BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Choroby

Fungicidní ochrana jarních obilnin proti chorobám

Fungicidní ochrana jarních obilnin proti chorobám

15. 05. 2018 Ing. Michaela Hospodková; DuPont CZ s.r.o. Choroby Zobrazeno 2323x

Aby letošní rok dopadl v pěstování hlavně jarních ječmenů co nejlépe, na to bude mít zásadní vliv nejen průběh počasí, ale i technologie pěstování včetně kvalitní fungicidní ochrany. Nabídka fungicidních přípravků do jařin od společností Dow AgroSciences a DuPont CZ je v této sezoně opravdu široká a vhodná pro každou oblast republiky, ať už se jedná o intenztivní oblasti s pěstováním sladovnického ...

Na hlízenku s bitevní lodí

Na hlízenku s bitevní lodí

15. 05. 2018 Ing. Jakub Řezanina, Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 1333x

Yamato, bitevní loď, kterou japonské císařské námořnictvo pojmenovalo po staré významné provincii. Důležitost oblasti kolem města Sakurai dokládá fakt, že někdejší název Japonska zněl Yamato. Na tradici a velikost odkazovala loď, která vytvořila vlastní třídu. Spolu se sesterskou lodí Musashi se stala největší a nejlépe vyzbrojenou bitevní lodí na světě. Mezi stejný kalibr, jak ukázaly uplynulé sezóny, se zařadil fungicid Yamato.

Limagrain
Energen

Plodiny, úhly pohledu a regenerace po mrazech

Ve druhé polovině dubna 2024 prochází porosty nízkými teplotami. Některým porostům teploty okolo 8 °C spíše prospějí, jiné budou pravděpodobně poškozené nočními mrazíky. Obecně by takovýto průběh teplot nebyl k tomuto datu nijak výjimečný, ale vzhledem k vývoji porostů, které jsou o měsíc napřed, to může být problém.

Fungicidy do ozimé pšenice - zkušenosti z pokusů

Fungicidy do ozimé pšenice - zkušenosti z pokusů

08. 05. 2018 Ing. Milena Bernardová, Ing. Tomáš Fiala; Zkušební stanice Kluky Choroby Zobrazeno 4744x

Pšenice ozimá je a v nejbližších letech jistě bude nejpěstovanější obilninou v České republice. V roce 2017 bylo pěstováno a sklizeno podle Českého statistického úřadu na našem území 832 tisíc ha. Ačkoliv na podzim 2017 nemohly být některé plochy z důvodu deštivého počasí dosety, jistě bude i nadále jednou z rozhodujících plodin pro sklizeň 2018 a stejně tak bude nutné udržet tuto plodinu v dobrém zdravotním stavu.

Limagrain

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.

Adamův štít - Elegantní ochrana zdraví polních plodin

Adamův štít - Elegantní ochrana zdraví polních plodin

06. 05. 2018 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Choroby Zobrazeno 1602x

Štít Adama je nová nabídka šikovné technologie ochrany polních rostlin proti velmi širokému spektru chorob. Je formulována na 100 ha a obsahuje 100 l přípravku Bumper Super a 100 l přípravku Amistar Xtra. Technologii Adamova štítu zdobí možnost použití v mnoha plodinách: pšenice, ječmen, řepka olejka, cukrovka, slunečnice i mák. Doporučení je zde přitom shodné a jednoduché: T1: Bumper Super. T2: Amistar Xtra.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Agrotechnickými zásahy ovlivňujeme náchylnost obilnin k chorobám a jejich zdravotní stav

Agrotechnickými zásahy ovlivňujeme náchylnost obilnin k chorobám a jejich zdravotní stav

01. 05. 2018 Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek; Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s.r.o. a Agrotest fyto, s.r.o. Choroby Zobrazeno 2983x

Současné obilnářství se pohybuje na maximech využití výnosového potenciálu odrůd. Poslední tři roky k tomu značnou měrou přispěly díky vysokým dosaženým výnosům. Současně s tím však vnímáme, že narůstá četnost a délka časových období, která se nějakým způsobem liší od dlouhodobého charakteru průběhu povětrnosti.

