BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Ochrana rostlin a pěstování

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2019

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - červenec a srpen 2019

17. 07. 2019 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3887x

Podle potřeby pokračujte (v případě, že jste plně nezastavili primární infekci) v ošetření proti strupovitosti jabloně a hrušně (Venturia inaequalis, V. pyrina) a padlí jabloně (Podosphaera leucotricha). Na obě choroby jsou povoleny přípravky: Bellis, Dagonis, Domark 10 EC, Flint Plus, Fontelis, Luna Experience, Talent, Tercel aj. Červenec je rozhodujícím obdobím k zabránění výskytu padlí na jabloních v příštím roce.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2019

Aktuální přehled ochrany polních plodin - červenec a srpen 2019

15. 07. 2019 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 1953x

Při přeháňkovém průběhu počasí pokračuje šíření plísně bramboru (Phytophthora infestans) a někde i hnědé/terčovité skvrnitosti listů (Alternaria alternata, Alternaria solani) ve všech porostech. Na lokalitách se škodlivým výskytem plísně (nad 25 %) je vhodné provést (nejlépe desikací) likvidaci natě, aby nedošlo k napadení hlíz.

Limagrain
Energen

Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů

Témata popsaná v nadpisu se nám kumulovala v telefonických rozhovorech minulých dní. Dominantní bylo poškození kroupami v širokém a nerovnoměrném pásu od Kolína po Opavu, k tomu přicházelo téma lokálního zamokření, regionálních přísušků a občas i nevypláchnutých postřikovačů po herbicidu. Z důvodu velkého počtu dotazů jsme se rozhodli aktualizovat principy regenerace pro plodiny a momenty jichž se to aktuálně týká.

Jdeme od základu

Jdeme od základu

15. 07. 2019 Bc. Iveta Křížová; Caussade Osiva, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 1766x

Vážení obchodní partneři a pěstitelé, rádi bychom vás informovali o změně a oživení vizuálního vnímání firmy, loga, nabídkových katalogů, zkrátka celého marketingu naší společnosti. Nové logo caussadesemences group a caussadesemences vás bude doprovázet v budoucnu na každém kroku naší spolupráce.

Řepka s přidanou hodnotou pro zemědělce

Řepka s přidanou hodnotou pro zemědělce

15. 07. 2019 Ing. Petr Robotka; PRO SEEDS s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 2102x

Ekonomika pěstování ozimé řepky se odvíjí od dvou faktorů, těmi jsou náklady na pěstování a výnos. Na první pohled spojené nádoby, ale pokud zvýšená intenzita pěstování nevede k nárůstu výnosu, může být pěstování prodělečné. Našim cílem je dosáhnout požadovaného výnosu a současně redukovat vstupy pro udržení ekonomicky zajímavých výnosů této náročné plodiny.

Fuzária a ochrana klasů

Fuzária a ochrana klasů

14. 07. 2019 Ing. Petr Ort; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 2096x

Fuzária působí nejen značné výnosové ztráty, ale současně mají velmi významný vliv na snižování kvality zemědělských produktů. Právě s rostoucími požadavky na kvalitu se stále častěji setkáváme s tlakem na maximální snížení výskytu fuzárií a následně také na eliminaci obsahu mykotoxinů.

Výsledky pokusů s přípravky proti mandelince bramborové v roce 2018

Výsledky pokusů s přípravky proti mandelince bramborové v roce 2018

13. 07. 2019 Ing Petr Doležal, Ph.D., Ing. Ervín Hausvater, CSc.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o. Škůdci Zobrazeno 6997x

Mandelinka bramborová měla v roce 2018 velmi vhodné podmínky pro svůj vývoj. Vzhledem k rychlému vzejití porostů měla i dostatek potravy. Bez insekticidní ochrany by došlo hned na počátku vegetace k holožírům a následně k silnému snížení výnosů. To se týkalo nejen oblastí typických pro pěstování raných brambor, tzn. Polabí a Jižní Morava, ale i v některých lokalitách tradiční bramborářské oblasti Vysočiny.

