelky metlice vůči sulfonylmočovinám

Rezistence chundelky metlice vůči sulfonylmočovinám

05. 08. 2011 Ing. Pavlína Košnarová, Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; ČZU Plevele Zobrazeno 10826x

V důsledku opakovaného používání herbicidů dochází k významným změnám v druhovém spektru plevelů. Selekce vyvolaná víceletou aplikací herbicidů způsobuje, že z fytocenóz ustupují citlivé druhy a na stanovišti zůstává pouze několik tolerantních plevelných druhů, které se rychle přemnoží a silně konkurují plodinám. Kromě mezidruhové kompetice ovlivňují herbicidy také konkurenci vnitrodruhovou.

Květilka zelná - nebezpečný škůdce ozimé řepky

Květilka zelná - nebezpečný škůdce ozimé řepky

05. 08. 2011 Doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc., Ing. Pavel Kolařík; Zemědělský výzkum, spol. s r.o. Troubsko Škůdci Zobrazeno 15189x

Květilka zelná (Delia radicum) patří do řádu dvoukřídlého hmyzu (Diptera) a čeledi květilkovití (Anthomiidae). Svým vzhledem připomíná mouchu domácí, je šedé barvy s délkou okolo 6 mm. Vajíčka jsou bílá, podlouhlá a samička je klade ke kořenovému krčku nebo do jeho blízkosti. Larvy jsou žlutobílé, beznohé, bezhlavé a jsou 7 až 8 mm dlouhé. Má tři generace během roku a přezimuje jako kukla v půdě.

Křísek polní – nebezpečný přenašeč viróz obilnin

Křísek polní – nebezpečný přenašeč viróz obilnin

05. 08. 2011 Ing. Jakub Beránek, Ph.D., Státní rostlinolékařská správa Brno Škůdci Zobrazeno 13561x

Kvůli schopnostem přenášet virus zakrslosti pšenice - Wheat dwarf virus (WDV) je křísek polní právem řazen mezi závažné škůdce obilnin, kde působí škody především na ozimé pšenici. Jeho význam je o to větší, že se, jako jeden z našich nejhojnějších druhů křísků a široký polyfág lipnicovitých rostlin (Poaceae), běžně vyskytuje na nejrůznějších zatravněných místech po celém území naší republiky.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen

15. 07. 2011 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 17227x

Podle potřeby pokračujte v ošetření proti strupovitosti (Venturia inaequalis)a padlí jabloňovému (Podosphaera leucotricha). Rovněž sledujte podle náletu samečků do feromonových lapačů intenzitu napadení obalečem jablečným (Cydia pomonella)a při jeho zvýšeném výskytu sad ošetřete.

detail