Výsledky fungicidních pokusů v máku v roce 2017

Výsledky fungicidních pokusů v máku v roce 2017

28. 04. 2018 Ing. Eva Plachká, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 2227x

Mák je plodinou, která je velmi citlivá na podmínky prostředí. Velmi rizikovým obdobím je doba vzcházení, kdy rostliny mohou být, především v utužených, málo provzdušněných a zamokřených půdách, napadeny patogeny přenosnými osivem a půdou.

Skvrnitosti listů ostropestřece mariánského

Skvrnitosti listů ostropestřece mariánského

27. 04. 2018 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3015x

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum [L.] Gaertn.) je v některých zemích považován za léčivou rostlinu, v některých za obtížný odolný, vysoce konkurenční plevel, ale i za okrasnou rostlinu či dokonce zeleninu. V České republice a v několika dalších státech Evropy, v Egyptě, Číně a Argentině je vyséván a využíván jako léčivá rostlina.

Listové a klasové skvrnitosti pšenice - braničnatka plevová

Listové a klasové skvrnitosti pšenice - braničnatka plevová

26. 04. 2018 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3814x

Mezi hospodářsky významné choroby pšenice, které způsobují listové a klasové skvrnitosti, patří feosferiová skvrnitost pšenice, septoriová skvrnitost pšenice a pyrenoforová skvrnitost pšenice. Tyto choroby se vyskytují prakticky ve všech oblastech, kde se pšenice pěstuje, a způsobují velké výnosové ztráty.

Jaký fungicid do květu řepky - Efektivní kontrola nejen hlízenky v různých situacích

Jaký fungicid do květu řepky - Efektivní kontrola nejen hlízenky v různých situacích

26. 04. 2018 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Choroby Zobrazeno 2750x

Aplikace fungicidu ve fázi kvetení řepky olejky se stala nedílnou součástí úspěšných technologií pěstování této plodiny. Efektivita tohoto zásahu se zvyšuje s obecně zhoršujícím se trendem výskytu houbových chorob v této plodině. V podmínkách vysoké intenzity se dokonce již někde i vyplácejí zásahy dva.

Propulse i Tilmor při fungicidní ochraně máku

Propulse i Tilmor při fungicidní ochraně máku

22. 04. 2018 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 2538x

Mák je plodina typická pro Českou republiku, která je jedním z nejvýznamnějších producentů. Zároveň je mák jako plodina extrémně citlivý na téměř všechny vstupy. Registrace nových přípravků k ochraně proti jakýmkoli patogenům je náročná, vzhledem k výjimečnosti pěstování v rámci Evropy, tudíž není plně podporována.

Kantik - Pro první i poslední ošetření obilnin

Kantik - Pro první i poslední ošetření obilnin

20. 04. 2018 Ing. Jiří Vašek; ADAMA Choroby Zobrazeno 5125x

Kantik je nový širokospektrální třísložkový fungicid pro použití do všech obilnin s flexibilním dávkováním. Každá účinná látka pochází z jiné chemické skupiny. Je vhodný do antirezistentní strategie. Zvláště doporučovaný do technologií s jednou aplikaci fungicidu za vegetaci. Pozoruhodně výkonný v pšenicích i ječmenech. Stačí položit jednou.

Houbové choroby obilnin - padlí

Houbové choroby obilnin - padlí

11. 04. 2018 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 5115x

Mezi hospodářsky nejvýznamnější listové choroby obilnin patří padlí. Původce padlí Blumeria graminis (syn. Erysiphe graminis) je obligátní parazit všech druhů obilnin a trav. Patogen vytváří osm specializovaných forem, z nich čtyři napadají obilniny. Specializovaná forma (forma species, f. sp). tritici napadá pšenici, f. sp. hordei napadá ječmen, f. sp. secalis napadá žito, f.

