BASF
BASF
BASF

AGRA

Choroby

Výsledky fungicidních pokusů ječmene jarního sladovnického

Výsledky fungicidních pokusů ječmene jarního sladovnického

18. 04. 2020 Ing. Jiří Šilha, Ph.D.; SOUFFLET AGRO a.s. Choroby Zobrazeno 2095x

I když máme zhruba poloviční spotřebu pesticidů na ha zemědělské půdy v normálním zemědělství oproti Německu, Francii či Rakousku, státní správa vyvíjí silný tlak na snížení spotřeby POR i v ČR. Zajímavé je, že si podle průzkumů veřejnost myslí, že v ČR je spotřeba POR mnohem vyšší než ve jmenovaných státech a potraviny z těchto států jsou pro ně etalonem kvality.

Špičková ochrana řepky v květu

Špičková ochrana řepky v květu

01. 04. 2020 Ing. Marek Šmika; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 2348x

Ochrana řepky v květu je posledním a nejdůležitějším fungicidním ošetřením řepky v její vegetační sezóně. Výběr přípravku má vliv především na kvalitu a výši úrody. Nejpoužívanějším řešením pro ochranu porostů řepky ozimé v České republice je po mnoho let přípravek Pictor®.

Limagrain
Energen

Doporučení do jarních sladovnických ječmenů

U jarních obilnin ve fázi odnožování můžeme ovlivnit jejich celkový výnosový potenciál a architekturu porostu. Jarní ječmeny, jarní pšenice a ovsy mají obecně významně méně času pro svůj vývoj než ozimy, a proto má význam jim v období odnožování věnovat maximální pozornost. Podpora tvorby kořenů, zvýší příjem živin z půdy.

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

Flexity® - nový specialista na padlí travní a choroby pat stébel v obilninách

08. 03. 2020 Ing. Stanislav Malík; BASF spol s r.o. Choroby Zobrazeno 3382x

Pro rok 2020 firma BASF přináší nový fungicid s účinnou látkou metrafenon, který si pěstitelé obilnin budou moci vyzkoušet již od jara tohoto roku. Metrafenon je fungicidní látka se systémovým působením ze skupiny tzv. benzofenonů (fungicidní skupina B6). Z této skupiny je metrafenon jedinou účinnou látkou, která se v našich podmínkách používá v ochraně obilnin proti houbovým chorobám, je tedy velmi vhodná jako základ antirezistení strategie.

Limagrain

LG Auckland - nejvýnosnější hybrid praxe

Hybrid LG Auckland je moderní řepka, která k uplatnění svého potenciálu vyžaduje profesionální přístup. Za ten se potom odmění špičkovým výnosem. . Intenzivní hybrid LG Auckland se dokáže předvést především na úživných pozemcích s intenzivní agrotechnikou. Na podzim i brzy na jaře lahodí oku vitální mohutné rostliny s vynikajícím nasazením větví.

Špičkový jarní fungicid s mírnými regulačními účinky

Špičkový jarní fungicid s mírnými regulačními účinky

07. 03. 2020 Ing. Marek Šmika; BASF spol s r.o. Choroby Zobrazeno 2510x

S meziročními výkyvy je v České republice ročně ošetřeno jarními fungicidy v průměru posledních 4 let celkem 64 % ploch. Na rozdíl od herbicidního ošetření se používá téměř výhradně systém jednoho hotového přípravku v postřikovači, tj. vícesložkový formulovaný přípravek.

