BASF
BASF
BASF

Chemap Agro s.r.o.

Choroby

Pevný a zdravý základ je základ

Pevný a zdravý základ je základ

18. 04. 2017 Ing. Dušan Sem; Sumi Agro Czech Choroby Zobrazeno 2061x

Zajištění pevné a zdravé báze stébel obilnin jistě patří k prvním úkolům hospodářů, které s sebou přinese jaro. Se zdravými bázemi Vám Topsinem dokážeme pomáhat už dlouho. Letos se díky novince Lomis staneme vaší oporou i při zpevňování a regulaci.

Poznámky k výskytu chorob řepky na podzim 2016

Poznámky k výskytu chorob řepky na podzim 2016

17. 04. 2017 Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 3270x

V listopadu a prosinci 2016 jsme měli možnost hodnotit zdravotní stav několika dodaných vzorků ozimé řepky. A přes některé zažité představy konstatuji, že jsme objevili dost, i když ani v jednom případě nešlo o výskyt onemocnění, který by bezprostředně vzbuzoval obavy o další vývoj porostu.

Limagrain
Energen

Výrobky Energen v cukrové řepě a pšenici

Porosty pšenice mají dle teritoriích velký rozptyl růstových fází. Od BBCH 31 u pozdnějších výsevů ve vyšší nadmořské výšce, po fázi vymetaných pšenic raných odrůd v jižních oblastech Moravy. Klíčící a vzcházející porosty cukrových řep byly, a to zvláště v českém teritoriu poškozené mrazy a došlo k jejich přesevům. Návrh vedení porostů cukrovky naleznete ve videu popisujícím technologii využití výrobků Energen.

Acanto<sup>®</sup> Plus - nový širokospektrální fungicid s vysokou ekonomickou návratností

Acanto® Plus - nový širokospektrální fungicid s vysokou ekonomickou návratností

15. 04. 2017 Ing. Gerhard Herda, Ph.D.; DuPont Choroby Zobrazeno 2726x

Acanto Plus je nový širokospektrální fungicid s registrací do obilnin, řepky a cukrové řepy. Poskytuje dlouhou (až 6 týdnů) preventivní, kurativní a eradikativní účinnost, která je podpořena unikátní kombinací účinných látek ze skupiny strobilurinů a triazolů. Tyto vlastnosti ještě umocňuje vylepšená SC (suspenzní koncentrát) formulace.

Limagrain

LG Ambassador je jednička do všech podmínek

Piloti tryskových letadel vědí, že v situaci, kdy jim dojde petrolej, poletí už jen jedním směrem a určitě by se rádi viděli v kokpitu větroně. LG Ambassador takovým pomyslným větroněm je a na letiště doletí.

Opera<sup>®</sup> Top - vysoká kvalita za rozumnou cenu a spolehlivá účinnost

Opera® Top - vysoká kvalita za rozumnou cenu a spolehlivá účinnost

14. 04. 2017 Ing. Antonín Dostál; BASF Choroby Zobrazeno 3143x

Proč použít fungicid Opera® Top? Obsahuje dvě účinné látky - epoxiconazole a pyraclostrobin. Obecně je považován za nejsilnější - nejzelenější strobilurin. Důvodem je účinnost na houbové choroby (braničnatky, rynchosporiová a hnědá skvrnitost, rzi) a zdůrazňujeme též účinnost na listové choroby typu DTR. Délka působení je 4–6 týdnů a zároveň má významný vliv na omezení nespecifických skvrn.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Chcete dosáhnout vysokých výnosů a zdravého porostu?

Chcete dosáhnout vysokých výnosů a zdravého porostu?

13. 04. 2017 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 2149x

Síla, na kterou se můžete spolehnout, je sloganem fungicidního přípravku Adexar® Plus. Od uvedení na trh to můžeme s hrdostí také potvrdit na základě zkušeností pěstitelů a samozrejmě z různých pokusů. Jde o nejlepší fungicid na trhu.

