BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Ochrana rostlin a pěstování

Poškození polních plodin v roce 2017

Poškození polních plodin v roce 2017

04. 12. 2017 Ing. Vít Bittner; MARIBO SEED INTERNATIONAL, ČR Ochrana obecně Zobrazeno 2838x

„Sucho, sucho, sucho“ - takový byl ročník 2017 na mnoha místech České republiky. Nedostatek vláhy spolu s vysokými teplotami a velmi vysokým UV zářením na řadě míst negativně ovlivnil výsledné výnosy polních plodin.

Sonido - osvědčená jistota proti škůdcům vzcházející kukuřice

Sonido - osvědčená jistota proti škůdcům vzcházející kukuřice

01. 12. 2017 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Škůdci Zobrazeno 2639x

Mořidlo Sonido vchází do 5. sezony a již si vydobylo své stálé místo a poptávku na trhu osiva kukuřice. Toto mořidlo do kukuřice má nejširší registraci a současně jako jediné je povolené proti larvám bázlivce kukuřičného. Je optimálním řešením proti škůdcům vzcházející kukuřice.

Limagrain
Energen

Energen Foliar Plus - pracujeme s porosty v regionech s nadbytkem vláhy

Do výjimečných vláhových podmínek, které jsou právě teď na začátku června 2024, patří stimulace s výjimečnými účinky. Doporučujeme Energen Foliar Plus v dávce 0,5 l/ha. Je vhodný i do brambor na lupínky a hranolky, protože nezvyšuje obsah cukru. Navíc vyrovnává a zvětšuje velikost hlíz, a tím zvyšuje i výtěžnost lupínků. U cukrové řepy platí, že každý decimetr listů navíc je jedna kostka cukru.

Zhodnocení ochrany zahrad, sadů a vinic na střední Moravě za rok 2017

Zhodnocení ochrany zahrad, sadů a vinic na střední Moravě za rok 2017

30. 11. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2479x

V intenzívně pěstovaných sadech převládaly slabé až střední výskyty škodlivých organizmů. Střední až silnější výskyty byly zjišťovány zejména na neošetřovaných stromech extenzivních sadů a stromořadí. Druhá polovina dubna přinesla výrazné ochlazení s výskytem mrazů, které na řadě míst způsobily škody.

Zhodnocení ochrany polních plodin na střední Moravě za rok 2017

Zhodnocení ochrany polních plodin na střední Moravě za rok 2017

29. 11. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 2349x

V závěru roku máme možnost ohlédnout se za rokem 2017 a případně ho porovnat s předchozími léty. Můžeme bilancovat a porovnávat dosažené výsledky i kvalitu produkce, do které jsme se rozhodli v průběhu roku investovat. Hospodaření v zemědělské prvovýrobě je však pod silným tlakem ekonomických a zejména přírodních vlivů a je čím dál tím náročnější a složitější.

Co ještě udělat na zahradě, než přijde zima

Co ještě udělat na zahradě, než přijde zima

27. 11. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3424x

Při mírném a teplém podzimu roste trávník ještě i v listopadu. I když jste v sezoně zvyklí jej sekat nakrátko, při posledním podzimním sečení ho ponechte raději vysoký 5 cm a více, aby byly lépe chráněny odnožovací uzly a kořeny před rozmary zimy. Posečenou trávu sbíráme do koše, případně ji shrabujeme spolu se spadaným listím.

Plevele a hospodaření se slámou

Plevele a hospodaření se slámou

14. 11. 2017 Ing. Jan Winkler, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Plevele Zobrazeno 7720x

Sláma je v současné době chápána jako vedlejší produkt vznikající při pěstování zrnin. Z botanického hlediska se jedná o odumřelé stonky a zbytky listů plodin, v případě obilnin stonky označujeme jako stébla.