Soufflet - OSR

OSR Protect - dostupné řešení pro pěstitele řepky ozimé

V roce 2021 jsme poprvé v rámci programu SOILTEQ seznámili pěstitele s cizojazyčnou zkratkou OSR PROTECT. „OSR“ = Oil seed rape nebo-li česky řepka olejka. A „Protect“, jakožto překlad ochrany růstového a produkčního potenciálu této náročné, ale významné tržní plodiny

Choroby kukuřice (1): Virové a bakteriální choroby

Choroby kukuřice (1): Virové a bakteriální choroby

03. 03. 2020 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2894x

Napadení kukuřice virovými patogeny může vzhledem k pozdní sklizni porostu představovat významný zdroj infekce pro ozimé obilniny. Infekce často probíhá bez příznaků, a tím nám uniká pozornosti. Viry jsou obligátní vnitrobuněční parazité, přežívají jen v živých rostlinách. Kukuřice slouží jako „zelený most“ mezi sklizní obilnin a vzejitím výdrolu nebo ozimů.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2018/2019

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2018/2019

27. 02. 2020 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Choroby Zobrazeno 2272x

Výskyt škodlivých organizmů a jejich vliv na hostitelské rostliny je výrazně ovlivněn průběhem počasí v daném roce. Ročník 2018/19 byl charakterizován nadprůměrně vysokými teplotami během většiny vegetačního období a nerovnoměrným rozložením srážek. Vliv abiotických faktorů na růst a vývoj rostlin tak byl často vyšší než vliv patogenních organizmů.

Ochrana jarního ječmene proti snětím

Ochrana jarního ječmene proti snětím

14. 02. 2020 RNDr. Veronika Dumalasová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 2126x

Na jarním ječmeni se u nás může vyskytnout především sněť prašná ječná, původce prašné snětivosti ječmene. Její latinský název je Ustilago nuda (C.N. Jensen) Kellerm. & Swingle, německý Flugbrand der Gerste a anglický loose smut of barley. Hostitelem sněti prašné ječné je hlavně pěstovaný ječmen a jeho příbuzné plané druhy. Dále se na ječmeni může vyskytnout sněť ječná tvrdá, původce kryté snětivosti ječmene.

Choroby obilnin (16): Stébelná snětivost žita a námelovitost trav

Choroby obilnin (16): Stébelná snětivost žita a námelovitost trav

10. 01. 2020 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3297x

V minulém čísle jsme se věnovali mazlavým snětím rodu Tilletia, které napadají pšenici, žito, tritikale a trávy.

Význam a ochrana proti virovým chorobám ozimé řepky

Význam a ochrana proti virovým chorobám ozimé řepky

29. 11. 2019 Doc. Ing. Jan Kazda, CSc., Ing. Eva Zusková, Mgr. Veronika Konradyová, Ph.D., Jaroslava Vospělová; Česká zemědělská univerzita v Praze Choroby Zobrazeno 2383x

Od 1. prosince 2013 je v Evropské unii vyloučeno používání účinných látek clothianidin, imidacloprid a thiametoxam ze skupiny neonikotinoidů, protože panují obavy, že poškozují včely. Zákaz mořidel na bázi vyjmenovaných látek přinesl pro pěstitele ozimé řepky velké problémy s ochranou porostů během celého podzimního období.

Odolnost obilnin vůči žluté zakrslosti ječmene

Odolnost obilnin vůči žluté zakrslosti ječmene

21. 11. 2019 Ing. Jana Chrpová, CSc.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 2050x

Virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV - Barley yellow dwarf virus) je závažné onemocnění obilnin.

Choroby obilnin (15): Sněti obilnin (II.)

Choroby obilnin (15): Sněti obilnin (II.)

23. 10. 2019 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2815x

Mazlavé sněti (rod Tilletia) napadají pšenici, žito, tritikale a trávy. Kontaminace obilnin mazlavými sněťmi znamená pro zemědělské podniky značné ekonomické ztráty. Při zvýšeném výskytu snětí nelze zrno použít k potravinářskému zpracování ani jako krmivo. Trimethylamin obsažený ve sporách způsobuje nepříjemný zápach a půda je nadlouho silně zamořena sporami.

Choroby obilnin (14): Sněti obilnin (I.)

Choroby obilnin (14): Sněti obilnin (I.)

16. 10. 2019 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 4137x

Sněti, stejně jako rzi, řadíme do říše houby (Fungi), oddělení houby stopkovýtrusné (Basidiomycota). Patří mezi významné choroby obilnin, velmi závažné jsou především sněti prašné a mazlavé. Výskyt prašných snětí může ohrozit výrobu certifikovaného osiva, neboť infekce zrna není na první pohled zjevná.