Regulace, stimulace a fungicidní ochrana pšenice ve variabilních podmínkách

Regulace, stimulace a fungicidní ochrana pšenice ve variabilních podmínkách

12. 07. 2019 Ing. Alena Bezdíčková, PhD.; Ditana Velká Bystřice Choroby Zobrazeno 2697x

Česká republika je velmi rozmanitá, s poměrně variabilním počasím. Zejména v posledních letech zaznamenáváme stále častěji nejrůznější výkyvy počasí a extrémní odchylky nejen teplot, ale i srážek, což výrazným způsobem ovlivňuje nejen stav polních plodin, ale i výskyty chorob a škůdců, a následně se promítá do výnosů.

Choroby ozimnej repky v premenlivých podmienkach a odporúčania pre prax

Choroby ozimnej repky v premenlivých podmienkach a odporúčania pre prax

11. 07. 2019 Ing. Peter Bokor, PhD.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Choroby Zobrazeno 2647x

Aj napriek nie príliš priaznivým podmienkam pre rast a vývoj rastlín repky ozimnej, ktoré prevládali počas vegetačnej doby v roku 2018 sa podarilo na Slovensku, ale i v ČR dosiahnuť relatívne dobré úrody. Priemerná úroda repky ozimnej na Slovensku v roku 2018 by mala byť 3,08 t/ha (odhad ŠÚ k 15. 8. 2018), čo je viac ako v roku 2017, kedy bola priemerná úroda repky na Slovensku 2,99 t/ha.

Signalizace letu askospor strupovitosti jabloně pomocí lapače spor

Signalizace letu askospor strupovitosti jabloně pomocí lapače spor

10. 07. 2019 Ing. Zbyněk Vícha; Uničov Sady a vinice Zobrazeno 2505x

Strupovitost jabloně - Venturia inaequalis (Cooke) G. Winter je nejškodlivějším onemocněním jabloně, které způsobuje významné hospodářské škody na všech kontinentech od Ameriky přes Evropu až po Austrálii.

Choroby obilnin (11) - Rzivost obilnin (1.)

Choroby obilnin (11) - Rzivost obilnin (1.)

09. 07. 2019 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2282x

Houby způsobující rzivosti obilnin jsou závažní obligátní biotrofní parazité. V systému je řadíme do oddělení Basidiomycota (houby stopkovýtrusné), kam patří i většina hub, které sbíráme v lese. Na obilninách se rzi vyskytují se na listech, listových pochvách, stéblech a některé i na klasech. Během svého vývoje vytváří pět druhů výtrusů, které se tvoří na dvou různých hostitelích.

Systiva v ozimé pšenici

Systiva v ozimé pšenici

05. 07. 2019 Ing. Václav Pavelka; BASF Choroby Zobrazeno 1909x

Systiva si za poměrně krátkou dobu 5 let své registrace v České republice vydobyla výsadní postavení především u výrobců kvalitních sladovnických ječmenů i pěstitelů vysoce produkčních ječmenů ozimých. Několikaleté pokusy v pšenici však ukázaly, že i zde najde uplatnění. V pšenici není její používání zatím tak rozšířené jako v ječmeni, přesto v podnicích, kde si technologii se Systivou vyzkoušeli, s ní mají velmi dobré zkušenosti.

Důležitost plošného monitoringu nejen u rezistence

Důležitost plošného monitoringu nejen u rezistence

04. 07. 2019 Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek a kol. Choroby Zobrazeno 1609x

Rezistence škodlivých organizmů vůči pesticidům je závažným problémem celosvětově. Obzvláště významnými jsou případy vícenásobné rezistence vůči několika účinným látkám, jako například herbicidní rezistence metlice chundelky či psárky. Neméně závažná je situace u rezistence hmyzích škůdců vůči insekticidům, například blýskáčka řepkového nebo mandelinky bramborové, v neposlední řadě pak houbových patogenů vůči fungicidům.