Festulolium - více než 2 v 1

Festulolium - více než 2 v 1

06. 11. 2017 Ing. Martin Müller, Ph.D; DLF Seeds s.r.o. Osivo a sadba Zobrazeno 8915x

Festulolium je oficiální název travního druhu, který se u nás již více než 25 let běžně pěstuje na loukách, pastvinách i orné půdě. V minulosti, ale i dnes se často stále ještě nazývá mezirodovými kříženci. Tento název odkazuje na způsob vzniku. Jedná se totiž o druh, který vznikl křížení kostřavy (Festuca) a jílku (Lolium).

Komplexní podzimní ochrana s Agility

Komplexní podzimní ochrana s Agility

05. 11. 2017 Ing. Pavel Vrzala; FMC Agro Česká republika spol. s r. o. Plevele Zobrazeno 2292x

Pšenice a ječmen jsou nejčastěji vysévané obilniny na našich polích. U těchto ozimých plodin se už v minulých letech stalo standardem komplexní herbicidní ošetření, které z pravidla vyřeší otázku plevelů od začátku až do konce vegetace bez dalších herbicidních vstupů. Takto ošetřená pole jsou v jarních měsících bez plevelů a hospodáři se tak mohou soustředit na další jarní práce.

Systiva® - novinka, která se stala standardem v ochraně jarního ječmene

Systiva® - novinka, která se stala standardem v ochraně jarního ječmene

02. 11. 2017 Ing. Ondřej Klap; BASF Choroby Zobrazeno 2687x

Jarní ječmen je plodinou, která bezesporu patří na česká pole, a to nejen z důvodu výroby sladu, jakožto hlavní suroviny pro výrobu piva (českého piva), ale i jako nosná krmná obilnina. Pěstitelé jarních ječmenů se neustálé snaží hledat nové možnosti a technologie, které by jim zjednodušily pěstování ječmenů a zároveň pomohly dosáhnout dobrých a především stabilních výnosů v patřičné kvalitě.

Invazní rostliny v lesním hospodářství - Byliny

Invazní rostliny v lesním hospodářství - Byliny

24. 10. 2017 Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.; Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Praha-Zbraslav Plevele Zobrazeno 5114x

V minulém článku byla podána informace o nejvýznamnějších invazních dřevinách z pohledu lesního hospodářství v České republice. V lesích se však vyskytuje i mnoho invazních bylin, a to jak v lesních porostech, tak i v lesních školkách. Jejich spektrum je poměrně široké, ale i zde lze vytipovat několik nejvýznamnějších, které lesní hospodářství trápí.

Ochrana proti přenašečům viróz v řepce

Ochrana proti přenašečům viróz v řepce

22. 10. 2017 Mgr. Zdeněk Vošlajer; Bayer s.r.o. Škůdci Zobrazeno 2188x

Pěstitelé řepky napříč všemi oblastmi v České republice mají ještě stále před očima situaci, která významně ovlivnila stav porostů během loňského podzimu. Jednalo se o velmi významné přemnožení mšice broskvoňové v téměř všech porostech řepky ozimé. Docházelo jak k přímému poškození rostlin sáním mšic, tak i k plošné infekci virózami, a to především virem žluté mozaiky vodnice (TuYV).

Nedělejte z herbicidního ošetření pšenice vědu

Nedělejte z herbicidního ošetření pšenice vědu

21. 10. 2017 Ing. Jakub Řezanina; Sumi Agro Czech, s.r.o. Plevele Zobrazeno 3071x

Pokud si v odborné literatuře přečtete, že přípravek náleží do skupiny PPO, tedy inhibitorů protoporfyrinogen - oxidázy, asi vás tato informace příliš nezasáhne. Trošku víc už vás asi bude zajímat ujištění, že přípravek nepatří do žádné z rezistencí ohrožených skupin, ke kterým lze naopak řadit sulfonylmočoviny, fenylmočoviny, či inhibitory ACCázy.