Výskyt bakterie Ralstonia solanacearum v povrchových vodách v roce 2018

Výskyt bakterie Ralstonia solanacearum v povrchových vodách v roce 2018

07. 10. 2019 Ing. Lenka Wasserbauerová; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Havlíčkův Brod Choroby Zobrazeno 2679x

Bakterie Ralstonia solanacearum je jednou z nejvýznamnějších fytopatogenních bakterií na světě. Důvodem je mimořádně široké spektrum hostitelských rostlin (více než 250 rostlinných druhů), její agresivita a vytrvalost.

Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (4): Voškovníky

Invázne a expanzívne druhy v podmienkach Slovenska (4): Voškovníky

30. 09. 2019 Ing. Peter Mižík; Agrofert o. z. Choroby Zobrazeno 6285x

Stonka je 15 až 120 cm vysoká, husto chlpatá, krátko čiarkovito škvrnitá. Listy sú z obidvoch strán šedo-zelené, približne rovnako dlhé ako široké, do 11 × 10 cm veľké, trojuholníkového až srdcovitého tvaru, zriedka celistvé, troj až päťlaločnaté hrubo pílovité.

Nová metoda ochrany proti Plasmodiophora brassicae - původci nádorovitosti košťálovin

Nová metoda ochrany proti Plasmodiophora brassicae - původci nádorovitosti košťálovin

11. 09. 2019 Ing. Jonáš Hnátek a kol. Choroby Zobrazeno 2862x

Řepka ozimá je v České republice po obilninách nejpěstovanější plodinou. Její produkce je v dnešní době spojena s vysokou intenzitou agrotechnických zásahů, přesto proti nádorovitosti košťálovin, kterou způsobuje půdní patogen Plasmodiophora brassicae (Woronin, 1877), nejsou dostupná účinná ochranná opatření, která by umožnila po jednorázovém zásahu dostatečně snížit populaci patogenu (Chytilová a Dušek, 2007).

Choroby a škůdci tymiánu

Choroby a škůdci tymiánu

02. 09. 2019 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 7127x

Jako léčivá a kořeninová rostlina je tymián (Thymus vulgaris L.) známý již více než 4 000 let. Egypťané používali tymián při balzamování a omývání zesnulých, Řekové Plinius a Theophrastus popsali jeho léčivé účinky při konzumaci okořeněných jídel i jeho význam pro omezení šíření původců chorob. V Evropě se zasloužili o rozšíření pěstování tymiánu benediktýni, kteří ho od 11. století pěstovali v klášterních zahradách.

Choroby obilnin (13) - Rzivost obilnin (3.)

Choroby obilnin (13) - Rzivost obilnin (3.)

31. 08. 2019 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2677x

Rzivost obilnin způsobují houby z oddělení Basidiomycota (houby stopkovýtrusné). Jsou to obligátní parazité, mohou růst a množit se pouze v živém pletivu hostitele. V tomto dílu se zaměříme na rez ječnou, žitnou a ovesnou.

Rezistence původce strupovitosti jabloní Venturia inaequalis vůči DMI fungicidům

Rezistence původce strupovitosti jabloní Venturia inaequalis vůči DMI fungicidům

23. 08. 2019 Ing. Marie Maňasová, Ph.D. a kol Choroby Zobrazeno 2120x

Jabloně jsou stabilně nejdůležitější ovocnou plodinou v České republice i v Evropské unii. V roce 2017 byla celková produkce jablek 174 tisíc tun, což bylo 82 % produkce veškerého ovoce, v Evropské unii potom 9,3 milionu tun, na poklesu produkce oproti přechozím létům se podepsaly jarní mrazy. Nejvíce zastoupenými pěstovanými odrůdami v naší zemi jsou Golden Delicius s 1 406 ha a Idared s 1 101 ha.