Ochrana porostů luskovin proti nežádoucímu zaplevelení

Ochrana porostů luskovin proti nežádoucímu zaplevelení

03. 07. 2019 Ing. Antonín Vaculík, Ph.D.; Agritec Plant Research s.r.o., Šumperk Plevele Zobrazeno 2566x

Porosty luskovin, jakožto plodiny s nižším konkurenčním potenciálem, jsou zaplevelovány velkým počtem nežádoucích rostlin plevelných druhů, ale i kulturních rostlin.

Vybraní škůdci řepky - výsledky a zkušenosti z pokusů

Vybraní škůdci řepky - výsledky a zkušenosti z pokusů

02. 07. 2019 RNDr. Tomáš Spitzer, Ph.D.; Agrotest fyto, s.r.o. Kroměříž Škůdci Zobrazeno 2220x

Ozimá řepka se z pohledu ekonomiky vyplatí pěstovat, a proto se také její plochy v České Republice ustálily okolo 400 tis. hektarů. Pěstební technologie jsou velmi náročné na počet vstupů i míru používání hnojiv a pesticidů zvláště v oblastech, které nejsou pro pěstování řepky optimální. S růstem ploch v posledních letech souvisí také přirozený nárůst škodlivých činitelů především živočišného původu.

Mulčování jako alternativa při regulaci plevelů

Mulčování jako alternativa při regulaci plevelů

01. 07. 2019 Ing. Jaroslav Šuk, Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 3224x

Mulčování neboli pokrývání povrchu půdy rozprostřením organické hmoty, folie nebo jiného materiálu lze velmi efektivně používat převážně v širokořádkových plodinách a v zelenině, kde jsou herbicidní možnosti regulace plevelů omezené. Jako příklady lze uvést salát, který je velmi citlivý k herbicidům, a kvůli úzkému sponu pěstování je obtížnější jeho plečkování.

Choroby obilnin (10) - Vyzimování porostů

Choroby obilnin (10) - Vyzimování porostů

28. 06. 2019 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3266x

V předešlém dílu byly popsány fuzariózy na obilninách, do této skupiny můžeme zařadit i patogena Monographella nivalis var. nivalis (anamorfa Microdochium nivale, syn. Fusarium nivale).

Stimulace a testování fungicidů v sóje v roce 2018

Stimulace a testování fungicidů v sóje v roce 2018

27. 06. 2019 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol. Ochrana obecně Zobrazeno 1756x

Stimulace růstu rostlin byla dříve pokládána za nadstandardní ošetření k dosažení vyššího výnosu, kvality, či zjednodušení některých pracovních operací. V případě luskovin, tj. i sóji, byla stimulace považována za málo efektivní opatření, zřejmě z důvodu jejich velké citlivosti na podmínky daného prostředí (prezentovaná jako nestabilita výnosů luskovin), oproti jiným běžně pěstovaným kulturám.

Ochrana ovocných dřevin v červnu

Ochrana ovocných dřevin v červnu

25. 06. 2019 Ing. Vladan Falta, Ph.D.; BIOCONT LABORATORY spol. s r.o. Sady a vinice Zobrazeno 3192x

Měsíc červen, předznamenává vstup do letního období, a to nejen kalendářně, ale i charakterem počasí. Přicházejí tropické dny a vydatné přívalové i dlouhodobé srážky, stejně jako období vláhového deficitu.

Invázne a expanzívne druhy rastlín v podmienkach Slovenska (2) - Láskavce

Invázne a expanzívne druhy rastlín v podmienkach Slovenska (2) - Láskavce

24. 06. 2019 Ing. Peter Mižík; Agrofert o.z. Plevele Zobrazeno 5483x

Sú to zväčša jednoročné rastliny, niektoré druhy sú trváce. U nás sa vyskytuje približne 20 druhov, z ktorých viaceré patria medzi hospodársky významné buriny. K pôdnej reakcii sú indiferentné. Obsadzujú aj ruderálne stanovištia, často výsušné. V chladnejších oblastiach sa vyskytujú prevažne ako ruderálne rastliny. Šíria sa najmä pracovnou činnosťou človeka, endozoochórne a tiež vodou a vetrom.

