BASF
BASF
BASF

AGRA

Ochrana rostlin a pěstování

Pouze jedna šance

Pouze jedna šance

27. 03. 2017 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer CropScience Choroby Zobrazeno 1911x

Kvalitní osivo je základním předpokladem pro využití výnosového potenciálu a dosažení rentabilních výnosů zrna. Kvalita osiva ovlivňuje jak polní vzcházivost, tak i vyrovnanost porostu. Pro tvorbu výnosotvorných prvků je důležitá optimální hustota porostu. Pro dosažení všech zmíněných parametrů je potřeba kvalitní osivo ochránit vhodným mořidlem, neboť choroby přenosné osivem a půdou není možné zastavit foliární aplikací fungicidů.

Tilmor - pro jaro bez chorob

Tilmor - pro jaro bez chorob

27. 03. 2017 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer CropScience Ochrana obecně Zobrazeno 2411x

Řepka patří mezi vysoce perspektivní plodiny pěstované v České republice. Cena této komodity se oproti jiným drží na stabilně vysoké cenové hladině. Měnící se klimatické podmínky mají vliv na vyšší tlak chorob v jarním období, než tomu bylo v předcházejících letech obvyklé.

Proseeds
Energen

Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů

Témata popsaná v nadpisu se nám kumulovala v telefonických rozhovorech minulých dní. Dominantní bylo poškození kroupami v širokém a nerovnoměrném pásu od Kolína po Opavu, k tomu přicházelo téma lokálního zamokření, regionálních přísušků a občas i nevypláchnutých postřikovačů po herbicidu. Z důvodu velkého počtu dotazů jsme se rozhodli aktualizovat principy regenerace pro plodiny a momenty jichž se to aktuálně týká.

Jak na zaplevelení obilin na jaře?<br>Kvalitní a inovovaná řešení je k dispozici

Jak na zaplevelení obilin na jaře?
Kvalitní a inovovaná řešení je k dispozici

26. 03. 2017 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Ochrana obecně Zobrazeno 1983x

Společnost ADAMA přináší zajímavá řešení s dobrým poměrem užitku a ceny a s širokou registrací. Důkazem toho je i inovovaný Balíček Trimmer 500 + Tomahawk (dříve Trimmer + Tomigan, zvaný Legend). Balíček je ucelené řešení, které kromě úplného plevelohubného spektra nabízí i stále bezprecedentní šetrnost vůči kulturní plodině, což zejména oceňují pěstitelé sladovnického ječmene.

Choroby řepky a morforegulace na jaře

Choroby řepky a morforegulace na jaře

25. 03. 2017 Ing. Karel Sypták Choroby Zobrazeno 4472x

Rok 2016 byl pro pěstitele po třech letech ročníkem s významnějším napadením houbovými chorobami. Vlhká a mimořádně teplá zima přála především rozvoji houby Leptosphaeria maculans způsobující fomovou hnilobu brukvovitých, která se projevuje zejména destrukcí kořenového krčku řepky. V mimořádně teplém a na srážky bohatém únoru došlo k masovému rozvoji této choroby.

Možnosti regulace trávovitých plevelů v ozimých obilninách na jaře

Možnosti regulace trávovitých plevelů v ozimých obilninách na jaře

23. 03. 2017 Doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Prof. Ing. Josef Soukup, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Plevele Zobrazeno 6079x

Význam trávovitých plevelů v Evropě narůstá. Také v České republice je tento trend patrný. Důvodem jsou omezené možnosti herbicidní regulace těchto plevelů v obilninách a s tím spojený nárůst ploch rezistentních populací, ale také měnící se klima (sucho versus dlouhé období dešťů).

Dvojitý zásah

Dvojitý zásah

21. 03. 2017 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech Škůdci Zobrazeno 2129x

Dohoda OPECu omezit těžbu ropy o více jak milion barelů denně se velice pozitivně projevila na jedné z nejcennějších zemědělských komodit - řepce. Pokud výkupní cena během loňských žní ležela kousek nad 9 000 Kč/t, dnes už pěstitelé přemýšlí vysoko nad 11 000 Kč/t. Postarat se špičkově o porosty řepky se letos obzvlášť vyplatí.

Výskyt houbových chorob řepky ozimé v roce 2016 v České a Slovenské republice

Výskyt houbových chorob řepky ozimé v roce 2016 v České a Slovenské republice

20. 03. 2017 Ing. David Bečka, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 3179x

V pěstitelském ročníku 2015/16 se propadly výnosy u „řepkových velmocí“ SRN, Francie, Polska a zčásti i ČR. Naopak dobré úrody kromě Slovenské republiky měly Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - březen a duben 2017

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - březen a duben 2017

16. 03. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 9980x

V integrovaném systému pěstování ovoce se využívají ekologicky a ekonomicky přijatelná opatření, která pozitivně usměrňují produkci a kvalitu ovoce se zaměřením na omezení negativních vlivů na životní prostředí a minimalizaci obsahu cizorodých látek v plodech. Významným předpokladem pro uplatnění integrované produkce je výběr vhodných stanovišť, odrůd a technologických pěstitelských postupů.

