BASF
BASF
BASF

AGRA

Ochrana rostlin a pěstování

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

08. 03. 2020 Ing. Stanislav Malík; BASF spol s r.o. Choroby Zobrazeno 3495x

Pro rok 2020 firma BASF přináší nový fungicid s účinnou látkou metrafenon, který si pěstitelé obilnin budou moci vyzkoušet již od jara tohoto roku. Metrafenon je fungicidní látka se systémovým působením ze skupiny tzv. benzofenonů (fungicidní skupina B6). Z této skupiny je metrafenon jedinou účinnou látkou, která se v našich podmínkách používá v ochraně obilnin proti houbovým chorobám, je tedy velmi vhodná jako základ antirezistení strategie.

Špičkový jarní fungicid s mírnými regulačními účinky

Špičkový jarní fungicid s mírnými regulačními účinky

07. 03. 2020 Ing. Marek Šmika; BASF spol s r.o. Choroby Zobrazeno 2635x

S meziročními výkyvy je v České republice ročně ošetřeno jarními fungicidy v průměru posledních 4 let celkem 64 % ploch. Na rozdíl od herbicidního ošetření se používá téměř výhradně systém jednoho hotového přípravku v postřikovači, tj. vícesložkový formulovaný přípravek.

Proseeds
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Medax® Max - regulátor růstu obilnin s maximální flexibilitou

Medax® Max - regulátor růstu obilnin s maximální flexibilitou

05. 03. 2020 Ing. Zdeněk Krédl, Ph.D.; BASF spol s r.o. Ochrana obecně Zobrazeno 2252x

K nejsložitějším disciplínám v ochraně rostlin patří bezesporu aplikace růstových regulátorů. Nejsložitější je tato aplikace proto, že vyžaduje správné rozhodnutí o použití v době, kdy musíme vycházet ze znalostí odrůdy, přípravy půdy, termínu setí, úrovně nastavené výživy a vývojových fází obilnin. Kromě toho podle povětrnostních podmínek máme na tento zásah většinou málo času (nízké teploty v předjaří, déšť a vítr nebo pokročilá vývojová fáze).

Choroby kukuřice (1): Virové a bakteriální choroby

Choroby kukuřice (1): Virové a bakteriální choroby

03. 03. 2020 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3034x

Napadení kukuřice virovými patogeny může vzhledem k pozdní sklizni porostu představovat významný zdroj infekce pro ozimé obilniny. Infekce často probíhá bez příznaků, a tím nám uniká pozornosti. Viry jsou obligátní vnitrobuněční parazité, přežívají jen v živých rostlinách. Kukuřice slouží jako „zelený most“ mezi sklizní obilnin a vzejitím výdrolu nebo ozimů.

Jak dál v kůrovcové kalamitě?

Jak dál v kůrovcové kalamitě?

02. 03. 2020 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc., Ing. Marie Zahradníková; Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i., Strnady-Jíloviště Škůdci Zobrazeno 3095x

Je současná kalamita skutečně pro naše lesy takovou pohromou? Jaké porosty jsou vlastně ohroženy, jaké druhové skladby a jakého stáří? Jde o celoplošný problém nebo lokální? Co můžeme vlastně dělat a existují vůbec možnosti řešení tohoto problému? O tom se stále více spekuluje. Ve stručnosti se pokusím na tyto otázky odpovědět.

Invazní plevele (7) - Lilek leskloplodý

Invazní plevele (7) - Lilek leskloplodý

01. 03. 2020 Plevele Zobrazeno 5002x

Lilek leskloplodý se v posledních letech čím dál častěji vyskytuje v porostech zeleniny a okopanin, a to především v teplejších oblastech České republiky. Na řadě polí je dnes mnohem častějším a významnějším plevelem, než poměrně běžný lilek černý, se kterým bývá tento druh občas zaměňován.

Pícním porostům je třeba se věnovat více, než jsme byli zvyklí

Pícním porostům je třeba se věnovat více, než jsme byli zvyklí

27. 02. 2020 Ing. Ivan Houdek; DLF Seeds s.r.o. Hladké Životice Osivo a sadba Zobrazeno 2854x

V posledních letech se vliv sucha projevil na pícních porostech výrazněji, než na tržních plodinách. Především proto, že víceleté a trvalé porosty si postižení suchem přenáší do dalších let, a nejsou-li obnovovány nebo přisévány, jejich výnosy a kvalita píce rok od roku klesá.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2018/2019

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2018/2019

27. 02. 2020 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Choroby Zobrazeno 2356x

Výskyt škodlivých organizmů a jejich vliv na hostitelské rostliny je výrazně ovlivněn průběhem počasí v daném roce. Ročník 2018/19 byl charakterizován nadprůměrně vysokými teplotami během většiny vegetačního období a nerovnoměrným rozložením srážek. Vliv abiotických faktorů na růst a vývoj rostlin tak byl často vyšší než vliv patogenních organizmů.