Možnosti využití biopesticidů v zemědělské produkci ČR

Možnosti využití biopesticidů v zemědělské produkci ČR

23. 06. 2019 Mgr. Ing. Miloslava Navrátilová, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Ochrana obecně Zobrazeno 2423x

V posledních několika letech se stále více rozšiřují nechemické způsoby ochrany nejen v souvislosti uplatněním v integrované ochraně rostlin (IOR) a integrované produkci (IP), ekologického, organického či biodynamického zemědělství, ale i s rostoucími nároky spotřebitelů na kvalitní potraviny, s minimální zátěží rezidui pesticidů, v rámci šetrnějších přístupů pro životní prostředí, ale i v souvislosti ...

Ochranu proti stonkovým krytonoscům komplikuje oteplování a rezistence blýskáčků vůči pyretroidům

Ochranu proti stonkovým krytonoscům komplikuje oteplování a rezistence blýskáčků vůči pyretroidům

22. 06. 2019 Ing. Marek Seidenglanz a kol. Škůdci Zobrazeno 3744x

Oba hlavní druhy stonkových krytonosců, krytonosec řepkový (obr. 1a) a krytonosec čtyřzubý (obr. 1b), se neliší pouze vzhledem, ale též některými vlastnostmi. Rozdíly v bionomii obou druhů, které ovlivňují úspěch zásahu proti těmto škůdcům, se stávají zřetelnější více v posledních letech. „Jakoby“ se z jednoho škůdce stávali škůdci dva. Rozlišovat mezi těmito druhy je, a zřejmě především bude, praktická potřeba.

Použití herbicidů při pěstování brambor v ochranných pásmech II. stupně zdrojů povrchové vody

Použití herbicidů při pěstování brambor v ochranných pásmech II. stupně zdrojů povrchové vody

21. 06. 2019 Ing. Pavel Kasal, Ph.D.; Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o. Plevele Zobrazeno 2419x

V systému konvenčního pěstování brambor, podobně jako u ostatních plodin, se pěstitel neobejde bez použití přípravků na ochranu rostlin. Použití pesticidů však provází řada omezení. Jedním z nich je i vyloučení použití některých účinných látek v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody. V bramborářské oblasti se takových lokalit vyskytuje několik. Omezení použití pesticidů do brambor jsou poměrně výrazná.

Regulace plevelů v porostech cukrové řepy po chystané restrikci účinných látek herbicidů

Regulace plevelů v porostech cukrové řepy po chystané restrikci účinných látek herbicidů

19. 06. 2019 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D, Prof. Ing. Josef Soukup CSc., Ing. Josef Holec, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 3109x

Regulace zaplevelení v cukrové řepě (cukrovce) vyžaduje značné znalosti i zkušenosti pěstitele, přičemž náklady na herbicidy jsou oproti ostatním plodinám relativně vysoké.

Nové strategie v regulaci plevelů v kukuřici

Nové strategie v regulaci plevelů v kukuřici

18. 06. 2019 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D, Prof. Ing. Josef Soukup CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 1773x

Strategie herbicidní regulace plevelů v porostech kukuřice byly až doposud postaveny na třech základních aplikačních termínech (preemergentní, časně postemergentní a postemergentní), přičemž časně postemergentní ošetření získávalo v posledních letech mezi pěstiteli stále větší oblibu.

Ochrana cukrovky proti škůdcům po roce 2019

Ochrana cukrovky proti škůdcům po roce 2019

17. 06. 2019 Ing. Vít Bittner; MARIBOHILLESHÖG ApS ČR Škůdci Zobrazeno 2814x

Evropská komise v roce 2018 zakázala moření osiv polních plodin insekticidními látkami se skupiny neonikotinoidů - thiamethoxam, clothianidin, imidacloprid. Toto rozhodnutí zasáhne v budoucnu významně systém ochrany cukrovky proti škůdcům.

1 .. 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 .. 78