BASF
BASF
BASF

AGRA

Choroby

Choroby brukvovitých olejnin: Skvrnitosti řepky

Choroby brukvovitých olejnin: Skvrnitosti řepky

26. 04. 2023 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 970x

V předešlém čísle jsme si přiblížili chorobu fomové černání stonků řepky, která se projevuje skvrnitostí ve všech růstových fázích řepky olejky. Skvrnitosti na řepce způsobují i houby rodu Alternaria a Pyrenopeziza. Choroby se vyskytují na celém území České republiky.

Choroby břízy

Choroby břízy

24. 04. 2023 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 3486x

Do rodu Betula L. (bříza) je zahrnuto kolem 120 druhů opadavých stromů či keřů vyskytujících v mírném až arktickém pásu severní polokoule. U nás je najdeme především ve světlých lesích, ve stromořadích podél cest či v městských výsadbách. Některé druhy jsou využívány i jako okrasné dřeviny, např. B. pendula ´Purpurea´ s purpurovými listy či ´Youngii´ s krátkým kmenem a deštníkovitou korunou.

Proseeds
Energen

Ošetření plodin po krupobití, při zamokření a přetahování asimilátů do klasů

Témata popsaná v nadpisu se nám kumulovala v telefonických rozhovorech minulých dní. Dominantní bylo poškození kroupami v širokém a nerovnoměrném pásu od Kolína po Opavu, k tomu přicházelo téma lokálního zamokření, regionálních přísušků a občas i nevypláchnutých postřikovačů po herbicidu. Z důvodu velkého počtu dotazů jsme se rozhodli aktualizovat principy regenerace pro plodiny a momenty jichž se to aktuálně týká.

Možnosti ochrany řepky v květu proti hlízence

Možnosti ochrany řepky v květu proti hlízence

24. 04. 2023 Ing. Petr Kabelka; UPL Czech s.r.o. Choroby Zobrazeno 998x

Řepka olejka je dlouhodobě jednou z hlavních, vysoce profitabilních plodin. Úroveň ochranných vstupů je standardně velmi vysoká, v případě této plodiny je opravdovou nezbytností, a zřejmě tomu asi nikdy nebude jinak.

Biologické metody ochrany mohou poškozovat plodiny

Biologické metody ochrany mohou poškozovat plodiny

23. 04. 2023 Doc. Dr. Ing. Jaroslav Salava, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 896x

Druhy rodu Trichoderma patří mezi houby vřeckovýtrusé (askomycety) a nacházejí se po celém světě v půdě, na kořenech rostlin, v rozkládajících se rostlinných zbytcích a na dřevě. Působí jako rozkladači substrátů a jako antagonisté jiných mikroorganizmů.

Zymoseptoria tritici a Microdochium nivale - dva významné houbové patogenní organizmy obilnin a účinná ochrana proti nim

Zymoseptoria tritici a Microdochium nivale - dva významné houbové patogenní organizmy obilnin a účinná ochrana proti nim

23. 04. 2023 Dr. Ing. Ludvík Tvarůžek a kol. Choroby Zobrazeno 1114x

Ochrana rostlin proti chorobám je disciplínou s široce rozprostřenými požadavky na odborné znalosti a kvalifikaci pracovníků, kteří se jí zabývají. Houbové choroby jsou výrazně vázány na podmínky prostředí, které podporují jejich rozvoj. Jsou to ale také podmínky, které vystavují stresu rostliny, oslabují je a ty se pak stávají náchylnějšími k napadení.

Ochrana obilnin proti chorobám letos opět o něco snazší

Ochrana obilnin proti chorobám letos opět o něco snazší

19. 04. 2023 Ing. Petr Vlažný, Ph.D.; Corteva Agriscience Choroby Zobrazeno 1444x

Ani v roce 2022 jsme se neubránili ztrátě některých přípravků, které se ale snažíme nahrazovat ještě lepšími, s delší a lepší účinností na jednotlivé choroby. Minulý rok jsme se rozloučili s přípravkem Promir a pochopitelně nejenom s ním, ale se všemi přípravky s účinnou látkou prochloraz. Ta byla hojně využívána především na ochranu před komplexem chorob pat stébel a proti klasovým fuzáriím.