Choroby kukurice

Choroby kukurice

18. 08. 2019 Ing. Peter Mižík; Agrofert o. z. Choroby Zobrazeno 4279x

V SR plocha osiata kukuricou na zrno v roku 2018 bola 178 000 ha, na siláž 76 000 ha. Zastúpenie kukurice v osevných postupoch zvlášť v kukuričnej výrobnej oblasti má významný podiel. Ide o plodinu, ktorú napáda množstvo chorôb, napriek tomu býva proti patogénom ošetrovaná zriedkavo.

Choroby obilnin (12) - Rzivost obilnin (2.)

Choroby obilnin (12) - Rzivost obilnin (2.)

05. 08. 2019 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 2493x

V minulém čísle byla popsána černá rzivost trav způsobená houbou Puccinia graminis. Pšenice ozimá může být napadena i dalšími houbami rodu Puccinia, a to Puccinia recondita (rzí pšeničnou) a Puccinia striiformis (rzí plevovou). Obě rzi tvoří specializované formy a četné fyziologické rasy a na obilninách způsobují významné hospodářské ztráty.

Sivá škvrnitosť slnečnice ročnej na Slovensku

Sivá škvrnitosť slnečnice ročnej na Slovensku

29. 07. 2019 Ing. Peter Bokor, PhD.; Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre Choroby Zobrazeno 2137x

Pôvodcom sivej škvrnitosti slnečnice v Európe je vreckatá huba Diaporthe helianthi, s konídiovým štádiom Phomopsis helianthi. Prvý výskyt choroby na slnečnici spôsobenej týmto patogénom zistili v bývalej Juhoslávii v roku 1980 a nazvali ju sivá škvrnitosť stonky slnečnice (Siva pegavost stabla suncokreta).

Fungicidní účinné látky

Fungicidní účinné látky

25. 07. 2019 Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc.; Praha Choroby Zobrazeno 11141x

Obecně jsou fungicidy jednou skupinou z pesticidů. Pojem pesticid je používán jako souhrnné označení látek používaných k potlačování a zabíjení pro člověka nežádoucích organizmů.

Signalizace plísně bramboru a povětrnostní podmínky ve vegetačním období roku 2018

Signalizace plísně bramboru a povětrnostní podmínky ve vegetačním období roku 2018

24. 07. 2019 RNDr. Tomáš Litschmann, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 2527x

V loňském květnovém čísle Agromanuálu byla představena nová metoda prognózy a signalizace plísně bramboru (metoda Indexu) založená na denních údajích vlhkostí vzduchu, srážkách a minimální teplotě vzduchu. Její výhodou, oproti dalším dvěma metodám používaným v zahraničí i u nás, kterými jsou „negativní prognóza“ a Blitecast, je především to, že nevyžaduje zadání termínu vzcházení porostu z 50 anebo 70 %.

Vliv fungicidního ošetření na zdravotní stav a výnos máku

Vliv fungicidního ošetření na zdravotní stav a výnos máku

23. 07. 2019 Ing. Eva Plachká, Ph.D. a kol. Choroby Zobrazeno 2407x

Česká republika má v pěstován máku ve světovém měřítku významnou úlohu. Pěstitelské plochy máku se v letech 2014 až 2018 pohybovaly okolo 30 tis. ha. Většinou jsou pěstovány modrosemenné odrůdy, pro vývoz se pěstují i bělosemenné odrůdy. Úspěšné pěstování máku je podmíněno zvládnutou pěstitelskou technologií, jejíž nedílnou součástí je i ochrana proti chorobám.

Fuzária a ochrana klasů

Fuzária a ochrana klasů

14. 07. 2019 Ing. Petr Ort; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 1971x

Fuzária působí nejen značné výnosové ztráty, ale současně mají velmi významný vliv na snižování kvality zemědělských produktů. Právě s rostoucími požadavky na kvalitu se stále častěji setkáváme s tlakem na maximální snížení výskytu fuzárií a následně také na eliminaci obsahu mykotoxinů.

1 .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 .. 16
detail