BASF
BASF
BASF

AGRA

Nejnovější články

Přehled nových registrací a minoritních použití v roce 2024

Přehled nových registrací a minoritních použití v roce 2024

18. 05. 2024 Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.; Agromanuál Legislativa Zobrazeno 874x

Přehled nových registrací a minoritních použití provedených v úředním registru ÚKZÚZ během roku 2024.

Ověřovali nové možnosti ochrany máku

Ověřovali nové možnosti ochrany máku

17. 05. 2024 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Praha Osivo a sadba Zobrazeno 585x

Mák setý se na našem území pěstuje odedávna. Plochy i výnosy této olejniny kolísají mezi ročníky pěstování. V minulých sezonách se v České republice výměra máku pohybovala i nad čtyřiceti tisíci hektary. Předloni a loni ale zájem našich pěstitelů o mák poklesl. Plochy máku v ČR v posledních letech uvádí graf.

Proseeds
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Specifika hnojení jarního ječmene

Specifika hnojení jarního ječmene

16. 05. 2024 Ing. Jindřich Černý, Ph.D. a kol. Hnojení Zobrazeno 500x

Jarní obilniny (obecně) jsou v osevních postupech důležitou skupinou plodin. Někdy však zůstávají trochu opomenuté ve výživě rostlin. To je nežádoucí, zejména u jarního ječmene. Jaké jsou jeho nároky na živiny a na co bychom neměli zapomínat s ohledem na současné poznatky? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím příspěvku.

InVigor® - jistota, výnos a stabilita výnosu

InVigor® - jistota, výnos a stabilita výnosu

15. 05. 2024 Ing. Roman Sýkora; BASF spol. s r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 418x

Na řepku bude letos spoléhat většina pěstitelů víc než v předchozích letech. Napjatá ekonomická situace klade vyšší nároky na investice, které musí být pečlivě promyšlené tak, aby se každá koruna vrátila zpět. Lze říci, že vstupy jako nájemné, nafta, lidská práce, ceny hnojiv, osiv a přípravků na ochranu rostlin, mají zásadní vliv na ekonomiku pěstování.

Plevele meziplodin a jarních plodin

Plevele meziplodin a jarních plodin

14. 05. 2024 Ing. Jan Winkler, Ph.D.a kol. Plevele Zobrazeno 444x

Meziporostní období je definováno jako doba mezi sklizní plodiny a setím následné plodiny. Význam tohoto období vzrůstá, a to z důvodu změn, které nastaly v posledních 30 letech ve struktuře pěstovaných plodin. Klasické osevní postupy byly opuštěny a výrazně se změnila struktura pěstovaných plodin. Specializace produkce na několik málo plodin vede k omezenému výběru a k nutnosti porušovat zásady střídání plodin.

Regulace drátovců v bramborech

Regulace drátovců v bramborech

13. 05. 2024 Ing. Kamil Holý, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Škůdci Zobrazeno 783x

S úbytkem účinných látek postupně vzrůstá početnost drátovců, které v mnoha plodinách není možné žádným přípravkem regulovat. V letošním roce skončila výjimka na moření osiva cukrové řepy neonikotinoidy, čímž jsme přišli o další přípravky, které snižovaly počet drátovců i v následných plodinách a na okolních pozemcích.

Unikátní Utrisha N od Cortevy mění pravidla hnojení a zvyšuje výnosy

Unikátní Utrisha N od Cortevy mění pravidla hnojení a zvyšuje výnosy

11. 05. 2024 Ing. Tomáš Vereš, PhD., Jaroslav Jančík; Corteva Agriscience Stimulace Zobrazeno 395x

Dusík, zásadní složka zemské atmosféry, je klíčový pro výživu rostlin a zemědělskou produktivitu. Výzvou však zůstává jeho efektivní využití a minimalizace environmentálních dopadů, zejména v kontextu vysokých cen hnojiv. Corteva Agriscience reaguje inovacemi - stabilizátorem dusíku N-Lock Super a biostimulátorem Utrisha N, které snižují ztráty dusíku a zvyšují výnosy a kvalitu plodin.

Status®: Překoná sucho a horko, rozšíření registrace

Status®: Překoná sucho a horko, rozšíření registrace

10. 05. 2024 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Stimulace Zobrazeno 375x

Doba efektivnějšího využívání stimulátorů i pro polní plodiny nastává. Dáno zčásti legislativním tlakem Evropské unie na limitaci používání klasických chemických přípravků v ochraně rostlin, zčásti také evolucí v poznání, že správně podmíněné zásahy do fyziologie rostlin sami o sobě dokážou pozitivně ovlivňovat výnos a kvalitu produkce.

Jak vybírat konzervační přípravky pro statková krmiva?

Jak vybírat konzervační přípravky pro statková krmiva?