Fungicidní ochrana obilnin inspirovaná praxí

Fungicidní ochrana obilnin inspirovaná praxí

13. 04. 2023 Ing. Josef Suchánek; Bayer s.r.o. Choroby Zobrazeno 1438x

Základem úspěchu fungicidní ochrany obilnin je využití přípravků, které jsou schopné zabezpečit její účinnost odpovídající intenzitě pěstování v nejrůznějších podmínkách. Široké spektrum účinnosti a flexibilní použití jsou proto základní podmínkou, kterou musí splňovat moderní fungicid. Efektivní fungicidní ochrana je tedy systém ošetření spojující účelnost, účinnost a ekonomiku zásahu proti všem důležitým chorobám obilnin.

Bude rez plevová škodit i v roce 2023?

Bude rez plevová škodit i v roce 2023?

12. 04. 2023 Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 1353x

Na otázku, zda bude rez plevová škodit v následující vegetační sezoně nelze jednoznačně odpovědět. Její opakované silné nebo epidemické výskyty souvisí buď se vznikem a šířením nových ras, nebo s kombinací vhodných klimatických podmínek pro její rozvoj a vhodné růstové fáze hostitelské rostliny. Tedy predikce výskytu s tolika neznámými je obtížná, neboť vývoj každého z faktorů nelze s jistotou předpokládat.

První zásah, to je základ: Zdravý porost obilnin v různých situacích

První zásah, to je základ: Zdravý porost obilnin v různých situacích

11. 04. 2023 Ing. Jiří Vašek; Adama Choroby Zobrazeno 848x

Společnost Adama může nabídnout pěstiteli kvalitní řešení, přitom za rozumnou cenu. Lze je sestavit přesně na míru zdravotnímu stavu porostu tak, aby porost byl řádně ochráněn proti všem hospodářsky důležitým chorobám, ale také řádně zregenerován a zachoval si vysoký výnosový potenciál směrem k vysokému výnosu. Stačí si správně vybrat.

Ochrana ozimnej repky na jar

Ochrana ozimnej repky na jar

05. 04. 2023 Ing. Ján Hanuska; Bayer s.r.o Choroby Zobrazeno 1431x

Výmera pestovanej ozimnej repky opäť v ostatnom roku výraznejšie narástla nad úroveň 350 tis. ha. Skrátený interval striedania plodín a zvýšená intenzita pestovania repky tvoria vhodné podmienky pre rozširovanie patogénov a škodcov, ktorí sa v minulosti v takej miere nevyskytovali. V skorom jarnom období je potrebné vykonať čím skôr jarnú inventarizáciu a vyhodnotiť stav aj poškodenie porastov po zime.

Choroby brukvovitých olejnin: Fomové černání stonků řepky

Choroby brukvovitých olejnin: Fomové černání stonků řepky

04. 04. 2023 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 884x

Fomové černání stonků řepky patří spolu s bílou a šedou hnilobou mezi významné choroby řepky olejky ozimé. Ztráty na výnosu se v ČR zpravidla pohybují mezi 10–20 %, zvyšují se s vyšším zastoupením řepky v osevním postupu a průběhem počasí příznivým pro rozvoj choroby.

Priaxor® EC - Získejte maximum z každého hektaru obilnin

Priaxor® EC - Získejte maximum z každého hektaru obilnin

01. 04. 2023 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 914x

Současná situace na trhu s obilninami není jednoduchá,ceny komodit klesají, ceny hnojiv (zvláště pokud byly nakoupeny v uplynulé sezóně) jsou stále velmi vysoké a každý agronom si klade otázku, jak nejlépe ošetřit porosty, aby dosáhly co nejlepšího výnosu a kvality, a přitom mít i plusovou ekonomiku celkové technologie.