Boscalidový ochranný štít - unikátní řešení ochrany řepky od BASF - Všestranný fungicid Pictor<sup>®</sup>

Boscalidový ochranný štít - unikátní řešení ochrany řepky od BASF - Všestranný fungicid Pictor®

13. 04. 2017 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF Choroby Zobrazeno 2382x

Fungicid Pictor® je součástí unikátního systému ochrany řepky - boscalidového ochranného štítu. Ten poskytuje dlouhodobou fungicidní clonu na základě masivní dávky boscalidu v kombinaci s metconazolem (Efilor®) a dimoxystobinem (Pictor®).

Pouze jedna šance

Pouze jedna šance

27. 03. 2017 Ing. Jana Doubková, Ph.D.; Bayer CropScience Choroby Zobrazeno 1802x

Kvalitní osivo je základním předpokladem pro využití výnosového potenciálu a dosažení rentabilních výnosů zrna. Kvalita osiva ovlivňuje jak polní vzcházivost, tak i vyrovnanost porostu. Pro tvorbu výnosotvorných prvků je důležitá optimální hustota porostu. Pro dosažení všech zmíněných parametrů je potřeba kvalitní osivo ochránit vhodným mořidlem, neboť choroby přenosné osivem a půdou není možné zastavit foliární aplikací fungicidů.

Choroby řepky a morforegulace na jaře

Choroby řepky a morforegulace na jaře

25. 03. 2017 Ing. Karel Sypták Choroby Zobrazeno 4377x

Rok 2016 byl pro pěstitele po třech letech ročníkem s významnějším napadením houbovými chorobami. Vlhká a mimořádně teplá zima přála především rozvoji houby Leptosphaeria maculans způsobující fomovou hnilobu brukvovitých, která se projevuje zejména destrukcí kořenového krčku řepky. V mimořádně teplém a na srážky bohatém únoru došlo k masovému rozvoji této choroby.

Výskyt houbových chorob řepky ozimé v roce 2016 v České a Slovenské republice

Výskyt houbových chorob řepky ozimé v roce 2016 v České a Slovenské republice

20. 03. 2017 Ing. David Bečka, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 3087x

V pěstitelském ročníku 2015/16 se propadly výnosy u „řepkových velmocí“ SRN, Francie, Polska a zčásti i ČR. Naopak dobré úrody kromě Slovenské republiky měly Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina.

Efilor - nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

Efilor® - nejlepší volba pro jarní ošetření porostů řepky ozimé

15. 03. 2017 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 3053x

Společnost BASF v současné době nabízí dva špičkové fungicidy určené pro jarní ochranu řepky ozimé, jejichž vynikající účinnost je založena na účinné látce boscalid. Jedná se o fungicidy Efilor®, kde je účinná látka boscalid v kombinaci s účinnou látkou metconazole a Pictor® kde je boscalid v kombinaci s účinnou látkou dimoxystrobin. Účinná látka boscalid patří do inovativní skupiny tzv.

Tocata Super - houby patří do lesa, ne na pole

Tocata® Super - houby patří do lesa, ne na pole

15. 03. 2017 Ing. Matúš Czakó; BASF Choroby Zobrazeno 2494x

Každý z pěstitelů se setkává s výskytem houbových chorob. Jsou ročníky, kdy je tlak silný, hlavně při optimálních podmínkách pro rozvoj, jako jsou teplo, vlhko a časté srážky, ale na druhé straně jsou ročníky, kdy je tlak menší až téměř žádný. Dovedete si představit, že by se na vašem poli nevyskytovaly žádné houbové choroby? Pokud ano, pro vás představujeme fungicidní novinku sezóny 2017 - Tocata® Super.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2015/16

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2015/16

10. 02. 2017 Ing. Pavel Kraus, Ph.D; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 4366x

Průběh počasí má zásadní vliv na výskyt škodlivých organizmů a intenzitu poškození napadených plodin v průběhu celého vegetačního období. Téměř každý ročník je z tohoto pohledu něčím výjimečný. Uplynulý vegetační rok 2015/16 byl charakteristický výrazným nedostatkem vláhy v průběhu zakládání porostů ozimů, velmi teplou zimou a periodou vysokých teplot a intenzivních srážek v závěru vegetace.

Hrozí zelené peklo na našich polích?

Hrozí zelené peklo na našich polích?