10. 05. 2024 Ing. Václav Jambor, CSc., MVDr. Hana Synková, Ing. Soňa Malá; NutriVet s.r.o., Pohořelice Skladování Zobrazeno 340x

Výběr konzervačních přípravků k usměrnění fermentačního procesu konzervovaných krmiv se stává limitujícím faktorem ekonomické efektivnosti chovu skotu a zejména dojnic. Tato situace vzniká z toho důvodu, že za poslední roky se mléčná užitkovost výrazně zvýšila a ukázalo se že, kvalita konzervovaných krmiv zásadně ovlivňuje produkční účinnost celé směsné krmné dávky (TMR).

SPPP - Systém podpory a prodloužení účinnosti pyrethroidů,  aneb aby insekticidy dobře fungovaly

SPPP - Systém podpory a prodloužení účinnosti pyrethroidů, aneb aby insekticidy dobře fungovaly

09. 05. 2024 Ing. Zdeněk Žák; AgroProtec s.r.o. Škůdci Zobrazeno 339x

Systém SPPP byl do zemědělské praxe úspěšně zaveden společností AgroProtec s.r.o. před dvěma lety. Tento systém zvyšující účinnost insekticidů je založen na společné aplikaci insekticidu s přípravky Agrovital a Spray Aide. A proč je tohoto systému v současné době vůbec zapotřebí?

Hnojenie ozimnej pšenice na jar

Hnojenie ozimnej pšenice na jar

09. 05. 2024 Prof. Ing. Ladislav Ducsay, Dr.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Hnojení Zobrazeno 493x

V praktickej výžive rastlín je dôležité naplánovať a zabezpečiť efektívnu, biologicky a ekonomicky čo najracionálnejšiu aplikáciu živín, pri zohľadnení špecifických odrodových požiadaviek determinovaných v priestore a čase, v záujme zabezpečenia maximálnej produktivity a rentability výroby poľnohospodárskych produktov.

Osvědčená i nová řešení plevelů a škůdců od Nufarmu

Osvědčená i nová řešení plevelů a škůdců od Nufarmu

07. 05. 2024 Ing. Stanislav Hospůdka, Nufarm Plevele Zobrazeno 278x

Jaro se kvapem blíží, a tím i čas pro ošetřování porostů obilnin proti plevelům. Tedy nejen ozimých obilnin, které nebyly z různých důvodů ošetřeny na podzim, tak samozřejmě také všech jařin.

Kvalita a výnos u pšenice, jarního ječmene, máku, kukuřice…

Kvalita a výnos u pšenice, jarního ječmene, máku, kukuřice…

07. 05. 2024 Ing. Jaroslav Mach, Ing. Petr Král; EGT systém spol. s r.o. Stimulace Zobrazeno 1358x

Srážky na začátku května, někde silnější, jinde skromné dávají porostům naději k nadechnutí. U jařin bude mít obecně smysl pracovat s kořeny. U pšenic se blížíme v nejjižnějších lokalitách ošetření klasovým fungicidem a současně se první porosty kukuřic dostávají do fáze, kdy výborně reagují na stimulační impuls.

Variabilní aplikace preemergentních herbicidů v řepce ozimé

Variabilní aplikace preemergentních herbicidů v řepce ozimé

07. 05. 2024 Ing. Josef Chára a kol. Plevele Zobrazeno 832x

Herbicidy představují bezmála 50 % spotřeby přípravků na ochranu rostlin v České republice a je dosud běžnou zemědělskou praxí, že se na celý pozemek aplikuje jednotná dávka herbicidu. Přesto se již dnes v provozní praxi objevují selektivní (zonální) aplikace herbicidů, při kterých dochází k aplikaci herbicidu pouze na plevelnou rostlinu či jejich lokální místa výskytu.

Insekticid Trebon na každé řepkové pole

Insekticid Trebon na každé řepkové pole

06. 05. 2024 Ing. Pavel Hasman; Certis Belchim Škůdci Zobrazeno 377x

Ochrana řepky proti škůdcům na jaře je asi jedním z nejdůležitějších úkolů pro zajištění zdravého porostu, a tím později kvalitního výnosu. Bohužel s restrikcí účinných látek nám pro ochranu zůstaly hlavně látky ze skupiny pyrethroidů a jediný zástupce ze skupiny neonikotinoidů - účinná látka acetamiprid.

Jak efektivně regulovat plevele v kukuřici: Výsledky srovnávacích herbicidních pokusů z roku 2023

Jak efektivně regulovat plevele v kukuřici: Výsledky srovnávacích herbicidních pokusů z roku 2023

06. 05. 2024 Prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Ing. Dita Hiřmanová, Ing. Luděk Procházka; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 497x

Povětrnostní podmínky v době setí kukuřice a krátce po něm zásadním způsobem ovlivňují účinnost i selektivitu herbicidů, které se do kukuřice aplikují za účelem eliminovat plevele v jejím porostu. Dlouhé suché periody v tomto období působí obvykle nepříznivě na účinnost herbicidů, zejména těch, které jsou přijímány převážně kořeny.

Lze predikovat výskyt rzí na pšenici v roce 2024?

Lze predikovat výskyt rzí na pšenici v roce 2024?