Efilor - nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

Efilor® - nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

15. 03. 2017 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 3133x

Společnost BASF v současné době nabízí dva špičkové fungicidy určené pro jarní ochranu řepky ozimé, jejichž vynikající účinnost je založena na účinné látce boscalid. Jedná se o fungicidy Efilor®, kde je účinná látka boscalid v kombinaci s účinnou látkou metconazole a Pictor® kde je boscalid v kombinaci s účinnou látkou dimoxystrobin. Účinná látka boscalid patří do inovativní skupiny tzv.

Tocata Super - houby patří do lesa, ne na pole

Tocata® Super - houby patří do lesa, ne na pole

15. 03. 2017 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 2583x

Každý z pěstitelů se setkává s výskytem houbových chorob. Jsou ročníky, kdy je tlak silný, hlavně při optimálních podmínkách pro rozvoj, jako jsou teplo, vlhko a časté srážky, ale na druhé straně jsou ročníky, kdy je tlak menší až téměř žádný. Dovedete si představit, že by se na vašem poli nevyskytovaly žádné houbové choroby? Pokud ano, pro vás představujeme fungicidní novinku sezóny 2017 - Tocata® Super.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - březen a duben 2017

Aktuální přehled ochrany polních plodin - březen a duben 2017

15. 03. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 17749x

Výskyty chorob bází stébel, zejména na ozimé pšenici a ozimém ječmeni, zjišťujeme na konci odnožování, kdy se na listových pochvách objevují nespecifické nahnědlé skvrny. V převážné míře se může jednat o poškození způsobené sněžnou plísňovitostí obilnin (plísní sněžnou Monographella nivalis), houbami rodu Fusarium spp., Rhizoctonia sp., Cochliobolus sp. a místy i o stéblolam pšenice (Oculimacula yallundae).

Boxer - nová žlutosemenná odrůda hrachu

Boxer - nová žlutosemenná odrůda hrachu

10. 03. 2017 Ing. Václav Blažek, CSc.; Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 2580x

Kombinací vysokého výnosu semene, vysoké odolnosti vůči poléhání za vegetace i před sklizní a vysokým obsahem dusíkatých látek je charakterizována nová žlutosemenná odrůda hrachu setého Boxer. Byla zaregistrována v roce 2015 na základě úspěšného absolvování registračních zkoušek ÚKZÚZ v letech 2012–14. Boxer je právně chráněnou odrůdou, držitelem šlechtitelských práv je Limagrain Europe S.A.

Sonido - vygumujte škůdce z kukuřice

Sonido - vygumujte škůdce z kukuřice

09. 03. 2017 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Škůdci Zobrazeno 3391x

Až se jaro zeptá, co jsi dělal v zimě, odpověď může být jednoduchá. Hledal jsem optimální řešení proti škůdcům vzcházející kukuřice a našel jsem Sonido. Tím jsem učinil první a nezbytný krok pro ochranu své budoucí úrody.

Význam celistvosti rostlin z praktického hlediska

Význam celistvosti rostlin z praktického hlediska

01. 03. 2017 Ing. Ladislav Bláha, CSc., Ing. Jiří Hermuth, Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby v.v.i., Praha-Ruzyně Ochrana obecně Zobrazeno 3577x

Většina problémů v pěstování rostlin souvisí s tím, čemu říkáme celistvost rostlin. Jedná se o vzájemnou závislost růstu a vývoje jednotlivých orgánů v rámci jedné rostliny, jak z hlediska morfologického a anatomického, tak i z hlediska metabolických funkcí.

Slunečnice. Plodina na ústupu nebo chytrá volba?

Slunečnice. Plodina na ústupu nebo chytrá volba?

26. 02. 2017 Ing. Milena Mařáková; Limagrain Osivo a sadba Zobrazeno 3000x

Podle ČSÚ byla slunečnice u nás sklizena, podobně jako v roce 2015, z plochy 15 648 ha. Posílil osev především v jihomoravském kraji na úkor osevu v Čechách. Její obliba, bohužel, úzce souvisí pouze s konkrétní zkušeností posledního agronomického ročníku. Je však třeba zmínit, že ekonomika pěstování této plodiny s výnosem na úrovni 3 t, je v dlouhodobém průměru srovnatelná s kukuřicí na zrno.

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2017

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - únor a březen 2017

20. 02. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 7856x

Nejčastější onemocnění broskvoní, nektarinek, ale i broskvomandloní a mandloní, které se pravidelně objevuje v jarním období je kadeřavost broskvoní. O jeho intenzitě rozhoduje především průběh počasí od vyrašení do počátku květu.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2017

Aktuální přehled ochrany polních plodin - únor a březen 2017

17. 02. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 4692x

Uváděné informace by měly posloužit jako vodítko ke sledování porostů a pro práci v terénu.