Novinka Delan<sup>®</sup> Pro na ochranu révy vinné proti plísni révové

Novinka Delan® Pro na ochranu révy vinné proti plísni révové

04. 04. 2018 RNDr. Jana Volková; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 2318x

Přípravek Delan® Pro si mohli prověřit pěstitelé jabloní již v minulém roce 2017. V jabloních je přípravek registrován proti strupovitosti. Zpočátku měli sadaři obavy, zdali snížené množství dithianonu bude dostatečné. Jednoznačně bylo potvrzeno, že snížené množství dithianonu plus navíc fosfonáty draselné jsou plnohodnotnou náhradou starého přípravku Delan® WDG.

Priaxor<sup>®</sup> EC - Získejte maximum z každého hektaru

Priaxor® EC - Získejte maximum z každého hektaru

02. 04. 2018 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 2517x

Rostliny se musí udržovat zdravé a silné po celou sezónu. Nemocné rostliny nejsou nadále efektivní a nemohou dosahovat maximálního výnosu. Jediná aplikace fungicidu dokáže ve srovnání s neošetřeným polem zachránit 30–50 % potenciálního výnosu.

Fungicid Efilor<sup>®</sup>: Nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

Fungicid Efilor®: Nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

13. 03. 2018 Ing. Marek Šmika; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 2668x

S nástupem intenzivního hospodaření, vyššího tlaku na osevní postupy a minimalizačního zpracování půdy se zároveň vytváří vhodné podmínky a prostředí pro rozšiřování chorob v porostech ozimé řepky. V případě pozdního zjištění signalizace, nedodržení agrotechnických postupů a výběru špatného přípravku na ochranu rostlin mohou ztráty dosáhnout až 50 %. V opačném případě pak může zemědělec počítat s nárůstem výnosu o 5 až 15 %.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2016/17

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2016/17

12. 03. 2018 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 2022x

Výskyt škodlivých organizmů a reakce odrůd na napadení jsou zásadně ovlivněny průběhem počasí během celého vegetačního období. Ročník 2016/17 byl ve srovnání s předchozími ročníky charakteristický značnými výkyvy v průběhu teplot a srážek během celé vegetace. Rostliny se tak kromě vlivu patogenních organizmů musely vyrovnat i s celou řadou nepříznivých vlivů způsobených abiotickými faktory.

Tilmor - zajistěte porostům řepky zdravý růst

Tilmor - zajistěte porostům řepky zdravý růst

10. 03. 2018 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 2191x

Řepka stále patří mezi perspektivní plodiny pěstované v České republice. K efektivnímu a ziskovému pěstování je zapotřebí důsledně respektovat celou řadu agrotechnických zásad, mezi které neodmyslitelně patří vhodný výběr osiva řepky a správně provedená ochrana rostlin.

Odolnost odrůd pšenice proti virovým chorobám (BYDV a WDV)

Odolnost odrůd pšenice proti virovým chorobám (BYDV a WDV)

09. 03. 2018 Ing. Jana Chrpová, CSc., Mgr. Jana Palicová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 2271x

Obilné viry, virus žluté zakrslost ječmene (BYDV) a virus zakrslosti pšenice (WDV), představují na území ČR opakovaně ohrožení porostů.

Capalo<sup>®</sup> - ideální řešení pro první fungicidní ošetření obilnin

Capalo® - ideální řešení pro první fungicidní ošetření obilnin

07. 03. 2018 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 2889x

Mírná zima přispívá k příznivému rozvoji houbových patogenů. V závislosti na lokalitě a odrůdě se nejčastěji v pšenici a ječmeni může objevit výskyt padlí travního. Napadení báze stébel můžeme pozorovat i na lehčích půdách, kde byl na podzim silný výskyt srážek. Ochrana má význam, když pozorujeme alespoň na jedné odnoži nebo hlavním stéblu napadení.