06. 05. 2024 Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 68x

Prognózy výskytu houbových chorob obilnin pro následující vegetační období jsou předmětem zájmu každou počínající sezonu. V prognózách rozvoje chorob hrají zásadní roli modely počasí a dohledové systémy. Analýzou vzorců počasí lze odhadovat trendy a určit potenciální ohniska rozvoje onemocnění.

Choroby bobkovišně

Choroby bobkovišně

04. 05. 2024 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1974x

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus L., Rosaceae) je v současné době známa především jako okrasný, stálezelený keř, který byl dříve využíván i v lidovém léčitelství. Za místa původního výskytu jsou považovány oblasti táhnoucí se od jihozápadní Asie až do jihovýchodní Evropy a v jižní Evropě a v Anglii byl již v 16. stol. vysazován jako okrasná dřevina. V současné době se lze setkat s různými kultivary, používané do živých plotů, např.

Trojité výročí oslaveno ve Třech Věžičkách

Trojité výročí oslaveno ve Třech Věžičkách

03. 05. 2024 Ing. Veronika Venclová, Ph.D.; Agromanuál Osivo a sadba Zobrazeno 280x

V letošním roce si společnosti Saaten-Union a Rapool připomínají 3 významná jubilea. Saaten-Union slaví 25 let své existence v ČR, zatímco Rapool oslavuje 20 let působení na českém trhu a 50 let od svého založení v Německu. K oslavě těchto milníků byla uspořádána konference v kongresovém centru Tři Věžičky ve Stříteži u Jihlavy. Bylo zde zavzpomínáno na historii, zhodnocena současnost, nastíněna budoucnost a představeny novinky pro podzim.

Bioinženýrstvím zlepšená fotosyntéza zvyšuje výnosy potravinářských plodin

Bioinženýrstvím zlepšená fotosyntéza zvyšuje výnosy potravinářských plodin

03. 05. 2024 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Technologie pěstování Zobrazeno 338x

Výzkumníci pracující na projektu RIPE (Realizing Increased Photosynthetic Efficiency) poprvé prokázali, že multigenové bioinženýrství fotosyntézy zvyšuje v polních pokusech výnos významné potravinářské plodiny sóji. Po více než deseti letech práce na dosažení tohoto cíle společný tým vedený University of Illinois pomocí transgenoze upravil rostliny sóji, aby zvýšil účinnost fotosyntézy, což mělo za následek vyšší výnosy bez ztráty kvality.

Univerzálna fungicídna ochrana repky a ďalších plodín

Univerzálna fungicídna ochrana repky a ďalších plodín

02. 05. 2024 Ing. Ján Hanuska; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 393x

Výmera zasiatej ozimnej repky opäť v ostatnom roku výraznejšie narástla nad úroveň 350 tis. ha. Skrátený interval striedania plodín a zvýšená intenzita pestovania repky tvoria vhodné podmienky pre rozširovanie patogénov a škodcov, ktorí sa v minulosti v takej miere nevyskytovali.

Výrobky Energen v cukrové řepě a pšenici

Výrobky Energen v cukrové řepě a pšenici

02. 05. 2024 Ing. Jaroslav Mach, Ing. Petr Král, Ing. Radek Kašík; EGT systém spol. s r.o. Stimulace Zobrazeno 1019x

Porosty pšenice mají dle teritoriích velký rozptyl růstových fází. Od BBCH 31 u pozdnějších výsevů ve vyšší nadmořské výšce, po fázi vymetaných pšenic raných odrůd v jižních oblastech Moravy. Klíčící a vzcházející porosty cukrových řep byly, a to zvláště v českém teritoriu poškozené mrazy a došlo k jejich přesevům. Návrh vedení porostů cukrovky naleznete ve videu popisujícím technologii využití výrobků Energen.

Začínáme přicházet o vodu - ochrana systémem Energen

Začínáme přicházet o vodu - ochrana systémem Energen

02. 05. 2024 Ing. Jaroslav Mach, Ing. Petr Král; EGT systém spol. s r.o. Stimulace Zobrazeno 1020x

V tomto článku se budeme věnovat několika aktuálním doporučením. Dominantně chceme hovořit o tom, že mnoho porostů je v ve vláhovém bodu zlomu, (někde i hluboko za ním), kdy jim hrozí ztráta vody díky regionálně nedostatečným srážkám. Dle portálu Intersucho i dle předpovědí je před námi většinově další minimálně 14denní přísušek s pouze drobnými srážkami.

Prognóza výskytu mšic na jaře 2024

Prognóza výskytu mšic na jaře 2024

02. 05. 2024 Ing. Svatopluk Rychlý; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Opava Škůdci Zobrazeno 561x

Změna klimatu, rostoucí světová populace, ale také tlak na kvalitu potravin, se kterým souvisí i omezování konvenčního používání pesticidů, přináší zemědělcům nové výzvy. Aby je byli schopni naplňovat, je potřeba se nejen vracet ke kořenům a uplatňovat osvědčené základní zásady správné zemědělské praxe, ale je nezbytné využívat i nové poznatky zemědělského výzkumu.

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

01. 05. 2024 Ing. Jiří Matuš; Limagrain Česká republika Osivo a sadba Zobrazeno 259x

Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 113
detail