16. 11. 2016 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech Choroby Zobrazeno 3323x

Ne, nebojte se. Na pranýři nebude žádná plodina, která by byla trnem v oku nezemědělské veřejnosti, jako tomu je u rozkvetlých lánů řepky. Řeč bude o nejen na jaře lehce zaměnitelném lupiči úrody. Nebezpečím, o kterém se bude asi častěji mluvit, je plíseň zelná na řepce.

Kolikrát ošetřovat pšenici fungicidem?

Kolikrát ošetřovat pšenici fungicidem?

12. 10. 2016 Doc. Ing. Dr. Jaroslav Benada, Kroměříž Choroby Zobrazeno 3857x

Fungicidy jsou chemické látky, které jsou schopny potlačit napadení rostlin obligátními a fakultativními houbovými parazity. U pšenice na listech a klasech se jedná o padlí, rez plevovou, rez pšeničnou, rez travní, braničnatku pšeničnou, DTR a fuzária. Při tom vztahy mezi hostitelem a parazitem jsou velmi dynamické a komplikované.

Význam ošetření osiva obilnin

Význam ošetření osiva obilnin

10. 10. 2016 Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 7202x

O původcích chorob přenosných osivem obilnin a o kvalitě osiva obecně bylo již v minulosti napsáno hodně, řada informací byla i v tomto časopise nejen v letošním roce. Přesto v této roční době považujeme za vhodné připomenout význam, možnosti a potřebu ošetření osiva. Letos se dá očekávat zhoršená kvalita osiva oproti minulému roku, i když příčiny budou na jednotlivých lokalitách rozdílné.

Sněti na pšenici - aktuální stav a možnosti ochrany v různých systémech pěstování

Sněti na pšenici - aktuální stav a možnosti ochrany v různých systémech pěstování

04. 10. 2016 RNDr. Veronika Dumalasová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 4603x

V posledních dvaceti letech dochází v Evropě k nárůstu výskytu spor mazlavých snětí ve vzorcích osiva. Velká pozornost se k mazlavým snětím po mnoha letech znovu obrací také v souvislosti s jejím šířením v podmínkách ekologického zemědělství. Proč stále dochází k výskytům mazlavých snětí nejen v ekologickém, ale i konvenčním zemědělství?

Ochrana repky ozimnej v jesennom období a jej špecifiká

Ochrana repky ozimnej v jesennom období a jej špecifiká

04. 07. 2016 Ing. Peter Bokor, PhD.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Choroby Zobrazeno 4694x

Repka ozimná patrí v súčasnosti k poľnohospodárskym plodinám, na ktorých sa vyskytuje počas celej vegetačnej doby pomerne široké spektrum patogénnych organizmov a poškodzuje ich veľa škodcov. Z tohto dôvodu môže zanedbanie ochranných opatrení viesť k nevyčísliteľným stratám. Časté používanie insekticídnych a fungicídnych prípravkov sa stalo významnou súčasťou pestovateľskej technológie repky.

Významné choroby kukuřice

Významné choroby kukuřice

17. 06. 2016 Ing. Pavel Tóth, Ph.D. a Ing. Martin Kmoch, Ph.D. Choroby Zobrazeno 12596x

Kukuřice setá (Zea mays L.) je díky rychlosti tvorby biomasy významnou obilninou pěstovanou v České republice. V roce 2015 byla pěstována na ploše 93 575 ha. Z rostlinolékařského hlediska se jedná o plodinu významně poškozovanou jedním až třemi škůdci, zejména v kukuřičné výrobní oblasti s vysokou koncentrací v osevním postupu.

Nádorovitosti kořenů brukvovitých na ozimé řepce - nový problém pro farmáře

Nádorovitosti kořenů brukvovitých na ozimé řepce - nový problém pro farmáře

13. 06. 2016 Mgr. Veronika Řičařová, Ing. Jan Kazda, CSc.; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 4829x

Nádorovitost kořenů brukvovitých je choroba způsobena půdním patogenem Plasmodiophora brassicae Wor., která napadá rostliny z čeledi brukvovité (Brassicaceae). V minulosti byl patogen řazen různě, například i mezi prvoky, dnes se v systému nachází na pomezí živočišné a rostlinné říše (říše Rizaria).