Medax<sup>®</sup> Max - nejflexibilnější morforegulátor na trhu

Medax® Max - nejflexibilnější morforegulátor na trhu

05. 03. 2018 Ing. Pavel Šácha; BASF Choroby Zobrazeno 3157x

V loňském roce byl zahájen prodej nejnovějšího morforegulátoru obilnin společnosti BASF - přípravku Medax® Max. V současné době je na trhu řada přípravků pro morforegulaci obilnin v období sloupkování. V čem je ale Medax® Max výjimečný, je kombinace dvou osvědčených účinných látek: prohexadione-Ca a trinaxapac-ethyl.

Systémy integrované ochrany rostlin - Měření redoxních potenciálů a pH

Systémy integrované ochrany rostlin - Měření redoxních potenciálů a pH

28. 02. 2018 Doc. Ing. Dr. Jaroslav Benada, CSc.; Kroměříž Choroby Zobrazeno 2075x

Byly používány běžně prodávané platinové a standardní srovnávací nasycené kalomelové elektrody (národní podnik Laboratorní potřeby, Monokrystaly Crytur Turnov a jiné v průběhu let). Později pro speciální měření redoxního potenciálu byly vyrobeny i malé jehlové elektrody z Pt drátu o průměru cca 0,5 mm.

Využití znalostí o odolnosti rostlin pro volbu postupů v ochraně

Využití znalostí o odolnosti rostlin pro volbu postupů v ochraně

12. 02. 2018 Doc. Ing. Dr. Jaroslav Benada, CSc.; Kroměříž Choroby Zobrazeno 3263x

V ochraně rostlin proti chorobám se uvádějí různá opatření podle výskytu škodlivých činitelů. V následujícím bude uveden příklad pro pšenici s členěním: biologická ochrana založená na znalostech biologie parazitů i podstaty odolnosti a ochrana chemická.

Systiva® - novinka, která se stala standardem v ochraně jarního ječmene

Systiva® - novinka, která se stala standardem v ochraně jarního ječmene

02. 11. 2017 Ing. Ondřej Klap; BASF Choroby Zobrazeno 2613x

Jarní ječmen je plodinou, která bezesporu patří na česká pole, a to nejen z důvodu výroby sladu, jakožto hlavní suroviny pro výrobu piva (českého piva), ale i jako nosná krmná obilnina. Pěstitelé jarních ječmenů se neustálé snaží hledat nové možnosti a technologie, které by jim zjednodušily pěstování ječmenů a zároveň pomohly dosáhnout dobrých a především stabilních výnosů v patřičné kvalitě.

Virové choroby obilnin a ochrana proti nim

Virové choroby obilnin a ochrana proti nim

12. 10. 2017 Doc. Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 6189x

Virové choroby ozimé pšenice a ječmene mohou způsobit hospodářsky významné škody na našich polích již řadu let. Nejčastěji je v obilninách identifikován virus zakrslosti pšenice (Wheat dwarf virus - WDV), původce zakrslosti pšenice a virus žluté zakrslosti ječmene (Barley yellow dwarf virus - BYDV), původce žluté zakrslosti ječmene. Oba viry poškozují pšenici i ječmen.

Podstata proměnlivé („polní“) odolnosti rostlin vůči chorobám

Podstata proměnlivé („polní“) odolnosti rostlin vůči chorobám

10. 10. 2017 Doc. Ing. Dr. Jaroslav Benada, CSc.; Kroměříž Choroby Zobrazeno 3197x

Mechanizmus odolnosti rostlin vůči chorobám byl předmětem zájmu výzkumu od počátku fytopatologie jako vědy. Vysvětlování vždy bylo spojeno se stavem znalostí, které odrážely rozvoj určitého obecnějšího vědního úseku v daném časovém úseku. Souhrny poznatků do roku 1976 jsou obsaženy v kompendiích: Heitefuss R., Williams P. H. (1976) nebo z roku 1997 Hartleb H., Heitefuss R., Hoppe H.-H. (1997), ale i v řadě jednotlivých pojednáních, např.

1 .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16
detail