Sekator OD nově i pro podzimní použití v ozimech

Sekator OD nově i pro podzimní použití v ozimech

20. 10. 2017 Ing. Michal Vondra, Ph.D.; Bayer s.r.o. Plevele Zobrazeno 2252x

Zajištění bezplevelného stavu ozimých obilnin od zasetí do sklizně je základním požadavkem každého pěstitele. V posledních letech významně narůstá v České republice a na Slovensku podíl ozimých obilnin herbicidně ošetřených na podzim.

Rezidua pesticidů v povrchových vodách - legislativa, rizika, aktuální stav

Rezidua pesticidů v povrchových vodách - legislativa, rizika, aktuální stav

17. 10. 2017 Ing. Martin Ferenčík; Povodí Labe, s. p. Hradec Králové Ochrana obecně Zobrazeno 4672x

Rezidua pesticidů spolu s rezidui humánních léčiv, prostředků každodenní péče (kosmetika, detergenty, repelenty), a různými průmyslovými kontaminanty (plastifikátory, zpomalovače hoření, antikorozní prostředky) patří k nejčastěji nalézaným organickým mikropolutantům povrchových vod.

Virové choroby obilnin a ochrana proti nim

Virové choroby obilnin a ochrana proti nim

12. 10. 2017 Doc. Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 6368x

Virové choroby ozimé pšenice a ječmene mohou způsobit hospodářsky významné škody na našich polích již řadu let. Nejčastěji je v obilninách identifikován virus zakrslosti pšenice (Wheat dwarf virus - WDV), původce zakrslosti pšenice a virus žluté zakrslosti ječmene (Barley yellow dwarf virus - BYDV), původce žluté zakrslosti ječmene. Oba viry poškozují pšenici i ječmen.

Podstata proměnlivé („polní“) odolnosti rostlin vůči chorobám

Podstata proměnlivé („polní“) odolnosti rostlin vůči chorobám

10. 10. 2017 Doc. Ing. Dr. Jaroslav Benada, CSc.; Kroměříž Choroby Zobrazeno 3340x

Mechanizmus odolnosti rostlin vůči chorobám byl předmětem zájmu výzkumu od počátku fytopatologie jako vědy. Vysvětlování vždy bylo spojeno se stavem znalostí, které odrážely rozvoj určitého obecnějšího vědního úseku v daném časovém úseku. Souhrny poznatků do roku 1976 jsou obsaženy v kompendiích: Heitefuss R., Williams P. H. (1976) nebo z roku 1997 Hartleb H., Heitefuss R., Hoppe H.-H. (1997), ale i v řadě jednotlivých pojednáních, např.

Roundup Flex - náskok ve vývoji glyfosátů

Roundup Flex - náskok ve vývoji glyfosátů

09. 10. 2017 Ing. Miroslav Hrobský; Monsanto ČR s.r.o Plevele Zobrazeno 3122x

Při nízké vzdušné vlhkosti a suchu nebo naopak vlhku a chladnu, tedy v nepříznivých podmínkách, klesá účinnost glyfosátů a zhoršuje se účinnost na plevele, zejména vytrvalé. Sůl a smáčedlo zásadně a nejvíce ovlivní kvalitu glyfosátu a jeho výkon na poli.

Využití biologické ochrany rostlin v systému ekologického pěstování plodin

Využití biologické ochrany rostlin v systému ekologického pěstování plodin

27. 09. 2017 Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Ochrana obecně Zobrazeno 8591x

Biologická metoda ochrany rostlin proti chorobám a škůdcům využívá dvě základní strategie - 1) podpora užitečných organizmů v daném prostředí a 2) introdukce, vnášení takových organizmů do prostředí. Při pěstování kulturních rostlin se jak v konvenčních, tak ekologických systémech používá první strategie, jen ji tak obvykle neoznačujeme - z hlediska platné legislativy je vše obsaženo ve vyhlášce č.