Zavádějící informace v reklamních sděleních u výpěstků sloupcovitých odrůd ovoce

Zavádějící informace v reklamních sděleních u výpěstků sloupcovitých odrůd ovoce

26. 02. 2020 Tisková zpráva ÚKZÚZ Sady a vinice Zobrazeno 1762x

V tištěných médiích a na internetu se pravidelně objevují inzeráty na výpěstky (stromky) sloupcovitých odrůd ovoce odolných „nemocím a mrazu“. Upozorňujeme spotřebitele, aby si informace v podobných inzerátech ověřovali, jelikož nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (7) - Zlatobyle a astry

Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (7) - Zlatobyle a astry

25. 02. 2020 Ing. Peter Mižík; Agrofert, o.z. Plevele Zobrazeno 2959x

Zlatobyľ kanadská (zlatobýl kanadský, Solidago canadensis): Trváce rastliny z čeľade astrovité s vretenovitým hlavným koreňom s početnými horizontálnymi koreňovými výbežkami. Stonky sú vzpriamené, rovné a nerozkonárené, v spodnej časti drevnatejúce, už zospodu bohato olistené, vysoké 30–150 cm, dolu lysé, v hornej časti husto chlpaté.

Průběh pěstitelského ročníku obilnin 2018/19 na území Moravy a Slezska

Průběh pěstitelského ročníku obilnin 2018/19 na území Moravy a Slezska

25. 02. 2020 Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek a kol. Ochrana obecně Zobrazeno 1457x

Společnosti Zkušební stanice Kluky, spol. s r.o. a Agrotest fyto, s.r.o. provozují službu „monitoring - signalizace - doporučení“ od roku 2010 a zaměřují se na sledování škodlivých činitelů v porostech zemědělských plodin. Naše pracoviště působí v rámci území Moravy a Slezska. Tento příspěvek spojuje výsledky plošných sledování i experimentálních analýz získaných dat do stručné výroční zprávy, kterou v Agromanuálu zveřejňujeme.

Sladovnický ječmen - plodina s jistým odbytem

Sladovnický ječmen - plodina s jistým odbytem

24. 02. 2020 Ing. Stanislav Hudec; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 8279x

Pěstování sladovnického ječmene a výroba sladu má u nás dlouholetou tradici. V současné době je Česká republika s výrobou cca 550 tisíc t sladu 5. největším producentem této suroviny v Evropské unii. Český slad má nejen v Evropě, ale i ve světě velmi dobý zvuk a patří mezi významné exportní komodity. Každoročně se ho vyveze okolo 250 tisíc tun.

Nové odrůdy ječmene jarního

Nové odrůdy ječmene jarního

23. 02. 2020 Ing. Olga Dvořáčková; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 3112x

Na jaře 2019 bylo zaregistrováno šest nových sladovnických ječmenů.

Nová odrůda ovsa setého

Nová odrůda ovsa setého

23. 02. 2020 Ing. Olga Dvořáčková; Národní odrůdový úřad ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 2053x

Sortiment ovsa setého na jaře 2019 obohatila nová odrůda.

Seznam doporučených odrůd pšenice jarní 2019

Seznam doporučených odrůd pšenice jarní 2019

23. 02. 2020 Ing. Vladimíra Horáková; Národní odrůdový úřad, ÚKZÚZ Osivo a sadba Zobrazeno 3047x

Hodnocení odrůd uvedených v přehledné tabulce vychází z výsledků pokusů a testů prováděných v letech 2016-2019 na jedenácti zkušebních stanicích ÚKZÚZ a zkušebních místech spolupracujících organizací. Zkoušení probíhá podle jednotné metodiky a pokusy jsou pravidelně kontrolovány pracovníky Národního odrůdového úřadu ÚKZÚZ. Kromě obecného popisu uvádíme u jednotlivých odrůd jejich přednosti, ale i nedostatky.

Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2019

Výskyt chorob a abiotikóz ovocných dřevin a révy v roce 2019

22. 02. 2020 Ing. Petr Ackermann, CSc.; Ekovín Brno Sady a vinice Zobrazeno 3736x

Výskyt škodlivých organizmů ovlivňuje především počasí. V důsledku proměnlivosti počasí se každoročně mění vhodnost podmínek pro výskyt chorob i abiotikóz. Výskyt ovlivňují také charakter lokality a porostu i vnímavost hostitele nebo jeho částí a přítomnost zdrojů infekce. Vzhledem k proměnlivosti počasí je třeba průběžně sledovat vhodnost podmínek pro výskyt chorob i abitikóz a včas reagovat na změny v ohrožení porostů.

Rok 2019 ve znamení ochranářských kauz

Rok 2019 ve znamení ochranářských kauz

20. 02. 2020 Ing. Michal Vokřál, CSc.; Česká asociace ochrany rostlin Ochrana obecně Zobrazeno 2162x

Hodnotit právě končící rok 2019 z pohledu České asociace ochrany rostlin (CCPA), tedy výrobců a držitelů registrací převážně chemických přípravků na ochranu rostlin, není právě jednoduché. Smyslem tohoto textu není přesvědčovat přesvědčené. Spíše jde o to, přiznat, co se v roce 2019 povedlo, co nevyšlo, a také informovat o tom, co je potřeba udělat a co se připravuje. To vše z pohledu výrobců přípravků na ochranu rostlin.

 Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2020

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2020

19. 02. 2020 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3949x

Kadeřavost listů broskvoně způsobuje houba Taphrina deformans. Je nejčastější a hospodářsky nejvýznamnější onemocnění broskvoní, nektarinek, ale i broskvomandloní a mandloní, které se pravidelně objevuje v jarním období. O jeho intenzitě rozhoduje především průběh počasí od vyrašení do počátku květu.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2020

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2020

18. 02. 2020 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3256x

Rostliny ozimé řepky v závislosti na odrůdě, růstovém a vývojovém stavu a stupni otužení snášejí mrazy -15 až -20 °C, pod sněhovou pokrývkou i větší. Většina listové plochy sice odumírá již při teplotách -7 až -15 °C, ale kořenový systém dobře vyvinutých rostlin a krycí listy vegetačního vrcholu snesou i nižší teploty vzduchu. K holomrazům jsou o -2 až -4 °C citlivější nedostatečně vyvinuté, slabé rostliny a porosty přehnojené dusíkem.

Ochrana jarního ječmene proti snětím

Ochrana jarního ječmene proti snětím

14. 02. 2020 RNDr. Veronika Dumalasová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 2305x

Na jarním ječmeni se u nás může vyskytnout především sněť prašná ječná, původce prašné snětivosti ječmene. Její latinský název je Ustilago nuda (C.N. Jensen) Kellerm. & Swingle, německý Flugbrand der Gerste a anglický loose smut of barley. Hostitelem sněti prašné ječné je hlavně pěstovaný ječmen a jeho příbuzné plané druhy. Dále se na ječmeni může vyskytnout sněť ječná tvrdá, původce kryté snětivosti ječmene.

Klimatické podmínky a průběh vegetačního roku 2018/19 na střední Moravě

Klimatické podmínky a průběh vegetačního roku 2018/19 na střední Moravě

13. 02. 2020 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3886x

Léto 2018 bylo oproti těm minulým dosti výjimečné. Zatím co běžně trvá období s vyššími teplotami od poloviny května do půli srpna, loni to bylo více než 5 měsíců prakticky bez přestávky a letní dny s denní teplotou nad 25 °C se vyskytovaly ještě v říjnu. Loňské léto v pražském Klementinu bylo nejteplejší v historii této nejstarší stanice v zemi, na níž se počasí nepřetržitě sleduje od roku 1775.

Hodnocení plodin v ročníku 2018/19

Hodnocení plodin v ročníku 2018/19

13. 02. 2020 Ing. Antonín Šandera; Rudka Ochrana obecně Zobrazeno 1923x

Zakládání porostů řepky se neslo nad společným jmenovatelem, kterým bylo trvalé, téměř plošné sucho.

Škodliví činitelé a ochrana brambor v roce 2019

Škodliví činitelé a ochrana brambor v roce 2019

13. 02. 2020 Ing. Ervín Hausvater, CSc., Ing. Petr Doležal, Ph.D.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o. Ochrana obecně Zobrazeno 2724x

Výskyt škodlivých činitelů u brambor v roce 2019 byl většinou slabší až průměrný. Výjimkou byla pouze mandelinka bramborová, která v některých lokalitách ohrozila porosty více než v předchozích letech. Na některých lokalitách se projevily negativně také intenzivní srážky na začátku září, které podpořily výskyt plísně na hlízách a měkké hniloby u náchylných odrůd.

Zeleninové luskoviny

Zeleninové luskoviny

12. 02. 2020 Ing. Miroslav Houba, CSc.; APZL Osivo a sadba Zobrazeno 4173x

Také se někdy uvádí název zahradní luskoviny, tj. ale široký pojem pro veškeré druhy, jejichž plodem je lusk. Patří sem proto obrovská škála okrasných, pícních a dalších druhů luskovin. Do skupiny zeleninových luskovin (syn. luskové zeleniny) zařazujeme u nás hrách a fazol. Patří sem také bob, sója i jiné druhy, jejichž nedozrálé zelené lusky se mohou používat pro kuchyňské úpravy.

Výkonnost a plasticita kukuřic Soufflet Seeds opět prověřena

Výkonnost a plasticita kukuřic Soufflet Seeds opět prověřena

12. 02. 2020 Ing. Jana Klimešová, Ing. Petr Fuksík; SOUFFLET AGRO, a.s. Osivo a sadba Zobrazeno 1491x

Ročník 2019 prověřil většinu porostů kukuřice. Počáteční dubnové sucho komplikovalo vzcházení porostů a zároveň mělo za následek omezenou účinnost preemergentních herbicidů při rozvleklém etapovitém vzcházení plevelů. Suchem stresovaná kukuřice pak byla zaskočena velmi chladným a vlhkým počasím v květnu, které značně omezilo růst celkové zelené hmoty.

1 .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 .. 78
detail