Stéblolam a rezistence vůči fungicidům

Stéblolam a rezistence vůči fungicidům

31. 03. 2023 Mgr. Jana Palicová, Ph.D.; Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Praha-Ruzyně Choroby Zobrazeno 777x

Choroby pat stébel obilnin mohou způsobit závažné ztráty na výnosech. Dochází k poškození cévních svazků, poléhání a k předčasnému dozrávání. Účinnost chemické ochrany může být snížena vznikem rezistentních kmenů patogenů. Navíc ukončení používání řady účinných látek v Evropské unii komplikuje úspěšnou fungicidní ochranu a vyžaduje hledání nových přístupů k pěstování zdravé produkce.

Tradiční japonská kvalita v nových barvách

Tradiční japonská kvalita v nových barvách

30. 03. 2023 Ing. Vladimír Sys; Sumi Agro Czech, s.r.o. Choroby Zobrazeno 1686x

Česká a Slovenská pobočka firmy Sumi Agro Czech, s.r.o. jsou významnou součástí rostoucí japonské společnosti na evropském trhu. Sumi Agro reprezentuje jedno z mnoha odvětví světové obchodní, výrobní a těžební korporace Sumitomo Corporation.

Choroby pupalky

Choroby pupalky

24. 03. 2023 Doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1119x

Do rodu pupalka (Oenothera) je zahrnuto 120 až 200 druhů, které se původně vyskytovaly v oblastech mírného pásma Severní, Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy se pupalka dostala kolem roku 1620, často neúmyslně s dováženými náklady, ale některé druhy byly cíleně dovezeny jako okrasné rostliny, které se postupným zplaňováním staly součástí středoevropské flóry.

Současný stav v pěstování a výskytu kořenových chorob u hrachu

Současný stav v pěstování a výskytu kořenových chorob u hrachu

06. 03. 2023 Ing. Radmila Dostálová; Agritec Plant Research, s.r.o. Šumperk Choroby Zobrazeno 3275x

Hrách je v podmínkách České republiky (ČR) nejpěstovanějším druhem z čeledi bobovitých. V roce 2022 se osevy hrachu zvýšily na 40 627 ha, což je za posledních deset let největší plocha. Pro budoucí období se očekává obdobný stav možná i další narůst ploch. Průměrný výnos se v ČR se u významných pěstitelů pohyboval od kolem 3–4,5 t/ha, dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bývají publikovány nižší výnosy, v roce 2022 to bylo 2,92 t/ha.

Priaxor® EC - stálice v ochraně obilnin před houbovými chorobami

Priaxor® EC - stálice v ochraně obilnin před houbovými chorobami

01. 03. 2023 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D., BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 893x

Fungicid Priaxor® EC se od svého zavedení etabloval na nejvyšších příčkách oblíbenosti v ochraně obilnin před houbovými chorobami. Věříme, že za to vděčíme vynikajícím vlastnostem našeho fungicidu. Priaxor® EC totiž dokáže vyřešit celé spektrum listových chorob s výhodou registrace do všech obilnin (s výjimkou ovsa).

Tango® Flex - nová konstelace úspěchu v časné fungicidní ochraně obilnin

Tango® Flex - nová konstelace úspěchu v časné fungicidní ochraně obilnin

01. 03. 2023 Ing. Václav Nedvěd, Ph.D.; BASF spol. s r.o. Choroby Zobrazeno 825x

Časná jarní aplikace od fáze konce odnožování až po vyvinutý praporcový list vyžaduje aplikaci fungicidu, který splňuje kombinaci mnoha požadavků. Dlouhodobá preventivní účinnost v kombinaci s rychlou kurativní aktivitou, odolnost smyvu deštěm i účinek při nízkých teplotách.

Choroby brukvovitých olejnin: Bílá hniloba a šedá plísňovitost řepky

Choroby brukvovitých olejnin: Bílá hniloba a šedá plísňovitost řepky

28. 02. 2023 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1427x

Bílá hniloba řepky a šedá plísňovitost brukvovitých patří k hospodářsky závažným chorobám nejen na řepce olejce. Původci těchto chorob jsou polyfágní houby, mají široký okruh hostitelských rostlin. Napadají rostliny ve všech vývojových fázích, rozrušují vodivá pletiva, dochází tak k lámání stonků a předčasnému zasychání rostlin, a tím pádem i k značným ztrátám na výnosu. Podrobnější popis patogenů najdete u chorob slunečnice.