BeFlex, Chlortoluron 500 a Danadim Progress - spolehliví strážci ozimých obilnin

BeFlex, Chlortoluron 500 a Danadim Progress - spolehliví strážci ozimých obilnin

25. 09. 2017 Ing. Martin Běhal; AgroProtec s.r.o. Plevele Zobrazeno 2960x

Časně seté porosty ozimých obilnin jsou vystaveny vysokému tlaku plevelů již v podzimním období, kdy se konkurenčně uplatňují především plevele spodního patra (jako jsou ptačinec, rozrazil, hluchavka, penízek, kokoška pastuší tobolka, kakost, zemědým, violka, výdrol řepky aj.).

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2017

Aktuální přehled ochrany zahrad, sadů a vinic - září, říjen a listopad 2017

16. 09. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 4019x

U jádrovin můžeme moniliniovou hnilobu (Monilinia fructigena) a řadu dalších skládkových chorob omezit, pokud provedeme pozdní ošetření před sklizní. Kadeřavost listů broskvoně (Taphrina deformans) patří u nás k všeobecně známé hospodářsky významné chorobě broskvoní.

Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2017

Aktuální přehled ochrany polních plodin - září, říjen a listopad 2017

15. 09. 2017 Ing. Josef Gall; Týn nad Bečvou Ochrana obecně Zobrazeno 3045x

Výskyt a škodlivost plevelů na podzim souvisí především s druhem obilniny, termínem setí a hustotou porostů. Herbicidní ochrana je prováděna, až na malé výjimky, na všech plochách pěstování a při současné úrovni agrotechniky a vstupů nelze toto opatření v žádném případě vynechat.

Regulace řepky ozimé

Regulace řepky ozimé

15. 09. 2017 Ing. Tomáš Fiala, Ing. Milena Bernardová; Zkušební stanice Kluky Ochrana obecně Zobrazeno 4231x

Intenzivní pěstování řepky vyžaduje v současné době poměrně velké množství zásahů cílené proti chorobám, škůdcům nebo ovlivňující habitus či fyziologii rostlin. Některé zásahy tvoří základ pěstování řepky, jiné jsou třešničkou na dortu ve snaze dosažení špičkových výnosů. Jedním ze základních ošetření je podzimní použití přípravků s morforegulačním účinkem.

Zápředníček polní - významný škůdce brukvovité zeleniny a řepky

Zápředníček polní - významný škůdce brukvovité zeleniny a řepky

03. 09. 2017 Ing. Kateřina Kovaříková a kol. Škůdci Zobrazeno 7893x

V minulosti byl u nás považován za minoritní, relativně neškodný hmyz, a to zhruba do roku 1970, kdy začal působit více škod v některých oblastech s intenzivní chemickou ochranou.

Chocker<sup>® </sup>= antirezistentní řešení budoucnosti proti chundelce metlici

Chocker® = antirezistentní řešení budoucnosti proti chundelce metlici

02. 09. 2017 Ing. Jan Truneček, Ing. Matúš Czakó; BASF Plevele Zobrazeno 4197x

Požadavky na účinné látky jsou stále vyšší z hlediska ekotoxikologie, omezení aplikace či dávkování a v neposlední řadě i počet herbicidních účinných látek za poslední roky neustále klesá. Stále větším problémem, se kterým se na svých pozemcích setkáváte, je výskyt rezistentních populací chundelky metlice či psárky polní k účinným látkám patřícím především do skupiny ALS inhibitorů (sulfonylmočoviny).

Karanténní dřepčíci u brambor

Karanténní dřepčíci u brambor

24. 08. 2017 Ing. Petr Kroutil, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Praha Škůdci Zobrazeno 3871x

Od roku 2004 bylo v Portugalsku pozorováno neobvyklé povrchové poškození hlíz bramboru, ale až v roce 2008 se zjistilo, že původcem tohoto poškození jsou larvy v Evropě nepůvodního druhu dřepčíka rodu Epitrix.

1 .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 .. 78
detail