Nové poznatky o výskytu klasových fuzarióz na území ČR a o rezistenci odrůd pšenice ozimé

Nové poznatky o výskytu klasových fuzarióz na území ČR a o rezistenci odrůd pšenice ozimé

29. 05. 2016 Ing. Jana Chrpová, CSc., Ing. Lenka Štočková, Ph.D., Mgr. Taťána Sumíková Ph.D., Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 4780x

Fuzariózy klasu představují závažné onemocnění, jehož důsledkem je kromě výnosových ztrát a negativního ovlivnění technologické kvality i kontaminace obilnin mykotoxiny. Škála mykotoxinů produkovaných patogeny rodu Fusarium je velmi široká a variabilní. Nejvíce je sledován výskyt deoxynivalenolu (DON), který stejně jako nivalenol (NIV), HT-2 a T-2 toxin patří mezi trichothecenové deriváty.

Choroby slnečnice ročnej a riziko výskytu popolavej hniloby v suchých a teplých rokoch

Choroby slnečnice ročnej a riziko výskytu popolavej hniloby v suchých a teplých rokoch

24. 05. 2016 Ing. Peter Bokor, PhD.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Choroby Zobrazeno 3293x

Vývoj slnečnice ročnej a zdravotný stav porastov bol v roku 2015 nepriaznivo ovplyvnený výrazným nedostatkom zrážok v období kvitnutia, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo aj na výške dosahovaných úrod nažiek slnečnice. Veľmi nízke úhrny zrážok a vysoká teplota vzduchu v rastových fázach kvitnutie a tvorba nažiek spôsobili, že nažky neboli plne vyvinuté a priemerná úroda na Slovensku bola nižšia v porovnaní s rokom 2014.

Ošetření proti hlízence v řepce a signalizace rizika napadení

Ošetření proti hlízence v řepce a signalizace rizika napadení

10. 05. 2016 Ing. Eva Plachká, Ph.D., Ing. Jana Poslušná Choroby Zobrazeno 5386x

Sclerotinia sclerotiorum je polyfágní patogen, který napadá více než 300 druhů rostlin a široký okruh zemědělských plodin (hořčice bílá, brukvovité, mák setý, luskoviny, kmín kořenný, slunečnice roční aj.). Přežívá v půdě v podobě černých sklerocií.

Ochrana pšenice proti chorobám - uplatnění integrované ochrany rostlin v ČR

Ochrana pšenice proti chorobám - uplatnění integrované ochrany rostlin v ČR

21. 03. 2016 Doc. Ing. Dr. Jaroslav Benada; Kroměříž Choroby Zobrazeno 4049x

Již třetím rokem bude probíhat v ČR snaha o uplatnění zásad integrované ochrany rostlin. Situaci hodnotil Ing. Ervín Hausvater, CSc. z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod v úvodním článku ve čtvrtém čísle Agromanuálu 2015. Upozorňuje na poškození porostů pesticidy a na zbytečné aplikace bez odpovídajícího efektu.

Podzimní ochrana řepky proti chorobám a regulace růstu

Podzimní ochrana řepky proti chorobám a regulace růstu

24. 11. 2015 Ing. Tomáš Fiala, Ing. Milena Bernardová, Zkušební stanice Kluky. spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 7159x

Regulace růstu řepky ozimé se již stala součástí technologie pěstování. Je to proto, že je snaha dosáhnout vyšší výnosy a vyšší intenzita pěstování s sebou nese řadu faktorů, které mohou způsobit poškození až vyzimování ozimé řepky. Důležité je, aby se rostliny řepky nedostaly již na podzim do vyšších vývojových fází a aby nedošlo k prodlužování kořenového krčku.

Houbové choroby ječmene a praktická ochrana proti nim

Houbové choroby ječmene a praktická ochrana proti nim

12. 06. 2015 Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek a kol.; Agrotest fyto, s.r.o., Kroměříž, Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s.r.o. Choroby Zobrazeno 5424x

V současné době je možné provádět fungicidní ochranu ječmene s využitím celé škály skupin účinných látek, které byly postupně k tomuto cíli registrovány. Je však třeba respektovat řadu zásad a pravidel, kterými se snažíme zabránit vývoji méně citlivých populací patogenů, snížení účinku v důsledku špatného načasování zákroku nebo chybným použitím účinné látky v nevhodném termínu.

1 .. 10 11 12 13 14 15 16
detail