Ataman a Biathlon 4D - zjednodušte si práci

Ataman® a Biathlon® 4D - zjednodušte si práci

15. 02. 2017 Ing. Libor Svatoň; BASF Plevele Zobrazeno 3574x

Před několika lety zavedla firma BASF nové herbicidy pro jarní ošetření obilnin. Přípravky Ataman® a Biathlon® 4D si od té doby získaly početnou skupinu příznivců. Důvodem pro rostoucí oblibu obou přípravků je kromě spolehlivé účinnosti, široké registraci, velmi dobré mísitelnosti s ostatními přípravky, velmi jednoduché použití a především minimální aplikační omezení.

Počasí a odrůdové pokusy se sójou v ročníku 2015/16

Počasí a odrůdové pokusy se sójou v ročníku 2015/16

15. 02. 2017 Ing. Přemysl Štranc, Ph.D. a kol Osivo a sadba Zobrazeno 2918x

Silně proschlá půda v důsledku mimořádně teplých a suchých letních měsíců (červenec a srpen) roku 2015 často velmi komplikovala zakládání porostů ozimé řepky.

Biopesticidy u nás a ve světě

Biopesticidy u nás a ve světě

15. 02. 2017 RNDr. Aleš Kuthan, CSc.; Trubská Ochrana obecně Zobrazeno 7539x

Snahou všech vyspělých společenství současného světa je snižování zátěže životního prostředí cizorodými látkami. Při výrobě potravin je dáván vysoký důraz na to, aby neobsahovaly žádná rezidua. Na druhé straně je třeba zajistit jejich dostatek pro neustále rostoucí potřebu při omezených plochách zemědělské půdy. Optimální řešení tohoto zdánlivého protikladu má za cíl integrovaná ochrana rostlin.

Přípravky na ochranu rostlin

Přípravky na ochranu rostlin

13. 02. 2017 Ing. Martin Prokop, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Ochrana obecně Zobrazeno 17963x

Přípravky na ochranu rostlin jsou neodmyslitelně spjaty s hospodařením na zemědělské půdě. Používají se k ochraně rostlin proti škodlivým činitelům v případech, kdy všechna ostatní opatření selžou nebo vykazují nedostatečnou účinnost. Obsah tohoto článku se zaměřuje na popis základních charakteristik a termínů, které bychom měli znát a které s přípravky úzce souvisí.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2015/16

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2015/16

10. 02. 2017 Ing. Pavel Kraus, Ph.D; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 4444x

Průběh počasí má zásadní vliv na výskyt škodlivých organizmů a intenzitu poškození napadených plodin v průběhu celého vegetačního období. Téměř každý ročník je z tohoto pohledu něčím výjimečný. Uplynulý vegetační rok 2015/16 byl charakteristický výrazným nedostatkem vláhy v průběhu zakládání porostů ozimů, velmi teplou zimou a periodou vysokých teplot a intenzivních srážek v závěru vegetace.

Výsevky ve vztahu k polní vzcházivosti a výnosům jarního ječmene

Výsevky ve vztahu k polní vzcházivosti a výnosům jarního ječmene

10. 02. 2017 Ing. Hana Honsová, Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze Osivo a sadba Zobrazeno 2870x

Kvalita osiva ovlivňuje polní vzcházivost, úplnost a vyrovnanost porostu. U jarního ječmene a dalších obilnin je důležité docílení optimální hustoty, porosty by neměly být příliš řídké ani přehoustlé. Nižší počet rostlin jsou obilniny schopné kompenzovat vyšším odnožením, ale jen do určité míry. Pro kvalitní založení porostu hraje důležitou roli i výše výsevku, jak se potvrdilo v pokusech.

Sezona 2015/16 na Moravě a ve Slezsku ve vztahu k pěstování obilnin

Sezona 2015/16 na Moravě a ve Slezsku ve vztahu k pěstování obilnin

08. 02. 2017 Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek a kol Ochrana obecně Zobrazeno 2184x

Situace vegetační sezony 2015/16 byla významně ovlivněna suchým a teplotně nadnormálním průběhem posledních třech měsíců roku 2015. Až s počátkem zimy se doplnil srážkový deficit, který se udržoval po hlavní vegetační období. Znovu se potvrdilo a to již po několika letech opakovaně, že optimální termín setí ozimů se nachází na počátku října, ale výborných konečných výsledků pěstování bylo dosaženo i u pozdních listopadových výsevů.

Výskyt chorob a škůdců ovocných dřevin a révy v roce 2016

Výskyt chorob a škůdců ovocných dřevin a révy v roce 2016

03. 02. 2017 Ing. Petr Ackermann, CSc.; Ekovín Brno Ochrana obecně Zobrazeno 11779x

Výskyt chorob a škůdců je ovlivňován především počasím. V důsledku proměnlivosti počasí se každoročně mění výskyt škodlivých organizmů i potřeba ochranných opatření. Výskyt ovlivňují také charakter lokality a porostu, vnímavost nebo atraktivnost hostitele (druh, odrůda, fyziologický stav rostliny nebo její vnímavé části) a přítomnost počátečních zdrojů infekce nebo šíření.

1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 .. 78
detail