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2021/22

Výskyt chorob obilnin v odrůdových pokusech ve vegetačním roce 2021/22

16. 02. 2023 Ing. Pavel Kraus, Ph.D.; Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Brno Choroby Zobrazeno 1064x

Výskyt škodlivých organizmů a průběh vegetace jsou zásadním způsobem ovlivněny průběhem počasí na dané lokalitě. Ve vegetačním roce 2021/22 mělo největší význam nejprve velmi teplé počasí doprovázené minimem srážek během září a října a následně chladné a suché jaro vystřídané vysokými, později až extrémními teplotami a srážkami v závěru vegetace.

Škodlivé organizmy na sóje v roce 2022

Škodlivé organizmy na sóje v roce 2022

13. 02. 2023 Ing. Eliška Krobotová; Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s.r.o. Choroby Zobrazeno 1683x

Sója se řadí mezi jednou z nejcennějších zemědělských plodin ve světě a její obliba významně vzrostla i u nás. Je důležitou olejnou plodinou a zdrojem rostlinných bílkovin. V České republice sója představuje po hrachu druhou nejrozšířenější luskovinu. Zvýšení ploch sóje udávají vysoké ceny hnojiv, na které je sója nenáročná, vysoká poptávka a dále také nadprůměrné výnosy sójových bobů.

Bakterie Candidatus Liberibacter solanacearum - riziko nejen pro pěstování brambor

Bakterie Candidatus Liberibacter solanacearum - riziko nejen pro pěstování brambor

10. 02. 2023 Dr. Ing. Zdeněk Chromý, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský Choroby Zobrazeno 1211x

Výskyt bakterie Candidatus Liberibacter solanacearum byl poprvé zjištěn v roce 2008 zároveň na Novém Zélandu a ve Spojených státech amerických, kde je považována za původce onemocnění brambor pojmenovaného „zebra chip“. Bakterie napadá i další lilkovité plodiny, na evropském kontinentu je známa zejména jako patogen působící škody na plodinách z čeledi miříkovité.

Choroby brukvovitých olejnin: Nádorovitost kořenů brukvovitých

Choroby brukvovitých olejnin: Nádorovitost kořenů brukvovitých

23. 12. 2022 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1360x

Nádorovitost kořenů brukvovitých je choroba způsobena půdním patogenem Plasmodiophora brassicae z říše Protozoa, oddělení Plasmodiophoromycota. Patogen napadá všechny rostliny z čeledi brukvovité (Brassicaceae), z brukvovitých olejnin řepku olejku, hořčici setou, brukev řepák olejný (řepice olejná). V České republice se vyskytuje ojediněle, ve větší míře v severních Čechách a na severní Moravě.

Choroby slunečnice: Padlí a rzivost slunečnice

Choroby slunečnice: Padlí a rzivost slunečnice

02. 12. 2022 Ing. Jana Víchová, Ph.D.; Mendelova univerzita v Brně Choroby Zobrazeno 1954x

Choroby padlí a rzivost slunečnice se v porostu vyskytují většinou až po odkvětu rostlin, a tudíž nezpůsobují závažné škody na výnosu. Pokud se choroba v porostu vyskytne již v raných růstových fázích, může způsobit omezení růstu, zakrslost rostlin, v pozdnějších růstových fázích může docházet ke snižování asimilační plochy

Možnosti ochrany obilnin proti virovým zakrslostem

Možnosti ochrany obilnin proti virovým zakrslostem

14. 11. 2022 Ing. Jana Chrpová, CSc. a kol. Choroby Zobrazeno 3619x

Virus žluté zakrslosti ječmene (Barley yellow dwarf virus - BYDV) spolu s virem zakrslosti pšenice (Wheat dwarf virus - WDV) působí v ČR nejvýznamnější virová onemocnění obilnin. Výskyt infekcí BYDV/WDV v jednotlivých ročnících kolísá a závisí na průběhu počasí, populační hustotě vektorů a dalších faktorech.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17
detail